Atak na Ukrainę wpłynął nie tylko na Europę. Rząd Japonii nie kryje obaw

Wojna na Ukrainie wpłynęła nie tylko na sytuację w Europie. Skutki ataku rosyjskiej armii na sąsiednie państwo odczuła nawet Japonia. Władze tego kraju obawiają się, że zachwianie porządku może doprowadzić do wzrostu znaczenia ich największego rywala.

Atak na Ukrainę wpłynął nie tylko na Europę. Rząd Japonii nie kryje obaw
Wojna na Ukrainie odbiła się nie tylko na Europie, lecz nawet wywarła wpływ na niektóre kraje Azji i Pacyfiku (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Jak podaje YeniSafak, rząd Japonii nie kryje obaw, że atak na Ukrainę doprowadzi do zachwiania się rozkładu sił na arenie międzynarodowej. Ich największe lęki dotyczą państw Azji i Pacyfiku, a w pierwszej kolejności – Chin.

Atak na Ukrainę. Japonia obawia się wzrostu potęgi Chin

Obawy japońskiego rządu dotyczą zarówno ewentualnego wzrostu potęgi militarnej, jak i gospodarczej Chin. Ten temat miał poruszyć m.in. Yoshimasa Hayashi, minister spraw zagranicznych Japonii, w rozmowie z Antonym Blinkenem, jego amerykańskim odpowiednikiem.

Yoshimasa Hayashi miał potępić działania Władimira Putina, określając napaść na Ukrainę "inwazją". Według ustaleń Kyodo News obaj ministrowie spraw zagranicznych zgodzili się, że chaos panujący w Europie może przyczynić się do wzrostu znaczenia Chin.

Zobacz także: Zobacz też: Co na temat ataku na Ukrainę sądzą Rosjanie? Sonda uliczna w Moskwie

Zarówno Blinken, jak i Hayashi zadeklarowali, że nigdy nie będą tolerować "jednostronnej próby zmiany statusu quo przy użyciu siły". Nie zamierzają również pozostawić działań Władimira Putina bez odpowiedzi.

Japoński i amerykański minister spraw zagranicznych zapowiedzieli, że Rosja poniesie surowe konsekwencje ataku na Ukrainę. Deklarowane przez oba państwa sankcje mają obejmować takie rosyjskie podmioty jak m.in. banki.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić