Ewa Sas
Ewa Sas| 
aktualizacja 

Czy taką ciążę można było ukryć? Ginekolog komentuje poród 13-latki

W środę wieczorem w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Zatorze 13-latka urodziła dziecko. Nastolatka przebywała wówczas na wycieczce szkolnej. O ciążę dziewcząt w tak młodym wieku spytaliśmy warszawskiego ginekologa-położnika z wieloletnim doświadczeniem.

Czy taką ciążę można było ukryć? Ginekolog komentuje poród 13-latki
Zapytaliśmy ginekologa-położnika, czy nastoletnią ciążę łatwo jest ukryć (Pixabay)

Poród u tak młodej osoby wywołuje poruszenie zarówno ze strony prawnej, jak i społecznej. Wiemy, że noworodek jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Czy 13-latka i jej dziecko są bardziej narażeni, niż gdyby był to poród u dorosłej kobiety?

Muszę zaprzeczyć tej tezie - odpowiedział krótko lekarz w rozmowie z o2.pl.

Powołał się na swoje doświadczenia zawodowe w tej materii i dane, które zbierano w polskim szpitalu położniczym przez dziesięć lat. Wynika z nich, że ciężarne poniżej 18. roku życia statystycznie rzadziej doświadczały komplikacji niż dorosłe matki. Warto podkreślić, że przedmiotem badania nie były psychiczne konsekwencje tak wczesnego macierzyństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 17.05, godzina 11:50

O ciąży dowiedzieli się dopiero po porodzie

Z przekazów medialnych wynika, że otoczenie nastolatki, które przebywało z nią na wycieczce szkolnej, nie miało pojęcia, że dziewczyna jest w ciąży. Dlatego dopiero po porodzie wszczęto śledztwo ws. obcowania płciowego z osobą nieletnią poniżej 15. roku życia. Czy u tak młodej matki łatwiej ukryć ciążę?

Też nie, fizjologii się nie oszuka, brzuch musi być - stanowczo oświadczył ginekolog.

Stwierdził, że wizualnie "ukryć" ciążę może tylko nadwaga lub otyłość. Lekarz dodał jednak, że niewykluczone, że poród był przedwczesny. Statystyki na temat komplikacji oraz słowa ginekologa o widoczności ciąży nie miałyby w takiej sytuacji zastosowania.

Przypomnijmy. W środę tuż po godzinie 20:00 do ośrodka turystycznego w Zatorze wezwani zostali medycy oraz policja. 13-latka, która była uczestniczką wycieczki szkolnej, wieczorem źle się poczuła.

Nastolatka poszła do łazienki, gdzie urodziła dziecko. 13-latka razem z noworodkiem zostali objęci opieką ratowników i przewiezieni do szpitala. Stan dziewczynki lekarze określają jako stabilny. Noworodka natomiast trzeba było przetransportować do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Jego stan jest określany jako ciężki, ale stabilny.

Według informacji telewizji TVN, ojciec dziecka to małoletni, który nie ukończył 17 lat. Oznacza to, że zajmie się nim sąd rodzinny.

Ewa Sas, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić