Przełomowe odkrycie. To badanie pokazuje, czy COVID-19 może cię zabić

34

Brytyjscy naukowcy odkryli, że białko o nazwie GM-CSF może być bezpośrednio związane z ryzykiem śmierci lub ciężkiego przebiegu COVID-19. Odkryli, że poprzez badanie krwi można wykryć, kto jest najbardziej narażony.

Przełomowe odkrycie. To badanie pokazuje, czy COVID-19 może cię zabić
Nowe odkrycie naukowców na temat COVID-19 (Pixabay)

W "Science Immunology" opublikowano nowe badanie na temat COVID-19. Naukowcy z Imperial College of London przeprowadzili analizę krwi ponad 500 zakażonych pacjentów.

Odkryli, że niektórzy na wczesnym etapie zakażenia mają podwyższony poziom cytokiny zwanej GM-CSF. Osoby te później ciężko przechodziły COVID-19.

Białko GM-CSF odpowiedzialne za ciężki przebieg COVID-19?

Im więcej białka stwierdzono w organizmie, tym cięższy był przebieg choroby. U pacjentów, którzy zmarli, poziom białka był prawie 10 razy wyższy. Poziom GM-CSF nie był z kolei podwyższony u osób, które łagodnie przechodziły COVID-19.

Eksperci twierdzą, że może to stanowić wczesne ostrzeżenie, którzy pacjenci są bardziej narażeni i utorować drogę nowym metodom leczenia choroby. Podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze badania i testy.

Cytokiny to białka, które są uwalniane do krwiobiegu, gdy organizm złapie infekcję. Pobudzają układ odpornościowy, aby ją zwalczyć. Jednak gdy jest ich zbyt wiele, mogą wywołać nadmierną reakcję zwaną "burzą cytokinową", która może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów.

Zobacz także: Dlaczego coraz młodsze osoby wymagają hospitalizacji z powodu COVID-19? Dr Fiałek odpowiada

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić