Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Atak przed kebabem w Toruniu. Jest prawomocny wyrok sądu

2

Sąd Okręgowy w Toruniu podtrzymał karę prac społecznych mężczyznom, którzy zaatakowali obcokrajowców przed lokalem gastronomicznym na toruńskiej starówce. Wyrok nie jest zgodny z oczekiwaniami prokuratury, która apelowała o karę pozbawienia wolności.

Atak przed kebabem w Toruniu. Jest prawomocny wyrok sądu
Do ataku doszło przy ul. Szerokiej - najsłynniejszej ulicy w Toruniu (Google Street View)

Do ataku na obcokrajowców doszło 25 marca 2021 roku. 38-letni Patryk W. oraz 32-letni Dawid K. zaatakowali obywateli Egiptu, Turkmenistanu, Turcji oraz Polkę. Według ustaleń śledczych czteroosobowa grupa została zaczepiona przez napastników na tle narodowościowym.

W toku postępowania okazało się, że obcokrajowcy zostali zwyzywani, grożono im pobiciem, a także szarpano. Podkreślmy, że do fizycznego ataku dopuścił się tylko Patryk W.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Domowy kebab. Lepszy niż zamawiany

Sąd łagodnie potraktował napastników, wbrew prokuraturze

Za napaść prokuratorzy domagali się kary więzienia. Śledczy wskazywali na fakt, że Dawid K. dopuścił się recydywy.

8 czerwca 2022 roku Sąd Okręgowy w Toruniu orzekł, że napastnicy są winni ataku na tle narodowościowym oraz znieważania i grożenia. Starszy oskarżony został uznany za winnego naruszenia nietykalności fizycznej. Mimo to mężczyźni usłyszeli łagodny wyrok — prace społeczne.

Prokuratura odwołała się od wyroku. Sprawa trafiła na wokandę Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Sędzia uchylił wyrok i przekazał postępowanie do ponownego rozpatrzenia.

Sprawa znów trafiła do Sądu Okręgowego w Toruniu, który podtrzymał pierwotny wyrok. Napastnicy usłyszeli kary prac społecznych i zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych.

Wyrok ogłoszony 8 listopada 2023 roku jest nieprawomocny. Strony znów mogą odwołać się od niego do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku - mówi w rozmowie z Nowościami Jarosław Szymczak, asystent rzecznika toruńskiego sądu.

Obrońca młodszego z oskarżonych oraz śledczy z Prokuratury Rejonowej w Toruniu skierowali już do sądu pismo z wnioskiem o uzasadnienie orzeczenia. Bardzo możliwe więc, że szykują się dalsze apelacje.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić