o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

1 listopada. Czy rekordy zakażeń zniechęciły Polaków do odwiedzenia cmentarzy? [BADANIE]

64
Podziel się

Wielkimi krokami zbliża się 1 listopada, czyli dzień, w którym katolicy obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych. Jednak w ostatnich dniach odnotowujemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusem. Postanowiliśmy zapytać Polaków, czy mimo to planują odwiedzić cmentarze 1 listopada.

1 listopada. Czy rekordy zakażeń zniechęciły Polaków do odwiedzenia cmentarzy? [BADANIE]
Czy 1 listopada na cmentarzach można spodziewać się tłumów? (Pixabay)
bErjoQMl

W ostatnim czasie w Polsce odnotowywany jest przyrost zakażeń koronawirusem. Choć 1 listopada cmentarze mają być otwarte, to rząd apeluje, by wizyty na grobach bliskich rozłożyć w czasie i tym samym uniknąć tłumów. Papież Franciszek wydał natomiast dekret, w którym ogłoszono, że także wierni, którzy w dniu Wszystkich Świętych nie odwiedzą zmarłych na cmentarzu, mogą uzyskać dyspensę.

W związku z kolejnymi rekordami zakażeń postanowiliśmy ponownie zapytać Polaków, jak zamierzają obchodzić w tym roku Wszystkich Świętych. By sprawdzić, czy ich plany uległy zmianie, porównujemy badania przeprowadzone dla o2.pl na panelu Ariadna w dniach 16-19 października oraz 23-26 października.

bErjoQMn

1 listopada. Rekordy zakażeń zniechęciły niektórych Polaków do wizyt na cmentarzu

Z nowego badania wynika, że 41 proc. Polaków 1 listopada nie pójdzie na cmentarz. To o 5 punktów procentowych więcej niż kilka dni wcześniej. Groby bliskich odwiedzi natomiast 31 proc. ankietowanych, czyli 5 p.p. mniej niż w poprzednim badaniu. 28 proc. nie podjęło jeszcze decyzji i wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (ta liczba się nie zmieniła).

bErjoQMt

Zdecydowana większość Polaków (66 proc.) w Dzień Wszystkich Świętych nie planuje spotkań rodzinnych. 21 proc. chce zobaczyć się wtedy z bliskimi. 13 proc. ankietowanych nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Spotkań rodzinnych najbardziej chcą uniknąć osoby po 45. roku życia.

Zapytaliśmy również Polaków o to, czy na czas obchodów Wszystkich Świętych powinno się w prowadzić dodatkowe obostrzenia. Twierdząco odpowiedziała połowa respondentów. To o 10 p.p. mniej niż we wcześniejszym badaniu. 34 proc. ankietowanych jest przeciwnych dodatkowym ograniczeniom, a 16 proc. wybrało wariant "trudno powiedzieć".

bErjoQMu

Większość ankietowanych (51 proc.) nie popiera zamknięcia cmentarzy 1 i 2 listopada. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 34 proc. osób. 15 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

46 proc. osób jest przeciwnych wprowadzeniu zakazu poruszania się między miastami w Dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki. Takie obostrzenia popiera 40 proc. respondentów. 14 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

bErjoQMv

Nota metodologiczna: ​

​Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1060 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. ​

Zobacz także: 1 listopada cmentarze będą otwarte. Minister Zdrowia apeluje o rozsądek (WIDEO)

bErjoQMw
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErjoQMO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(64)
Bogdan
9 miesięcy temu
Czy ten rząd wreszcie zrozumie , że apele maja Polacy w pewnej części ciała !!! Zakazy i ich skuteczna egzekucja to jedyny sposób dyscyplinujący !!!
ten
9 miesięcy temu
ciekawe czy aktywiści będą napadać na cmentarze
Giga
9 miesięcy temu
Byłam już dzisiaj na cmentarzu, sporo ludzi, ale udało się zachować dystans, nie wyobrażam sobie, co się będzie działo 1 listopada
bErjoQMP
Niski mirys
9 miesięcy temu
Jak to jest. Jeden zakażonych na kopalni. Zamykają kopalnie. Zakażony w szpitalu zamykają oddział. Zakażony w biedronce.... Nie to się testów nie robi sklepy otwarte. Ale z automatu siłownię zamykają bo tam się można zarazić. Powinni być konsekwentni i też sklepy pozamykac... A co do cmentarzy. Dlaczego ktoś się boi pójść na cmentarz... Ale. Zkoleji na zakupy chodzi. Nic tu się kupy nie trzyma
treety
9 miesięcy temu
ariadna pisze "pójdę się na cmentarz" żenada
Szok !
9 miesięcy temu
Niedługo to nawet na cmentarz tylko po znajomości ?!
ami
9 miesięcy temu
Niektórzy mają groby bliskich w miejscach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od aktualnego miejsca zamieszkania, i ten raz na rok jadą na cmentarz. A szczerze mówiąc zmarłym to obojętne czy odwiedzamy ich grób (przecież według wiary i tak już ich ducha tam nie ma), ważne, że my o nich pamiętamy, wspominamy podczas rozmów np. a moja babcia zawsze mówiła..., a mój dziadek to robił to i tamto... Takie opowiastki rodzinne są dużo ważniejsze i cenniejsze niż wizyty na cmentarzu.
dsv
9 miesięcy temu
a co ma 1 listopad do tej medialnej epidemii ??? ludzie dali sobie wmówić śmieszną pandemię która na dobrą sprawę jest co roku zwana grypą !!! jak cielęta z katarkiem stoją na fałszywe testy jakby już zapomnieli co to przeziębienie i grypa i że gorączka to żadna nowość no ale jak się ogląda i słucha głupot to tak jest własnego myślenia zero !!!
Patryk
9 miesięcy temu
Iść ba grób raz w roku powiem wam wyyyyczyn ja babci Grób myje minimum raz w miesiacu... wiem ze ciezkio jest nie isc na grób ale nie idzmy kosciol nie zarobi straci bo tylko na tym im zalezy na waszej kasie ludzie
mmmm
9 miesięcy temu
Jadę, jak co roku, jutro. Nie jeżdżę nigdy na 1 listopada, bo nie lubię tłumu, nie lubię spędów rodzinnych, jadę do moich bliskich zmarłych i liczę na to, że będę mogła sobie w spokoju, ciszy z nimi pobyć.
Basya
9 miesięcy temu
Na cmentarz chodzi sue cały rok I na powietrzu ,jak Ci ludzie maja się zarazić ..???? Mnie zawsze po 1 listopada dopada katarek i Covida nie widziałam
Matka
9 miesięcy temu
Każdy ma swój rozum i jak sobie pościeli tak się wyśpi. Wszyscy wiedzą więc niech robią co im się podoba. Chcą umierać, to niech umierają. Wolna wola. Pandemie 1720,1820,1920,2020..Myslenie nie boli.
Jas
9 miesięcy temu
Odczepcie się od cmentarzy, wiekszy tłum jest przy marketach spożywczych wieczorem.
bErjoQMH
umarly
9 miesięcy temu
oby jak najwiecej - warto pokazac ze nie wierzymy w te bajki o wirusie....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić