Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

60 proc. pracowników zwolnionych w wyniku pandemii COVID-19 stanowią kobiety

7

Opublikowano dane dotyczące zwolnień z pracy, do których doszło w wyniku kryzysu gospodarczego powiązanego z pandemią COVID-19. Zgodnie z oświadczeniem Departamentu Pracy Wielkiej Brytanii większość bezrobotnych stanowią kobiety.

60 proc. pracowników zwolnionych w wyniku pandemii COVID-19 stanowią kobiety
(Getty Images, Emanuele Cremaschi)

Badania przedstawione przez Departament przygotowała organizacja Institute for Women's Policy Research. Wolontariusze przeanalizowali dane obejmujące okres od lutego do marca 2020 roku. Jak wyliczyli, 412 288 z ponad 701 tysięcy zwolnionych pracowników stanowią kobiety.

Jakie sektory poniosły straty w wyniku pandemii COVID-19?

Departament Pracy podaje, że kobiety stanowią większość zwolnionych we wszystkich sektorach. Według ustaleń "Business Insider" najbardziej na pandemii COVID-19 ucierpiały pracownice branży rekreacyjnej i hotelarskiej. Pracę straciło łącznie 261 tysięcy pracownic w porównaniu do 181 tys. pracowników.

Dane na temat zwolnień przedstawił również brytyjski instytut IWPR. Zgodnie z ustaleniami autorów raportu od czasu pojawienia się koronawirusa w kraju kobiety straciły pracę w takich sektorach jak usługi edukacyjne i zdrowotne, finanse, budownictwo oraz informacja. Jak jednak wynika z raportu, jednocześnie wzrosła liczba mężczyzn zatrudnionych w wymienionych obszarach.

Zobacz także: Zobacz też: Hotelarze: "Pożyczka? My nie mamy na to czasu"

Jak podaje IWPR, więcej mężczyzn niż kobiet straciło pracę w takich obszarach jak handel hurtowy oraz pozyskiwanie drewna. Jednocześnie proporcjonalnie dla obu płci wzrosła liczba osób zatrudnionych w sektorze rządowym.

W konsekwencji COVID-19 na rynku pracy pojawiła się nieproporcjonalna liczba nastolatków. Stanowią oni jedyną grupę demograficzna w Wielkiej Brytanii, w której stopa bezrobocia stanowi liczbę dwucyfrową.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić