aktualizacja 

Amerykanie przecierali oczy ze zdumienia. Niesamowita noc w USA

18
Podziel się:

Zorza polarna występuje głównie za kołami podbiegunowymi, ale potężne erupcje na słońcu spowodowały, że przed wschodem słońca w piątek (24 marca) rozciągnęła się ona w m.in. w Phoenix w stanie Arizona, Karolinie Północnej i Oklahomie. Świadczą o tym zdjęcie udostępnione przez fotografów i obserwatorów nieba w mediach społecznościowych.

Amerykanie przecierali oczy ze zdumienia. Niesamowita noc w USA
Zorza polarna (Twitter, @dakotasnider)

Pojawienie się zorzy polarnej na niebie zależne jest od aktywności słonecznej, czyli zmian zachodzących w atmosferze Słońca. Stale emituje ono strumień naładowanych cząstek, czyli tzw. wiatr słoneczny, który dociera m.in. do Ziemi. 

Podczas rozbłysków, Słońce wyrzuca znacznie większe ilości tych cząstek, są one przechwytywane przez ziemską magnetosferę, poruszają się wzdłuż linii ziemskiego pola magnetycznego, aż docierają do obu biegunów magnetycznych. 

Następnie naładowane cząsteczki zderzają się z molekułami i atomami w ziemskiej atmosferze emitując fotony i powodując świecenie zorzowe. 

"To była idealna burza "

National Weather Service przewidziała zwiększoną aktywność zorzy polarnej w USA. Jednak przekroczyła ona wszelkie prognozy, rozświetlając niebo jaskrawymi kolorami w Missouri, Kalifornii, Wisconsin, a nawet w Arizonie.

To była idealna burza - powiedział Insiderowi Alex Young, zastępca dyrektora ds. nauki w Heliophysics Science Division NASA Goddard.

Relacja świadków

Fotografka Lauren Thompson udostępniła na Twitterze serię zdjęć zrobionych podczas nocnej pogoni za zorzą polarną w Nowym Meksyku.

"Nie mogę uwierzyć, że widzimy to w Nowym Meksyku! Obecnie gdzieś pomiędzy Pecos a Las Vegas!" - napisała w jednym z tweetów.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Lauren Thompson nie był jedyną osobą, która zgłosiła obecność zorzy polarnej w tym południowym stanie. Nagradzany łowca burz i fotograf pogody, Tim Baca, podzielił się własnym ujęciem.

Zorza polarna w środkowym Nowym Meksyku właśnie teraz, napisał na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Fotografowie w Arizonie, Karolinie Północnej i Oklahomie również uchwycili pokazy zorzy polarnej, podobnie jak wielu w północnych stanach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Ostatnia noc była po prostu spektakularna! Zorza polarna dała niezapomniane widowisko. Poniżej znajdują się trzy ujęcia z Hallow Rock na północnym brzegu Minnesoty. Nigdy wcześniej nie widziałem takiej czerwieni zorzy polarnej, tak wiele kolorów towarzyszących zwykłej zieleni - napisał na Twitterze Jake Heitman.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
To jeden z WIELU filmów poklatkowych z ostatniej nocy. Nigdy nie widziałem zorzy polarnej tak rozświetlającej krajobraz! Co za niesamowita burza geomagnetyczna! Zrobione w pobliżu Manvel, ND. - napisał Elan Azriel.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić