aktualizacja 

Aresztowanie ks. Michała O. RPO wydał komunikat

225

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował komunikat, w którym odnosi się do sprawy aresztowania szefa Fundacji Profeto, ks. Michała O. RPO ma wątpliwości w związku z doniesieniami o naruszeniu prawa do obrony duchownego.

Aresztowanie ks. Michała O. RPO wydał komunikat
RPO interweniuje w sprawie zatrzymanego ks. Michała Olszewskiego. (Facebook)

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się do prokuratora krajowego Dariusza Korneluka o komentarz w sprawie dotyczącej ks. Michała O. Przedstawiciele RPO w ten sposób odnoszą się do medialnych doniesień, które sugerują utrudnianie korzystania z prawa do obrony.

Wątpliwości w sprawie obrony ks. Olszewskiego pod lupą RPO

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "To jest skandaliczne". Miażdżący raport NIK dla Ziobry. Schetyna komentuje

To pokłosie wywiadu, jaki udzielił adwokat zatrzymanego księdza, mecenas Krzysztof Wąsowski. W rozmowie z portalem DoRzeczy.pl stwierdził on, że ks. Michał O. nie miał możliwości pełnego zapoznania się z aktami sprawy. Ponadto zatrzymanie, przesłuchanie oraz przedstawienie zarzutów dla księdza miało odbyć się bez udziału obrońcy.

Ponadto wątpliwości pojawią się także w kwestii rozpatrzenia zażalenia na areszt. Zgodnie z prawem powinno ono wydarzyć się niezwłocznie, natomiast termin jego rozpatrzenia wyznaczono na 30 kwietnia. To ponad cztery tygodnie po zatrzymaniu ks. Michała O.

Ksiądz Michał O. jest jedną z czterech osób, które zostały zatrzymane przez zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. Duchowny - były egzorcysta - miał być jednym z beneficjentów funduszu.

Ksiądz Michał O. to bowiem prezes kościelnej Fundacji Profeto. Otrzymała ona dotację w wysokości 100 milionów złotych na budowę warszawskiego ośrodka Archipelag - placówki, która ma pomagać ofiarom przestępstw.

Duchowny został aresztowany pod koniec marca na 3 miesiące. Zarzuty przedstawione przez prokuraturę to m.in. poświadczenie nieprawdy, przekroczenie uprawnień oraz wyrządzenie szkody majątkowej.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić