Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

"12 godzin wyła z bólu". Lekarze powołali się na klauzulę sumienia

156
Podziel się:

Światowe media rozpisują się o śmierci 30-letniej Izabeli, której odmówiono aborcji mimo zagrożenia jej życia. We Włoszech przypomniano o przypadku Valentiny Milluzzo, która konała w bólach przez kilkanaście godzin, ponieważ lekarze powołali się na klauzulę sumienia i odmówili usunięcia chorego płodu.

"12 godzin wyła z bólu". Lekarze powołali się na klauzulę sumienia
Valentina Milluzzo konała przez wiele godzin. Miała 32 lata (Facebook)

Valentina Milluzzo zmarła 16 października 2016 roku. Do szpitala Cannizzaro w Katanii na Sycylii trafiła pod koniec września. Była wówczas w piątym miesiącu bliźniaczej ciąży.

"Krzyczała z bólu przez 12 godzin"

Przez pierwsze dwa tygodnie stan Valentiny był stabilny, ale sytuacja zmieniła się 15 października. 32-latka zaczęła się gorzej czuć, spadło jej ciśnienie, miała napady wymiotów.

Jeden z płodów obumarł, doszło do poronienia. Lekarze stwierdzili, że drugi płód także obumrze w najbliższym czasie, ale nie chcieli go usunąć. "Dopóki bije serce płodu, nie mogę interweniować" - miał powiedzieć lekarz.

Ciśnienie spadło do 50, miała 34 stopnie temperatury, wyła na łóżku z bólu. Lekarz powiedział nam, że serca dzieci biją coraz słabiej i że niedługo je straci. Poprosiliśmy, by się pospieszyli, by dzieci jak najszybciej się urodziły, by zakończyć jej ból. Valentina krzyczała w nieludzki sposób przez 12 godzin. Jej ostatnie słowa do matki to: 'Mamo, ja umieram - relacjonował dla "La Repubblica" ojciec Valentiny.

Valentina zmarła kilka godzin później na sepsę. Sprawa trafiła do sądu. Proces ruszył w 2019 roku, jednak szpital nie przyznaje się do żadnych zaniedbań medycznych.

Lekarze utrzymują, że aborcja nie była konieczna, ponieważ doszło do naturalnego poronienia. Jeden z pracujących w tym szpitalu lekarzy przyznał, że w większości przypadków specjaliści odmawiają aborcji.

Aborcja we Włoszech jest legalna od 1978 roku, ale lekarz może powołać się na klauzulę sumienia i odmówić. Włoskie media przypomniały historię Valentiny ze względu na śmierć 30-letniej Polki, której także odmówiono aborcji mimo poważnych komplikacji.

Zobacz także: To nie był tylko zły sen
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(156)
Nika
11 miesięcy temu
Niedługo dojdzie do tego że lekarz odmówi wycięcia wyrostka, leczenia cukrzycy, przeszczepu itd... bo powoła się na klauzulę sumienia. Dziwne jest tylko to że dzisiaj ma sumienie a za komuny nie miał.
Maik
11 miesięcy temu
Teraz wiadomo co napadło że popaprańcy z PO winią za śmierć Izy winią PIS . Pomyliło prawo Unijne z prawem obowiązującym w Uni. U popaprańców tak jest zdrada u nich to dobro narodu , chyba niemieckiego a sądy w Polsce powinny być rozstrzygane w Niemczech tak jak za czasów II wojny światowej albo od razu na miejscu.
Jan
11 miesięcy temu
powinni udostepnic liste lekarzy (jest około 4 tyś) którzy podpisali klauzule sumienia.Człowiek wiedziałby któe placowki omijać szerokim łukiem bo to mordercy!!!
Gość
11 miesięcy temu
Nie ma w ludziach człowieczeństwa.Nie wiem co wiecej powiedzieć.Żal.Wsciekłość.Bezsilność.
trzeźwy
11 miesięcy temu
Każdy gabinet , każdy lekarz , każda apteka jeśli pracuje tam personel z "klauzulą" sumienia ma być oznakowany. Nie będzie wątpliwości i sytuacji kiedy pacjent nie uzyskuje oczekiwanej pomocy. W każdym województwie powinien być tez szpital z takim personelem dla pacjentów oczekujących tam pomocy. Rozliczanie kosztów - za udzielone porady, zabiegi itp.
Kos
11 miesięcy temu
Jeśli nie możesz wykonywać zawodu bo "nie pozwala ci sumuenie",to zawodu wykonywać nie powinieneś. Wynocha do zamiatania ulic, tam mniej dylematów moralnych.
Kat
11 miesięcy temu
W polsce jest Oswiecim . Tam miejsce takim lekarzom. Gdyby mnie to spotkalo wlasnymi rekami wymierzylbym kRe lekarzom.
idea
11 miesięcy temu
Męczące są te aferki. Przyjmijmy, że 3% społeczeństwa jest skazana na wymarcie z powodu różnego rodzaju tragedii i po problemie. Zamiast podniecać się nad cudzym nieszczęściem radzę zadbać o siebie i o swoje zdrowie.
aga
11 miesięcy temu
Gdyby taka sytuacja dotyczyła jakiejś damulki z rządu,lub ich bliskich krewnych,to bez problemu by usunęli ciążę,i w papierach wpisali : poronienie.
GOść
11 miesięcy temu
Tak tych lekarzy powinna dopaść klauzula sumienia ale raczej mają to na boku .
Lena
11 miesięcy temu
Kilka lat temu wizytowalismy z radnymi naszego miasta seminarium../bylo po remoncie/..dyrektor pojazal pokoje..dwuosobowe..i wiecie co powiedzial..lekko zazenowany..wymieniamy partnerow co kilka miesięcy zeby sie za bardzo nie zżyli ze soba...konsternacja wsrod komisji..samo zycie seminaryjne
xxx
11 miesięcy temu
Tych lekarzy należy sprawiedliwie osądzić . Nic nie stało na przeszkodzie w usunięciu martwego płodu.
Marcin
11 miesięcy temu
Pisowców to nie dotyczy u nich to zawsze "sytuacja wyjątkowa" nawet jak chodzi o 2 rozwód koscielny
Polak
11 miesięcy temu
Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Przyrzekam to uroczyście! To jest tekst przysiegi lekarskiej, ktora zostala zlamana i jest powodem postawienie przed sad tych pseudo lekarzy , ktorzy zabili Pania Ize.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić