Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

1 listopada. Czy rekordy zakażeń zniechęciły Polaków do odwiedzenia cmentarzy? [BADANIE]

64
Podziel się

Wielkimi krokami zbliża się 1 listopada, czyli dzień, w którym katolicy obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych. Jednak w ostatnich dniach odnotowujemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusem. Postanowiliśmy zapytać Polaków, czy mimo to planują odwiedzić cmentarze 1 listopada.

1 listopada. Czy rekordy zakażeń zniechęciły Polaków do odwiedzenia cmentarzy? [BADANIE]
Czy 1 listopada na cmentarzach można spodziewać się tłumów? (Pixabay)
bEURUVgB

W ostatnim czasie w Polsce odnotowywany jest przyrost zakażeń koronawirusem. Choć 1 listopada cmentarze mają być otwarte, to rząd apeluje, by wizyty na grobach bliskich rozłożyć w czasie i tym samym uniknąć tłumów. Papież Franciszek wydał natomiast dekret, w którym ogłoszono, że także wierni, którzy w dniu Wszystkich Świętych nie odwiedzą zmarłych na cmentarzu, mogą uzyskać dyspensę.

W związku z kolejnymi rekordami zakażeń postanowiliśmy ponownie zapytać Polaków, jak zamierzają obchodzić w tym roku Wszystkich Świętych. By sprawdzić, czy ich plany uległy zmianie, porównujemy badania przeprowadzone dla o2.pl na panelu Ariadna w dniach 16-19 października oraz 23-26 października.

bEURUVgD

1 listopada. Rekordy zakażeń zniechęciły niektórych Polaków do wizyt na cmentarzu

Z nowego badania wynika, że 41 proc. Polaków 1 listopada nie pójdzie na cmentarz. To o 5 punktów procentowych więcej niż kilka dni wcześniej. Groby bliskich odwiedzi natomiast 31 proc. ankietowanych, czyli 5 p.p. mniej niż w poprzednim badaniu. 28 proc. nie podjęło jeszcze decyzji i wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (ta liczba się nie zmieniła).

bEURUVgJ

Zdecydowana większość Polaków (66 proc.) w Dzień Wszystkich Świętych nie planuje spotkań rodzinnych. 21 proc. chce zobaczyć się wtedy z bliskimi. 13 proc. ankietowanych nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Spotkań rodzinnych najbardziej chcą uniknąć osoby po 45. roku życia.

Zapytaliśmy również Polaków o to, czy na czas obchodów Wszystkich Świętych powinno się w prowadzić dodatkowe obostrzenia. Twierdząco odpowiedziała połowa respondentów. To o 10 p.p. mniej niż we wcześniejszym badaniu. 34 proc. ankietowanych jest przeciwnych dodatkowym ograniczeniom, a 16 proc. wybrało wariant "trudno powiedzieć".

bEURUVgK

Większość ankietowanych (51 proc.) nie popiera zamknięcia cmentarzy 1 i 2 listopada. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 34 proc. osób. 15 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

46 proc. osób jest przeciwnych wprowadzeniu zakazu poruszania się między miastami w Dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki. Takie obostrzenia popiera 40 proc. respondentów. 14 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

bEURUVgL

Nota metodologiczna: ​

​Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1060 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. ​

Zobacz także: 1 listopada cmentarze będą otwarte. Minister Zdrowia apeluje o rozsądek (WIDEO)

bEURUVgM
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEURUVhe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(64)
Bogdan
rok temu
Czy ten rząd wreszcie zrozumie , że apele maja Polacy w pewnej części ciała !!! Zakazy i ich skuteczna egzekucja to jedyny sposób dyscyplinujący !!!
ten
rok temu
ciekawe czy aktywiści będą napadać na cmentarze
Giga
rok temu
Byłam już dzisiaj na cmentarzu, sporo ludzi, ale udało się zachować dystans, nie wyobrażam sobie, co się będzie działo 1 listopada
bEURUVhf
Niski mirys
rok temu
Jak to jest. Jeden zakażonych na kopalni. Zamykają kopalnie. Zakażony w szpitalu zamykają oddział. Zakażony w biedronce.... Nie to się testów nie robi sklepy otwarte. Ale z automatu siłownię zamykają bo tam się można zarazić. Powinni być konsekwentni i też sklepy pozamykac... A co do cmentarzy. Dlaczego ktoś się boi pójść na cmentarz... Ale. Zkoleji na zakupy chodzi. Nic tu się kupy nie trzyma
treety
rok temu
ariadna pisze "pójdę się na cmentarz" żenada
Szok !
rok temu
Niedługo to nawet na cmentarz tylko po znajomości ?!
ami
rok temu
Niektórzy mają groby bliskich w miejscach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od aktualnego miejsca zamieszkania, i ten raz na rok jadą na cmentarz. A szczerze mówiąc zmarłym to obojętne czy odwiedzamy ich grób (przecież według wiary i tak już ich ducha tam nie ma), ważne, że my o nich pamiętamy, wspominamy podczas rozmów np. a moja babcia zawsze mówiła..., a mój dziadek to robił to i tamto... Takie opowiastki rodzinne są dużo ważniejsze i cenniejsze niż wizyty na cmentarzu.
dsv
rok temu
a co ma 1 listopad do tej medialnej epidemii ??? ludzie dali sobie wmówić śmieszną pandemię która na dobrą sprawę jest co roku zwana grypą !!! jak cielęta z katarkiem stoją na fałszywe testy jakby już zapomnieli co to przeziębienie i grypa i że gorączka to żadna nowość no ale jak się ogląda i słucha głupot to tak jest własnego myślenia zero !!!
Patryk
rok temu
Iść ba grób raz w roku powiem wam wyyyyczyn ja babci Grób myje minimum raz w miesiacu... wiem ze ciezkio jest nie isc na grób ale nie idzmy kosciol nie zarobi straci bo tylko na tym im zalezy na waszej kasie ludzie
mmmm
rok temu
Jadę, jak co roku, jutro. Nie jeżdżę nigdy na 1 listopada, bo nie lubię tłumu, nie lubię spędów rodzinnych, jadę do moich bliskich zmarłych i liczę na to, że będę mogła sobie w spokoju, ciszy z nimi pobyć.
Basya
rok temu
Na cmentarz chodzi sue cały rok I na powietrzu ,jak Ci ludzie maja się zarazić ..???? Mnie zawsze po 1 listopada dopada katarek i Covida nie widziałam
Matka
rok temu
Każdy ma swój rozum i jak sobie pościeli tak się wyśpi. Wszyscy wiedzą więc niech robią co im się podoba. Chcą umierać, to niech umierają. Wolna wola. Pandemie 1720,1820,1920,2020..Myslenie nie boli.
Jas
rok temu
Odczepcie się od cmentarzy, wiekszy tłum jest przy marketach spożywczych wieczorem.
bEURUVgX
umarly
rok temu
oby jak najwiecej - warto pokazac ze nie wierzymy w te bajki o wirusie....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić