aktualizacja 

Ale heca. Już są w lasach. Normalnie pojawiają się dopiero w lipcu

23

Grzyby koźlaki, mimo że powinny zacząć się pojawiać dopiero od lipca, to ku zaskoczeniu, można już je spotkać koło Nowej Soli. Pani Danuta, miłośniczka natury i ekspertka od grzybów zdradza gdzie, jakich grzybów szukać - pisze "Gazeta Lubuska".

Ale heca. Już są w lasach. Normalnie pojawiają się dopiero w lipcu
Grzyby Koźlaki. Fot. YouTube/Mixed Dimension (YouTube)

Mówi się, że najlepszą porą na grzybobranie jest połowa lata i jesień. Wtedy w naszych polskich lasach pojawia się mnóstwo gatunków grzybów m.in. koźlaki. 

Grzyby koźlaki - gdzie i kiedy rosną?

Grzyby koźlaki/koźlarze zaczynają rosnąć w lipcu i można je zbierać do końca października.

Później na próżno ich szukać. Okazuje się jednak, że jak dobrze się poszuka, trafi się na nie już teraz. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tysiące ogromnych baniek pod lodem na jeziorze. Zaskakujący widok w Chinach

Jak pisze "Gazeta Lubuska", pani Danuta, miłośniczka natury i znawczyni grzybów zaobserwowała koźlaki w okolicach Nowej Soli. Portale internetowe obiegły wykonane przez nią zdjęcia i wielu chce poznać sposoby pani Danuty na znalezienie tych okazów. 

Las to zawsze, już od dziecka był moim drugim domem. Zbierałam grzyby, takie podstawowe, a odkąd poszłam na emeryturę, stało się to moją pasją. (...) Interesują mnie wszystkie grzyby, trujące, niejadalne i jadalne, bo takie mamy kategorie " - tłumaczy mieszkanka Wrociszowa.

Koźlaki jednak udało jej się znaleźć już w maju. 

Wiosna była deszczowa. Koźlarze gdzieś na prześwitach, w cieplejszych miejscach, na brzegach lasu są. Mam swoje miejsca. Jadę i wiem, że coś powinno tam być i znajduję. Jak ktoś pojedzie do lasu, zobaczy obojętnie jakie brzozy, to nie zawsze tam będą. To muszą być miejsca, gdzie słońce dochodzi - zdradza pani Danuta.

Wkrótce w polskich lasach pojawią się także inne grzyby. Jak wyjaśnia pani Danuta, pod koniec czerwca i na początku lipca pojawią się borowiki ciemnobrązowe, które występują na terenie powiatu nowosolskiego.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić