"12 godzin wyła z bólu". Lekarze powołali się na klauzulę sumienia

268

Światowe media rozpisują się o śmierci 30-letniej Izabeli, której odmówiono aborcji mimo zagrożenia jej życia. We Włoszech przypomniano o przypadku Valentiny Milluzzo, która konała w bólach przez kilkanaście godzin, ponieważ lekarze powołali się na klauzulę sumienia i odmówili usunięcia chorego płodu.

"12 godzin wyła z bólu". Lekarze powołali się na klauzulę sumienia
Valentina Milluzzo konała przez wiele godzin. Miała 32 lata (Facebook)

Valentina Milluzzo zmarła 16 października 2016 roku. Do szpitala Cannizzaro w Katanii na Sycylii trafiła pod koniec września. Była wówczas w piątym miesiącu bliźniaczej ciąży.

"Krzyczała z bólu przez 12 godzin"

Przez pierwsze dwa tygodnie stan Valentiny był stabilny, ale sytuacja zmieniła się 15 października. 32-latka zaczęła się gorzej czuć, spadło jej ciśnienie, miała napady wymiotów.

Jeden z płodów obumarł, doszło do poronienia. Lekarze stwierdzili, że drugi płód także obumrze w najbliższym czasie, ale nie chcieli go usunąć. "Dopóki bije serce płodu, nie mogę interweniować" - miał powiedzieć lekarz.

Ciśnienie spadło do 50, miała 34 stopnie temperatury, wyła na łóżku z bólu. Lekarz powiedział nam, że serca dzieci biją coraz słabiej i że niedługo je straci. Poprosiliśmy, by się pospieszyli, by dzieci jak najszybciej się urodziły, by zakończyć jej ból. Valentina krzyczała w nieludzki sposób przez 12 godzin. Jej ostatnie słowa do matki to: 'Mamo, ja umieram - relacjonował dla "La Repubblica" ojciec Valentiny.

Valentina zmarła kilka godzin później na sepsę. Sprawa trafiła do sądu. Proces ruszył w 2019 roku, jednak szpital nie przyznaje się do żadnych zaniedbań medycznych.

Lekarze utrzymują, że aborcja nie była konieczna, ponieważ doszło do naturalnego poronienia. Jeden z pracujących w tym szpitalu lekarzy przyznał, że w większości przypadków specjaliści odmawiają aborcji.

Aborcja we Włoszech jest legalna od 1978 roku, ale lekarz może powołać się na klauzulę sumienia i odmówić. Włoskie media przypomniały historię Valentiny ze względu na śmierć 30-letniej Polki, której także odmówiono aborcji mimo poważnych komplikacji.

Zobacz także: To nie był tylko zły sen
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić