Awantura w Kościele. Arcybiskup celem ataku suspendowanego księdza

589

Suspendowany ksiądz Daniel Galus znowu budzi kontrowersje. W nagraniu opublikowanym na YouTube duchowny oskarżył arcybiskupa Wacława Depo o "kłamstwo, manipulację i zastraszanie". Kuria ostro odpowiedziała na ten personalny atak w oficjalnym komunikacie. - W reakcji na fałszywe oskarżenia i obelżywe sformułowania - rozpoczyna się oświadczenie.

Awantura w Kościele. Arcybiskup celem ataku suspendowanego księdza
Suspendowany ksiądz Daniel Galus znowu wzbudził kontrowersje (YouTube)

O Danielu Galusie z kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego w Czatachowej zrobiło się głośno m.in. za sprawą jego kontrowersyjnych wypowiedzi na temat pandemii. Założyciel wspólnoty wyznaniowej w niewielkiej miejscowości koło Częstochowy namawiał wiernych do zdejmowania maseczek w świątyni, ponieważ "można się nimi zatruć". Twierdził również, że szczepionka to trucizna.

Nie przejął się suspensą. Zaatakował arcybiskupa

29 marca 2022 roku arcybiskup Wacław Depo objął byłego już księdza Galusza suspensą. Duchowny otrzymał zakaz wypełniania funkcji związanych z przyjętymi święceniami i używania stroju duchownego. Jesienią 2022 roku z kolei metropolita częstochowski wydał komunikat, w którym m.in. zabronił prowadzonej przez Galusa wspólnocie "Miłość i Miłosierdzie Jezusa" używania określenia "katolicka".

Kapłan jednak nie stosuje się do decyzji kurii. Suspendowany ksiądz nadal prowadzi działalność duszpasterską w Pustelni Ducha Św. w Czatachowej, mimo nakazu wyprowadzki. Twierdzi, że "zesłał go tam Bóg". Jego kazania wciąż przyciągają wiernych. Teraz niepokorny duchowny wzbudził kolejne kontrowersje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Słowa celebrytów o Kościele. "Masowy problem apostazji nieformalnej"

Suspendowany ksiądz Galusz znowu szokuje. To zarzuca arcybiskupowi

W miniony czwartek 5 stycznia na kanale wspólnoty "Miłość i Miłosierdzie Jezusa" na YouTube opublikowany został film, w którym Galus zarzucił częstochowskiemu ordynariuszowi kłamstwo oraz manipulację. Mówi tam o "zastraszającym, zatrważającym liście, w którym są groźby i żądania, a nie ma pasterskiej miłości, pragnienia jedności, zgody i pokoju". Chodzi o list wysłany przez abp. Wacława Depo do Galusa 21 grudnia 2022 roku.

Nie zgadzam się na takie traktowanie przez biskupa. W liście były słowa, że moja postawa to deklaracja schizmy. To jest kłamstwo. Jesteśmy w sercu Kościoła katolickiego, byliśmy i będziemy. Niektórzy szukają haka na mnie, osądzają, krytykują - szczególnie biskup. Nie macie nic, żeby nas posądzać o to, że jesteśmy w schizmie, że nasza działalność nosi znamiona sekty. To jest straszne, nawet demoniczne - mówi na nagraniu suspendowany ksiądz.

Archidiecezja odpowiada. "Fałszywe oskarżenia i obelżywe sformułowania"

Archidiecezja Częstochowska odpowiedziała na atak ze strony kontrowersyjnego duchownego. W opublikowanym komunikacie przypomina o obecnej sytuacji, a także publikuje pełną treść listu, do którego odnosi się Galus.

W reakcji na fałszywe oskarżenia i obelżywe sformułowania w wypowiedzi ks. Daniela Galusa, suspendowanego duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, zawarte w nagraniu opublikowanym w serwisie YouTube w dniu 5 stycznia, publikujemy pełną treść pisma Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego z dnia 21 grudnia 2022 roku, skierowanego do tego kapłana - czytamy w komunikacie kurii.
Przypominamy, że wszelkie decyzje biskupa diecezjalnego wobec ks. Galusa zostały uznane przez Stolicę Apostolską za ważne i zasadne, a sam ks. Galus oraz zgromadzona wokół niego grupa wiernych prowadzi swoją działalność poza Kościołem katolickim - tłumaczy archidiecezja.

Treść listu wysłanego przez arcybiskupa do ks. Galusa można przeczytać na stronie kurii. Abp Depo wspomniał w nim m.in. o wyciągniętych wobec niego i jego zdaniem niesłusznych oskarżeniach dotyczących przynależności do masonerii, fałszowania pism Stolicy Apostolskiej, a także rzekomego tuszowania przestępstw wśród duchowieństwa.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić