aktualizacja 

56-latek wracał z grzybów, znalazł portfel. Finał? Grozi mu więzienie

389

56-latek z Międzyrzeca Podlaskiego (woj. lubelskie) wracając z grzybów zauważył leżący na chodniku portfel. Wewnątrz znajdowała się gotówka i dokumenty. Jednak nie trafiły one do właściciela. Teraz 56-latkowi grozi kara do roku więzienia.

56-latek wracał z grzybów, znalazł portfel. Finał? Grozi mu więzienie
Zdjęcie ilustracyjne. (Lasy Państwowe, Policja)

Kryminalni z Międzyrzeca Podlaskiego w trakcie prowadzonych czynności ustalili, że 56-letni mieszkaniec tego miasta podejrzewany jest o przywłaszczenie znalezionego portfela. Do zdarzenia doszło w połowie września br. na terenie miasta, a sprawa nie została zgłoszona organom ścigania.

Policjanci dotarli też do pokrzywdzonego, który potwierdził te informacje. Mężczyzna przyznał, że zgubił portfel jednak na początku nie zgłosił tego wierząc, że skontaktuje się z nim osoba, która znalazła zgubę.

Kiedy to się nie stało stracił wiarę w to, że uda się odzyskać jego własność. Mężczyzna przyznał, że w portfelu znajdował się jego dowód osobisty oraz niemal 800 złotych - relacjonuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z KMP w Białej Podlaskiej.

Grzybiarz usłyszał zarzut

Funkcjonariusze zatrzymali podejrzewanego o przywłaszczenie 56-latka. W trakcie rozmowy z zatrzymującymi go policjantami przyznał, że wracając z grzybów zauważył leżący na chodniku portfel. Twierdził jednak, że poza gotówką nie było w nim nic więcej, dlatego nie wiedział komu je zwrócić.

W niedzielę 6 listopada mężczyzna usłyszał zarzut przewłaszczenia rzeczy znalezionej. Przestępstwo tego typu zagrożone jest karą pozbawienia wolności do roku.

Przywłaszczenie cudzego mienia jest przestępstwem. W myśl artykułu 284 par. 3 kodeksu karnego każdemu, kto przywłaszcza rzecz znalezioną grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku - podkreśla policja.

Natomiast, jeżeli wartość rzeczy ruchomej nie przekracza kwoty 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę w chwili popełnienia czynu, to mamy do czynienia z wykroczeniem z artykułu 119 par. 1 kodeksu wykroczeń. Każdy, kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą podlega karze aresztu (do 30 dni), ograniczenia wolności albo grzywny.

Zobacz także: Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić