Anomalia w listopadzie. W lasach wciąż pełno grzybów

1

Mimo późnej jesieni grzybiarze wracają z lasów z pełnymi koszami grzybów. - W tym roku mamy do czynienia z anomalią, która ma związek z pogodą - mówi "Gazecie Wyborczej" Marcin Krakowiak z Łodzi, autor bloga "Zdrowo Grzybnięty".

Anomalia w listopadzie. W lasach wciąż pełno grzybów
Zdjęcie ilustracyjne. (Lasy Państwowe)

Mimo że dni i noce są już coraz chłodniejsze, polskie lasy wciąż obfitują w grzyby. O tej porze roku w lasach znajdziemy m.in.: gąski, kurki, kanie, opieńki, a nawet podgrzybki.

Jeśli te warunki utrzymają się dłużej, to będziemy zbierać nie tylko grzyby późne, ale i podgrzybki - mówi autor bloga Zdrowo Grzybnięty.

Marcin Krakowiak w niedzielę, 12 listopada wybrał się do lasu w okolice Koluszek w woj. łódzkim. Nie spodziewał się, że do domu wróci z pełnym koszem.  

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią
Przez długi czas narzekałem na brak klasycznych jadalniaków, na skromną ilość i jakość innych gatunków, ale cieszyłem się spokojem i brakiem jakichkolwiek grzybiarzy. Wystarczyło, że wszedłem w obszar rezerwatu (...) Ale i tak czekała tu na mnie nagroda w postaci tego oto króla lasu. Najprawdopodobniej mój ostatni tegoroczny borowik szlachetny i to chyba mój osobisty rekord, jeśli chodzi o najpóźniejszy owocnik w roku - relacjonuje grzybiarz, cyt. przez "Gazetę Wyborczą".

Autor bloga zachęca do grzybobrania, w lasach wciąż jest sporo grzybów. - Tegoroczna anomalia wystąpiła dlatego, że bardzo długo były wysokie temperatury, a mało padało. Opady przyszły późno, na szczęście ciągle było dość ciepło, dlatego grzyby ruszyły i to w dużych ilościach. Gdyby taka pogoda utrzymała się do grudnia, to w grudniu też można byłoby zbierać podgrzybki, ale wiadomo, że tak się nie stanie - tłumaczy.

Grzybiarze z całej Polski wymieniają się informacjami o zbiorach w swoich regionach. Na tej podstawie serwis grzyby.pl przygotowuje mapę występowania grzybów. W ostatnich tygodniach najwięcej grzybów zbierano w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim i śląskim.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić