80 proc. covidowców miało jej niedobór. "Nie można się na nią rzucić"

64

Naukowcy z Hiszpanii potwierdzili związek między poziomem witaminy D w organizmie a przebiegiem COVID-19. Zaskakujące wyniki badań zostały opublikowane w medycznym czasopiśmie ”Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.

Witamina D ma wpływ na koronawirusa
Witamina D ma wpływ na koronawirusa (Getty Images)

Jak witamina D działa na koronawirusa?

Z 216 pacjentów z COVID-19 przyjętych do Hospital Universitari Marques de Valdecilla, aż 80 proc. miało niedobór witaminy D. Z informacji płynących od naukowców wynika, że to mężczyźni mieli niższy poziom tej witaminy niż kobiety.

Co ciekawe, wszyscy pacjenci z niższym poziomem witaminy D mieli wyższe poziomy markerów stanu zapalnego. Z grupy hospitalizowanych pacjentów tylko 19 osób suplementowało witaminę D.

To nie pierwsze badania, które potwierdzają związek witaminy D z COVID-19.

Wcześniej naukowcy z Nowego Orleanu odkryli, że jej niedobór może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia. Amerykańscy naukowcy podali, że 85 proc. pacjentów z COVID-19, którzy byli hospitalizowani miało obniżony poziom witaminy D w organizmie.

Czy to oznacza, że każdy z nas powinien suplementować witaminę D?

*”To nie jest takie proste. Suplementacja może wpływać na przebieg, ale na zakażenie niekoniecznie. Wapno bierze udział w procesach immunologicznych. *Witamina D ma wpływ na metabolizm wapnia w organizmie i jego przyswajanie. A to jest tylko jeden ze składników występujących w odpowiedzi immunologicznej. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że burza cytokin występuje w trakcie zakażenia. Suplementowanie witaminy D nie obroni przed zakażeniem. Nie wolno się na nią rzucić” - skomentował doniesienia hiszpańskich naukowców w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Włodzimierz Gut, mikrobiolog z Zakładu Wirusologii NIZP-PZH.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić