aktualizacja 

Bardzo niebezpieczny gatunek. "Dla naszej fauny niemałe zagrożenie"

116

Leśnicy przygotowali specjalną infografikę z okazji Dnia Kota. 17 lutego swoje święto obchodzą jedne z najpopularniejszych domowych czworonogów na świecie! Lasy Państwowe podkreślają jednak, że koty stwarzają zagrożenie dla wielu dzikich zwierząt.

Bardzo niebezpieczny gatunek. "Dla naszej fauny niemałe zagrożenie"
Leśnicy przygotowali to na Dzień Kota. "Kot to dla naszej rodzimej fauny niemałe zagrożenie" (Adobe Stock)

Światowy Dzień Kota obchodzony jest przez miłośników mruczków 17 lutego. Z tej okazji w sieci nie brakuje zdjęć domowych pupili. Również leśnicy postanowili wspomnieć o kotach w swoim najnowszym wpisie.

Dziś mamy Dzień Kota - tradycyjnie poświęcony najpopularniejszemu na świecie zwierzęciu domowemu, które towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Ale właśnie - domowemu! - czytamy na Facebooku.

Spór o to, czy koty powinny opuszczać nasze domy, czy nie, trwa od lat. Jedno i drugie rozwiązanie mają zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Lasy Państwowe z okazji Dnia Kota podały argumenty przemawiające za tym, że te zwierzęta nie powinny wychodzić za próg mieszkań. Dlaczego?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koty rządzą. I mają swoje święto

Leśnicy przygotowali to na Dzień Kota. "To dla naszej fauny niemałe zagrożenie"

Leśnicy, którzy z okazji Dnia Kota przygotowali specjalną infografikę, nie zapomnieli również o kilku słowach na temat mruczków i ich instynktu łowieckiego. - Kot to dla naszej rodzimej fauny niemałe zagrożenie. W dużej mierze nie podlega procesom selekcji naturalnej, tak jak inne, dzikie zwierzęta - informują Lasy Państwowe.

Nawet koty niemieszkające na stałe w żadnym domu są przez ludzi dokarmiane, leczone lub czasowo przygarniane. Tracą na tym przede wszystkim drobne ptaki, ssaki i gady - w przeważającej części objęte w Polsce ochroną ścisłą - na które koty bardzo skutecznie polują, niekoniecznie z głodu.

Leśnicy przypominają, że nasze czworonogi to w lesie prawdziwe intruzy. Statystycznie na każde martwe zwierzę przyniesione przez kota do domu, przypada kilkanaście ofiar zabitych na dworze. Koty stanowią zagrożenie nie tylko dla ptaków, owadów czy gadów (wiele z nich jest objętych ścisłą ochroną), ale również dla żbików, z którymi w łatwy sposób są w stanie się skrzyżować. W ten sposób osłabiają populację żbika oraz mogą zarazić krewniaka chorobami, na które nie jest odporny.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić