Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

700-letni skarb trafił do Muzeum w Łodzi. Jest bezcenny

40
Podziel się:

Do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi trafił bezcenny skarb. Ma ponad 700 lat i... niesamowitą historię. Chodzi o prawie 2 tysiące monet piastowskich.

700-letni skarb trafił do Muzeum w Łodzi. Jest bezcenny
Znalezisko (MAiE, Facebook)

Skarb, który trafił do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi to prawdziwa archeologiczna perełka. Na znalezisko składa się około 1800 monet. Należały one do Bolesława Kędzierzawego oraz Władysława Wygnańca.

Ciężka praca i intuicja zagwarantowały sukces

Znajdowało się w nim też kilka sztuk monet krzyżowych. Są wykonane ze stopu srebra. Niedaleko od dzbana z monetami znaleziono też jeden odważnik wczesnośredniowieczny, choć nie mamy pewności, że był on częścią skarbu - powiedział "RMF24" Wojciech Rudziejewski - Rudziewicz z Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej "Szansa", która odnalazła skarb.

Został on odkryty w marcu w miejscowości Trójca na polu ornym, na głębokości 20-30 cm. Aby go znaleźć, eksploratorzy spędzili na nim ponad kilkaset godzin.

To niejedyne znaleziska z tego rejonu. To właśnie stamtąd pochodzi też 100 innych monet z XI i XII wieku oraz zabytki późniejsze. Są to m.in. odważniki żelazne powlekane brązem, średniowieczna pieczęć księcia Bolesława (niestety, do tej pory nie ustalono, którego) i pieczęć ruska z przełomu XI i XII wieku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
Bystry
7 miesięcy temu
Bezcenne skarby to są w pl wszystkie znalezione. Państwa nie stać żeby wykupić skarb od znalazcy, prowadzić badania czy nawet przyznać symboliczną nagrodę. Łatwiej uznać znalazcę za przestępcę. Gdzie tu logika? Po przeliczeniu dziennej diety więźnia i zsumowaniu wyroku to pewnie wyszło by na to samo
Książę Elekto...
7 miesięcy temu
Bezcenny? Wszystko ma cenę. A ta cena tego "skarbu" jest niewiele więcej warta od złomu srebra, tj. Jakieś 22-23 dolary za uncję. Bezcenny to jest dla "muzealników" - którzy nic nie robią, siedzą na d.pie za pieniądze podatników. Przymusowe wycieczki szkolne już robią zapisy, aby ten "cud" zobaczyć. I umrzeć z wrażenia ;-)
rert
8 miesięcy temu
bezcenny ?goffno warte redaktorzyno. ani naukowo ani moneternie. kolejne kilogramy bezwartosiowych krzyzowek nic nie zmieniaja
Morogh
8 miesięcy temu
..."Aby go znaleźć, eksploratorzy spędzili na nim ponad kilkaset godzin." Tak sobie myślę że obstawiłbym 1153 godziny, bo byłoby to kilkanaście-set, ale nie wiem czy ten przedział się zamyka przed kilkadziesiąt-set, bo kikaset-set to chyba już nie. Na pewno słowo klucz to 'ponad'.
Dziwny kraj
8 miesięcy temu
Pomyśleć ,skarb bezcenny , a właściciel pola bez grosza.
siostra wielo...
8 miesięcy temu
Przykre :-(, dla nas to bezcenne skarby, w południowo zachodniej europie od 1500 lat rozwijały się zamożne ludy dzisiejszej Franci, Niemiec ... płacili złotem, srebrem i kamieniami szlachetnymi.
Że zapytam
8 miesięcy temu
A dostali znaleźne czy dyplom z gratulacjami i figę z makiem.
prof. Marek S...
8 miesięcy temu
Odnalezione monety to własność polityków Prawa i Sprawiedliwości i ich rodzin. Ręce precz od skarbu!
wiarus
8 miesięcy temu
"Ponad kilkaset" to albo kilka tysięcy, albo kilkanaście tysięcy itd. To w końcu ile godzin spędzili? Nie mieli zegarka, żeby czas mierzyć???
pol
8 miesięcy temu
Nie bo nic mądrego po sobie nie zostawi.
aaa
8 miesięcy temu
czy ktoś kiedyś odkopie skarb z czasów Jarosława Niemądrego
Darek
8 miesięcy temu
Tego gostka, ktory to znalazl nalezy nie spuszczac z oka jeszcze z 20 lat. Moze cos sobie przywlaszczyl a jak wiadomo wszystko, co w ziemi, to nalezy do panstwa, czyli nas i basta.
taaa
8 miesięcy temu
I tak to jest oszczędzać. Zamiast samemu się ucieszyć, to będzie cieszył archeologów.
Jaco
8 miesięcy temu
"Na znalezisko składa się około 1800 monet. Należały one do Bolesława Kędzierzawego oraz Władysława Wygnańca." Skad ta pewnosc, ze nalezaly do Kędzierzawego i Wygnańca? Przeciez mogly nalezec do jakiegos kupca... co jest bardziej prawdopodowbne.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić