Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Awaria w elektrowni jądrowej. Niepokojące wieści z Białorusi

29
Podziel się

Awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Zaledwie dzień wcześniej Aleksander Łukaszenka w trakcie oficjalnego otwarcia podkreślał, że kraj stał się potęgą nuklearną. Litwini żądają wyjaśnień.

Awaria w elektrowni jądrowej. Niepokojące wieści z Białorusi
bETksnRx

Awaria w elektrowni jądrowej w Ostrowcu miała miejsce dzień po uroczystym otwarciu. Kilka dni później informacja przedostała się do mediów. Według niezależnych białoruskich dziennikarzy wybuchły transformatory napięcia w jednym z agregatów. Awaria zmusiła kierownictwo do zatrzymania turbiny i wstrzymania produkcji energii.

Białoruskie ministerstwo energetyki opublikowało oświadczenie na ten temat. W poniedziałek poinformowano, że zaistniała "potrzeba wymiany niektórych elektrycznych urządzeń pomiarowych". Nie wyjaśniono jednak przyczyny wymiany sprzętu ani jak długo potrwa ten proces. Dzień później Białorusini podali nieco więcej informacji.

bETksnRz
Turbina została zatrzymana, ale nie ma to wpływu na bezpieczeństwo jądrowe i radiacyjne elektrowni - zapewnił w rozmowie z Associated Press Oleg Sobolew, konsultant białoruskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Sobolew podkreśla, że awaria nie stanowi zagrożenia ani dla Białorusi, ani dla Litwy. Jednak nie uspokoił wszystkich - litewskie ministerstwo spraw zagranicznych wysłało oficjalną prośbę o opisanie przebiegu incydentu, jego przyczyny oraz wpływu na bezpieczeństwo jądrowe.

To historyczny moment. Białoruś staje się nuklearną potęgą - mówił z dumą Aleksander Łukaszenka w trakcie uroczystego otwarcia.
bETksnRF

Problemy zaczęły się jeszcze w trakcie budowy elektrowni w Ostrowcu. W 2016 roku zbiornik ciśnieniowy reaktora jądrowego upadł na ziemię z powodu błędu pracowników. Rosyjski koncern Rosatom zgodził się wtedy na wymianę reaktora. Budowie elektrowni jądrowej w Ostrowcu konsekwentnie sprzeciwiały się władze Litwy, której stolica znajduje się zaledwie 40 km dalej.

Zobacz także: Zobacz też: Świat uzależnił się od Chin. Pandemia może to zmienić
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETksnSa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(29)
Niko
rok temu
Polaczki chcą budować coś takiego gdzie inne kraje rezygnują!!!!
Niko
rok temu
Coraz wiecej samochody gowniane elektryczne sie promuje to i elektrownie bedą nas wykanczać auta elektryczne to gowna!!!
jeG
rok temu
Wmawiają nam że my zaśmiecamy naszą ziemię a oni sami zaśmiecają. Czemu nic nie mówią "CZEMU ZAKOPUJĄ I DO MURZ WYŻUCAJĄ TE ODPADY Z TYCH ELEKTRWNI". - GDZIE SĄ EKOLODZY - czemu pozwalają na budowanie takich elektrowni, chyba że dostaną.......i pozwolą.
bETksnSb
gość
rok temu
Kto porównuje dzisiejsze reaktory energ. do tych militarnych do budowy broni ten chyba powinien ZE ZROZUMIENIEM obejrzeć serial Czarnobyl, a potem poczytać o różnicach nowoczesnych rdzeni
rem
rok temu
Oby wiatry wiały w stronę rosji.
irek
rok temu
Chociaż, jeśli wiatr wieje z południowego zachodu, to może być to słodka zemsta Lukaszenki na władzach litewskich za wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Białorusi. A władze siedzą w Wilnie. Wiatr czasami wieje też z północnego wschodu.
Ricardo
rok temu
Jakoś nie piszą ile km do Warszawy,Krakowa czy Wrocławia. Do Poznania ale skutków niedaleko 😬.
Puku
rok temu
Już wolę elektrownie tradycyjne, węgiel czy gaz...atom to samobójstwo odwleczone w czasie...Niemcy zamykają
Czarnobyl
rok temu
Zapowiada sie powtorka z historii
Mariusz
rok temu
Mało było Czarnobyla?Skutki odczuwalne są do dziś! Ludzie dążą do samozagłady, jeśli nas cowid 19 nie wykończy to promieniowanie na pewno.Pozdrawiam
Deprerious
rok temu
Ziemia ma okresy bardzo gorace i ekstremalnie zimne bez pomocy emisji węgla. Same zmiany magnetyczne i wyrzuty masy od słońca robią robotę. Mam wywalone w ekologię.
Ania
rok temu
Przecież masz nierząd podpisał ustawę o budowie elektrowni jądrowej w Polsce. A Niemcy Chińczycy, Indie, Amerykanie budujący węglowe. Atomowe odpady niszczący bardziej środowisko niż spalanie węgla, tego nikt nie mówi Awarie atomowych elektrowni zabijają ludzi, niszczą środowisko bezpowrotnie. Gdzie ta ekologia. Tu chodzi tylko o zamknięcie miejsc pracy ludziom zniszczenie GOSPODARKI aby ludzi uzależnić od państwa. Głód nie jest chorobą, więc można obywatelom go zapewnić.
Bix
rok temu
Żadna elektrownia atomowa nie spełnia bezpieczeństwa wymysły pseudo naukowców doprowadza świat do zniszczeń a jaka to ekologia zobaczcie jakie pole magnetyczne powstaje wokół urządzeń i przesylow energii to wszystko dla człowieka jest zabójstwem nowotworow niech napiszą ile ludzi wokół elektrowni choruje
bETksnRT
Atom
rok temu
Wybuch reaktora RBMK fakt był winą niedopatrzeń w maszynie, niedopatrzeń stworzonych przez człowieka. Teraz już nie można dopuścić do pracy źle zrobionego reaktora, wtedy liczyła się kasa i czas, tak się spieszyli, że coś to nie wyszło. Więc twierdzenie, że skoro w Czarnobylu RBMK wybuchł to każdy jeden reaktor RBMK wybuchnie jest błędne. A elektrownie węglowe trują, wasz kochany węgiel nie jest taki 'cudowny' .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić