Afganistan bazą terrorystów powiązanych z talibami? Eksperci pełni obaw

6

Wywiad USA obawia się, że powiązani z talibami terroryści mogą zorganizować zamach w Stanach Zjednoczonych. Są też tacy eksperci, którzy przewidują, że Afganistan stanie się bazą terrorystów z Bliskiego Wschodu i Azji.

Afganistan bazą terrorystów powiązanych z talibami? Eksperci pełni obaw
Żołnierz w Afganistanie (Pixabay)

Wyjście wojsk USA z Afganistanu jest bardzo niepokojącym wydarzeniem. Przejęły się tym między innymi Chiny, które szykowały poważne inwestycje w tym kraju.

Talibowie kontrolują już ponad 130 spośród 402 afgańskich okręgów, opanowali wiele publicznych instytucji i dla krajów Azji Południowej są to bardzo niepokojące wieści - zaznacza EFE.

Afganistan znów będzie bazą organizacyjną ataków na USA?

Amerykański portal RealCleatPolitics pisze, powołując się na przedstawicieli wywiadu USA, że wycofanie amerykańskich sił z Afganistanu może doprowadzić do tego, że ponownie stanie się on zagłębiem ekstremistów i bazą, w której organizowane będą ataki terrorystyczne na Amerykę.

[Talibowie] są źródłem inspiracji dla innych tego rodzaju rebeliantów, bowiem wysyłają sygnał, że można pokonać Stany Zjednoczone, nawet jeśli to trudny i długotrwały proces - mówi ekspert niezależnego think tanku z Delhi Observer Research Foundation Kabir Teneja, cytowany przez PAP.

Wydaje się, że jego opinię potwierdza to, iż amerykańscy dyplomaci zabiegają o zgodę któregoś z państw Środkowej Azji na stworzenie tam bazy sił USA. Jak podaje jednak Associated Press, na razie te wysiłki nie przynoszą skutków.

Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić