Banksy kontratakuje. Nowy mural na ścianie więzienia

7

Banksy znów zaskoczył świat. Jego najnowszy mural pojawił się na ścianie budynku nieczynnego od 2013 roku więzienia w Reading w Wielkiej Brytanii. Zdaniem ekspertów, jest to nawiązanie do historii sławnego pisarza Oscara Wilde'a, który był tam przetrzymywany.

Banksy kontratakuje. Nowy mural na ścianie więzienia
Najnowszy mural artysty Banksy (Twitter.com)

Ogromna ilustracja pojawiła się na ścianie brytyjskiego więzienia w weekend. Przedstawia mężczyznę używającego sznura ze związanych prześcieradeł do ucieczki zza krat a pod jego nogami zwisa maszyna do pisania.

Eksperci zgodnie przyznają, że Banksy chciał w ten sposób odnieść się do pisarza Oscara Wilde'a, który był przetrzymywany w tym więzieniu za "przestępstwa homoseksualne". Dostał wyrok zaraz po tym, jak światło dzienne ujrzał fakt jego romansu z lordem Alfredem Douglasem, brytyjskim pisarzem i poetą.

To właśnie wtedy miał napisać swój słynny utwór "Ballad of Reading Gaol" czyli Ballada o więzieniu w Reading. Jej treść miała obrazować jak brutalny i nieludzki był ówczesny system karny.

Artysta nie pochwalił się swoim dziełem na instagramowym profilu, co zwykł robić, tak więc nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, że to on namalował grafikę. Eksperci jednak nie mają wątpliwości.

To nie jest pierwszy raz, kiedy o artyście jest głośno. Kilka dni wcześniej jeden z jego murali w Nottinghill został bezpiecznie zdjęty i sprzedany kolekcjonerowi. Przedstawiał dziewczynkę używającą opony od roweru jako pierścienia do hula-hop.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Nabywca John Brandler w wywiadzie udzielonym BBC powiedział że dał za niego sześciocyfrową kwotę czyli co najmniej 100tys. funtów. Kolekcjoner ma już kilka innych jego dzieł i już zapowiedział, że nowo nabyty mural trafi wystawę poświęconą sztuce ulicznej w muzeum w Bury St Edmunds.

Zobacz także: Stary furgon za 1,5 mln zł? To możliwe, bo ozdobił go Banksy
Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić