Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Kilka razy obejrzał szokującą aukcję Banksy'ego. Twierdzi, że to oszustwo

25
Podziel się:

Tą aukcją żył cały świat. Okazuje się jednak, że obraz "Dziewczyna z balonem" mógł wcale nie zostać pocięty w niszczarce. Śledztwo jednego z internautów zdaje się w pełni to potwierdzać.

Kilka razy obejrzał szokującą aukcję Banksy'ego. Twierdzi, że to oszustwo
(o2.pl)

Dowodów na oszustwo Banksy'ego jest kilka. Josh Gilbert, artysta i kowal z Chicago dostrzegł, że wiele elementów układanki zwyczajnie do siebie nie pasuje. Artysta twierdzi, że Banksy znowu w wielkim stylu oszukał cały świat.

Zrozumiałem to dopiero, gdy zacząłem na całą sytuację patrzeć jak na przedstawienie magika. Wtedy wszystko stało się jasne - komentuje Josh Gilbert.

Pierwszą wskazówkę dał sam Banksy. Dzień po licytacji w Londynie opublikował nagranie na Instagramie, na którym pokazał montaż niszczarki w ramie obrazu. Problem w tym, że noże, które widać na filmie nie byłyby w stanie zniszczyć płótna.

Każdy, kto się na tym zna, potwierdzi. Noże są ułożone w złą stronę. W ten sposób nic nie były w stanie przeciąć. W najlepszym przypadku zmiażdżyłyby obraz, ale na pewno nie zobaczylibyśmy równo pociętych kawałków płótna - pisze Amerykanin.

Samo ułożenie "niszczarki" też jest bardzo podejrzane. Artysta udowadnia, że ich rozmieszczenie w razie uniemożliwiało jakikolwiek kontakt z obrazem. Poza tym, ostrza znajdowały się z tyłu konstrukcji, a podczas aukcji zobaczyć można było, że "niszczony obraz" wychodzi z zupełnie innej strony.

Takie przedsięwzięcie wymagało udziału np. pracowników domu aukcyjnego. A przecież nikt nie zapłaci miliona funtów za obraz, który ma zostać zniszczony. Sztuka to inwestycja, a obraz już podwoił wartość. Nie zastanawia was, jaka będzie jego cena, gdy okaże się, że wcale nie został zniszczony - dopytuje Josh.

Zostaliśmy oszukani? Amerykanin twierdzi, że akcja niszczenia obrazu to jedynie wielka mistyfikacja. Oryginał obrazu nadal znajduje się w ramie. Został zawinięty przy pomocy urządzeń zamontowanych przez Banksy'ego. Ich ewentualne działanie zaprezentowano nawet na prostym rysunku.

Banksy jest nazywany najbardziej tajemniczym artystą świata. Strzeże swojej tożsamości, jak tylko może. Zasłynął serią satyrycznych graffiti, w których nierzadko komentuje współczesne wydarzenia społeczne i polityczne.

Grafika "Dziewczyna z balonem" została sprzedana za 1 042 00 funtów. To równowartość niemal 5,1 miliona złotych. Zebrani w Galerii Sztuki Współczesnej stali się świadkami niezwykłego spektaklu. Dosłownie chwilę po zakończeniu licytacji grafika Banksy'ego poruszyła się. Ku zgrozie uczestników aukcji, z dolnej krawędzi ramy zaczęły wypadać wąskie paski zniszczonego dzieła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(25)
acho57
4 lata temu
To nic nowego
ZORRO
4 lata temu
Chyba się wezmę za malowanie - będzie to batonik z dziewczynką !!!!!
Nygus Vulgari...
4 lata temu
Czy zniszczył czy nie - to jedno, ale ważniejsze jest to że za taki tam obrazek nieznanego "artysty" nikt by złamanego grosza nie dał. Ale to wypociny Banksy-ego!!! No szacoon.
dD
4 lata temu
Realne pieniądze za wirtualną wartość, bo przecież ta wartość nie pochodzi z użyteczności, nieprawdaż? Czyż to nie wspaniały sposób na przekręt? W trakcie wojny takimi "wartościami" pali się w kominku, by nie umrzeć z zimna. Taka jest realna wartość tej tzw. "sztuki" w zderzeniu z twardą rzeczywistością. Nóż, piła, siekiera, młotek, trochę gwoździ - to bywa bezcenne, gdy przychodzi ratować swoje życie. I teraz wyobraźcie sobie, że w takiej chwili znajdujecie graffiti Banksy'ego! WYGRANA W LOTTO? Raczej nie. Banksy ciągle gra wszystkim na nosie i wyśmiewa ten "podziw" i chciwość, która każe niektórym łosiom "monetyzować" tak sztukę. Ta aukcja była tego przykładem - pokazał, ile tak naprawdę jest warta sztuka, w realnych wartościach, a nie jako spekulacja na "dziełach sztuki". Ale łosie się cieszą, że obraz będzie wart więcej, natomiast Banksy się śmieje z łosi, którzy za to płacą, podczas gdy łosie liczą na zyski w przyszłości. I wszystko kręci się wokół pustych wartości...
TT
4 lata temu
Banksy to kilka osób
zdziwiony
4 lata temu
Tyle kasy za wypociny jakiegoś grafficiarza z Bristolu? Nawet jesli to Del Naja z Massive Attack?
ars(e)
4 lata temu
Niezłe mamy czasy - obrazki jak cliparty idą na aukcjach za miliony $. Żałosne.
Rybka
4 lata temu
Chory człowiek płaci milion dolarów za kawałek płótna z rysunkiem,a miliony ludzi na świecie cierpią głód.
adam
4 lata temu
jak żyć Panie Pinokio , jak żyć.
ania
4 lata temu
Rudy Donek też oszukał Polaków
Kiwi
4 lata temu
Obraz i pociete kawalki tworza calosc.Sztuka przez duze S.
edek
4 lata temu
To dzieło jest tak wielkie i wspaniałe, warte 3 wojny.
wedkarz123
4 lata temu
Kuźwa, parę last w temu moje dziecko w przedszkolu machnęło takie samo arcydzieło, a ja głupi oddałem na makulaturę. Może to plagiat w wykonaniu Banksa?
ono
4 lata temu
Ci co mają kasy jak lodu żyją takimi wydarzeniami. To inna mentalność, inne problemy , inne formy spędzania czasu wolnego :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić