o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Chiny zbudowały "sztuczne słońce". Jest 10 razy mocniejsze od prawdziwego

99
Podziel się

Chiny uruchomiły w piątek własny reaktor termonuklearny. Urządzenie ma symulować w kontrolowanych warunkach procesy zachodzące na Słońcu. To najpotężniejsze tego typu urządzenie na świecie.

Chiny zbudowały "sztuczne słońce". Jest 10 razy mocniejsze od prawdziwego
Chińczycy uruchomili "sztuczne słońce". To najpotężniejszy reaktor termojądrowy na świecie
bDTrVlEB

Reaktor został zbudowany w chińskim centrum badawczym w Chengdu i nosi nazwę HL-2M. Ze względu na to, że jest w stanie przeprowadzać syntezę termojądrową, nazywany jest też przez badaczy "sztucznym słońcem". Zdaniem chińskich naukowców, temperatura we wnętrzu urządzenia jest 10 razy wyższa niż jądra gwiazdy.

Dziesięć razy gorętszy od jądra Słońca. Chińczycy uruchomili potężny reaktor

Uruchomione urządzenie to reaktor typu tokamak. Wykorzystuje on potężne pole magnetyczne, by wytworzyć we wnętrzu słup gorącej plazmy. Dzięki temu, można uzyskać znacznie więcej energii niż w przypadku elektrowni jądrowych.

bDTrVlED
Wykorzystanie energii z syntezy termojądrowej to nie tylko sposób na zaspokojenie strategicznych potrzeb energetycznych Chin. Ma to również ogromne znaczenie dla przyszłego zrównoważonego rozwoju chińskiej energetyki i gospodarki narodowej – napisał chiński partyjny dziennik People’s Daily.

"Święty Graal energetyki". Można wytworzyć prawie nieograniczoną ilość energii

Reaktor jest częścią projektu nazwanego Międzynarodowym Eksperymentalnym Reaktorem Termojądrowym (ITER), którego siedziba znajduje się we Francji. Budżet przedsięwzięcia wynosi około 20 miliardów euro (około 90 mld złotych). W projekt zaangażowanych jest obecnie 35 krajów i ma zostać on ukończony do 2025 roku.

bDTrVlEJ

Fuzja termojądrowa uważają jest przez naukowców za Świętego Graala współczesnej energetyki. Przeprowadzane jak dotąd próby kontrolowanej syntezy jądrowej okazywały się jednak zbyt kosztowne. Wykorzystując moc wytwarzaną w wyniku fuzji termojądrowej, można otrzymać praktycznie nieograniczoną ilość czystej energii.

Obejrzyj także: Plamy na Słońcu. Naukowcy rozwiązali zagadkę

bDTrVlEK
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTrVlFe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(99)
hmm
4 miesiące temu
A mają to już na AliExpress?
Elle 👎
4 miesiące temu
Lepiej byłoby gdyby zamiast szukać plam na słońcu szukali lekarstwa na wirusa , który zafundowali całemu światu.
Realista
4 miesiące temu
Jak wybuchnie i tak powiedza, ze ten wybuch przeszedl na ludzi z nietoperzy.
bDTrVlFf
car173
4 miesiące temu
a japończycy juz pracują nad miniaturyzacją tego słońca ma być wielkosci zapalniczki...
Racjonalista
4 miesiące temu
Czemu podajecie nieprawdę i wprowadzacie ludzi w błąd ?... Temperatura jest 10 krotnie większa,a generator ma mieć docelowo 500Mw tyle co mała elektrownia węglowa
Najnowsze komentarze (99)
wiedza
4 miesiące temu
Media demokratyczne znów głupoty nam wciskają. Po szkołach katolickich.
USAMen
4 miesiące temu
Chiny to komuniści w USA już dawno to maja a chiny wykradły plany i podróbkę majstrują
KLOP
4 miesiące temu
Polska zostanie z elektrowniami węglowymi jak człowiek puierwotny z kamieniem kszesanym. Tylko w religii nikt nam nie dorówna.
acr
4 miesiące temu
Chiny słynęły ponoć z teorii o równowadze nie? To ten wynalazek przeczy całej ich ideologii gdyż by zrobić coś co robi nieograniczoną moc wiąże się z przeładowaniem gdzie będziemy kumulować tą energię i czy wszechświat zapali się jak żarówka? To już normalne słońce to chuj nie? Trzeba robić coś silniejszego nie? Ale żart polega na tym że objętości nie zeskalują słońca i w tym problem. Pomniejszyli wszystko tak żeby miało rozruch itp... lecz urządzenie nie zadziała gdy nie nazbiera energii by je poprawnie uruchomić. Dlatego nazwałem je reduktorem gdyż to oni będą płacić rachunki za prąd albo im pyknie albo chiny splajtują taka prawda.
123
4 miesiące temu
10 razy goretsze to z czego te kable są
Stopzet
4 miesiące temu
To dopiero mogą być międzynarodowe fajerwerki
docent.WIEPRZ
4 miesiące temu
najbardziej energetycznym paliwem są oprykane majtochy otyłych kierowców cięzarówek tirów najlepsze takie po 3 tygodniach bez zmiany bielizny większa moc niż pluton i uran
Rolnik
4 miesiące temu
A jesli cos nie pyknie to po Radaszewski
bDTrVlEX
Zweistein
4 miesiące temu
jak dotąd ilość energii dostarczanej do tokamaka była znacznie większa od uzyskanej. Samo zbudowanie takiej maszyny nie jest rewelacja, Rewelacją byłby dodatni bilans
....
4 miesiące temu
Ja myślę, że we wnętrzu tegoż ustrojstwa jest jakiś koronawirus i produkowany przez to prąd może zarażać covidem. Potwierdził to już dr Sisi Monn i Wu Ha Ło na wspólnej konferencji prasowej.
Nikt wazny
4 miesiące temu
Czy to oznacza że Chiny dokonały przełomu i produkują już tak energię? Czy tylko jest to model do badań?
Kondi
4 miesiące temu
Po co komu ten szajs, juz teraz istnieją urządzenia pozwalające na przeprowadzenie niskoenergetycznych reakcji termojądrowych poprzez fuzje niklu i wodoru. Polecam poczytać o projekcie e-cat Andrea Rossiego, to jest darmowa energia dla wszystkich. Ale ludzie predko do tego nie dojrzeja, bo żeby coś nowego mogło się zacząć najpierw musi skończyć się ropa i inne konwencjonalne źródła energii, za dużo ludzi po prostu na tym zarabia.
Steg
4 miesiące temu
Projekt jest francuski (a pomysł i idea są rosyjskie)
Vlad palownik
4 miesiące temu
10x razy wyższa temperatura nie oznacza 10x większej mocy.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić