aktualizacja 

W majówkę poszła na grzyby. Ale znalezisko. "Tyle lat poszukiwań"

26

Majówkowa pogoda z pewnością zachęca do wychodzenia z domu. Słońce króluje w wielu regionach naszego kraju. I to właśnie podczas przechadzki po lesie pani Magda dokonała niecodziennego odkrycia. Swoją zdobyczą grzybiarka pochwaliła się w mediach społecznościowych.

W majówkę poszła na grzyby. Ale znalezisko. "Tyle lat poszukiwań"
Urna kraterowata (Twitter, @Magdale45152669)

Najlepszym terminem dla grzybiarzy jest połowa lata i jesień. Jednak już w maju, a nawet pod koniec kwietnia w lasach można spotkać grzyby.

Wiosenne grzybobranie może być niezwykle udane, o czym przekonała się pani Magda. Kobieta za pośrednictwem Twittera pochwaliła się swoim znaleziskiem.

W końcu! Nareszcie! Jest! Trafiona! Kolejne grzybowe marzenie spełnione! To najlepszy początek majówki, jaki tylko mogłam sobie wymarzyć! Tyle lat poszukiwań i w końcu się udało. Urna kraterowata, nazywana też diabelską (Urnula craterium) bardzo rzadki gatunek w Polsce - podkreśliła we wpisie zbieraczka.

Niecodzienne znalezisko. Fala entuzjastycznych komentarzy

Post internautki dotarł do ponad 33 tys.osób. Sporo z nich pogratulowało kobiecie znaleziska.

"Gratuluję, piękne zdjęcia", "Piękna jest. Gratuluje!", "Gratuluję i dziękuję za pokazywanie skarbów przyrody", "Cieszę się razem z tobą" - pisali.

Z kolei inni wyrażali swój zachwyt i pytali, gdzie pani Magda znalazła ten gatunek grzyba.

"Piękna! Grzyby są fascynujące.", "Brawo. Kolory niepowtarzalne", "Ależ piękna! Nawet nie wiedziałam, że coś takiego rośnie w Polsce!", "Nigdy go nie widziałem chodząc po puszczy białowieskiej", "Opowiadaj jak wytropiłaś tę urnę!", "Takie cudo chcę choć raz zobaczyć w naturze. Gratki!" - komentowali post kobiety użytkownicy Twittera.

Urna kraterowata - co to za grzyb?

Urna kraterowata (Urnula craterium) to rzadki grzyb z rodziny Sarcosomataceae. Warto podkreślić, że owocniki tego gatunku rośną pojedynczo lub w grupach.

W stadium niedoskonałym jest on pasożytem, który powoduje zgorzel drewna różnych gatunków drzew.

Swoją łacińską nazwę zawdzięcza kraterowi, czyli naczyniu służącemu w starożytnej Grecji do mieszania wina z wodą. Taki właśnie kształt mają jego charakterystyczne, czarne kielichowate owocniki, które pojawiają się w lesie wczesną wiosną.

Angielskie nazwy tego grzyba to devil′s urn (diabelska urna) i gray urn (szara urna).

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić