Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Awaria elektrowni atomowej w Finlandii. "Poważny incydent"

23

W fińskiej elektrowni atomowej doszło do awarii. Jak podały lokalne władze, w jednym z bloków energetycznych miał miejsce "poważny incydent". Sytuację w zakładzie monitoruje obecnie około 80 osób.

Awaria elektrowni atomowej w Finlandii. "Poważny incydent"
W fińskiej elektrowni atomowej Olkiluoto doszło do "poważnego incydentu" (Getty Images)

Do zdarzenia doszło w czwartek w elektrowni atomowej Olkiluoto na zachodzie Finlandii. Zgłoszenie o "poważnym incydencie" władze otrzymały w godzinach popołudniowych. Krajowy urząd ds. bezpieczeństwa i promieniowania ocenił, że nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska.

Sytuacja w Olkiluoto jest obecnie stabilna, a blok jest zabezpieczony. Nie doszło do wycieku substancji radioaktywnych – podała fińska Agencja ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK).
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Finlandia. Awaria w elektrowni atomowej. Władze reagują

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej z udziałem ministrów przekazano, że tego rodzaju awaria w elektrowni jądrowej jest "szczególnie wyjątkowa jak na fińskie warunki". Minister zdrowia Aino-Kaisa Pekonen poinformowała, że okolicznych mieszkańców postawiono w stan gotowości. W oficjalnym komunikacie podkreślono, że sytuację w elektrowni monitoruje obecnie około 80 osób, a pracownicy zakładu nie byli narażeni na promieniowanie.

Według dotychczasowych doniesień, uszkodzeniu uległ system oczyszczania wody. W elektrowni włączył się mechanizm alarmowy. Uszkodzony blok energetyczny został odizolowany od reszty elektrowni.

Reaktor jest obecnie przygotowywany do tzw. "wyłączenia na zimno" – poinformowała spółka energii jądrowej TVO.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Elektrownia atomowa Olkiluoto w Finlandii

Olkiluoto to jedna z dwóch elektrowni jądrowych w Finlandii. Położona jest na wyspie w fińskim regionie Eurajoki, znajdującym się około 100 km na północ od Turku. Elektrownia powstała w lat 70. i 80. XX wieku i generuje ok. 16 proc. zużywanej przez kraj energii elektrycznej.

Obejrzyj także: Rosja. Awaria elektrowni jądrowej w obwodzie twerskim

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić