aktualizacja 

76-latek znęcał się nad żoną. Sąd był bezlitosny

2

Wyzwiska i popychanie - to była codzienność w jednej z rodzin w gminie Susz (woj. podkarpackie) Kobieta po raz kolejny stwierdziła, że ma dość zachowania męża. Funkcjonariusze zatrzymali 76-latka i wszczęli procedurę "Niebieskiej Karty". Mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi w więzieniu.

76-latek znęcał się nad żoną. Sąd był bezlitosny
76-latek znęcał się nad żoną. Sąd był bezlitosny (Policja)

Wszystko zaczęło się od tego, że policja otrzymała zgłoszenie o awanturze w jednym z domów na terenie gminy Susz (woj. warmińsko-mazurskie). Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 76-latek znajdując się pod działaniem alkoholu, wszczął awanturę ze swoją żoną, wyzywał ją, poniżał.

Pokrzywdzona w obawie o swoje życie i zdrowie poprosiła o pomoc policjantów. W związku z agresywnym zachowaniem, mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Okazało się, że miał 1,3 promila alkoholu w organizmie.

Funkcjonariusze ustalili, że 76-latek od dłuższego czasu znęca się nad swoją żoną. Ze zgromadzonego przez policjantów materiału dowodowego wynika, że podejrzany wyzywał kobietę, poniżał ją i ciągle niepokoił, nie pozwalał spać, a także wyganiał z domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego Rosja chce zaatakować Kazachstan? "Potrzebuje paliwa"

Mundurowi wdrożyli w rodzinie procedurę "Niebieskiej Karty" i przyjęli zawiadomienie o przestępstwie. 76-latek usłyszał zarzut, a sąd zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt. Teraz najbliższe trzy miesiące podejrzany spędzi w więzieniu.

Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Czym jest "Niebieska Karta"?

Procedura "Niebieskie Karty" to wszystkie działania podejmowane i realizowane przez policję, oświatę, ochronę zdrowia, przedstawicieli jednostek pomocy społecznej oraz gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, związane z podejrzeniem problemu przemocy w rodzinie.

Pamiętajmy, że samo założenie Niebieskiej Karty nie powoduje, że sprawca automatycznie trafia do aresztu, ponieważ nie jest to równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, jednak każde zgłoszenie dotyczące aktów przemocy będzie w niej odnotowane.

Niebieska Karta ma duże znaczenie, jeśli ofiara przemocy zdecyduje się na rozwód, ponieważ stanowi ważny dowód w sprawie i często pozwala na odseparowanie się od przemocowego partnera.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić