Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Bez tego nie wpuszczają. Nowe zasady wjazdu do Chorwacji

58
Podziel się:

Ambasada RP w Zagrzebiu przekazała bardzo ważne informacje. Okazuje się, że wprowadzono nowe zasady wyjazdu na teren Chorwacji. Co mówią zmodyfikowane przepisy?

Bez tego nie wpuszczają. Nowe zasady wjazdu do Chorwacji
Chorwacja (Pixabay)

Od 2 czerwca granicę państwową Republiki Chorwacji przekroczyć mogą tylko te osoby, które posiadają zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień. Od przyjęcia ostatniej dawki musi upłynąć minimum 14 dni.

Do Chorwacji mogą wjeżdżać też ci, którzy posiadają negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 (nie starszy niż 72 godziny). Do wjazdu na terytorium tego kraju uprawnia też negatywny szybki test antygenowy (nie starszy niż 48 godzin).

Warto mieć na uwadze to, że ważność obu testów jest liczona od momentu pobrania materiału do badania. Honoruje się tylko te testy, które są uznawane w krajach UE.

Koronawirus. Na jakiej zasadzie wjedziesz do Chorwacji?

Na teren Chorwacji mogą wjechać też te osoby, które:

  • przeszły COVID-19 i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na COVID-19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 180 dni - w takim przypadku należy okazać zaświadczenie o przebyciu choroby oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki;
  • przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni;
  • przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni;
  • przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh. UWAGA! Nie ma wzoru takiego zaświadczenia.
  • posiadają unijny cyfrowy zielony certyfikat Covid-19;
  • dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu (źródło: gov.pl).

Chorwacja. Dla kogo kwarantanna?

Ci, którzy nie spełnią żadnego z ww. wymogów, zostaną objęci dziesięciodniową kwarantanną.

Kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji, tj. przesłaniu go na adres mailowy przejścia granicznego, przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium RCh i otrzymaniu stosownego sms-owego potwierdzenia od chorwackich służb - zaznaczono na stronie internetowej gov.pl.

Kto jest zwolniony z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na granicy?

  • osoby przybywające do Chorwacji z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych. Osoby należące do tej kategorii muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające konieczność ich przyjazdu np. zaproszenie z firmy podpisane przez dyrektora generalnego, prezesa zarządu, dyrektora firmy itp. To samo dotyczy osób przyjeżdżających do Chorwacji w celu wykonywania obowiązków służbowych na rzecz firm chorwackich lub zarejestrowanych w Chorwacji UWAGA! Nie ma wzoru takich zaproszeń lub potwierdzeń.
  • osoby przejeżdżające przez Chorwację tranzytem (pod warunkiem, że w RCh nie będą przebywały dłużej niż 12 godzin).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(58)
Julka
rok temu
i bardzo dobrze,chronią swoich i przybyłych ,którzy odpowiedzialnie podchodzą we wszystkich życiowych i społecznych fazach życia....
Normalny
rok temu
Dlaczego tak wszyscy narzekacie na wymóg szczepień? Nikt tego od Was nie wymaga. Możecie przecież wykonać test PCR lub antygenowy. A to też be? Bo kosztuje? Typowe rozterki Polaka :)
Leon
rok temu
To se chorwaci strzelili w kolano.
Adm
rok temu
Czyli nic się od miesiąca się nie zmieniło. Po co ten artyk..?
Myślący
rok temu
I po turystach
Aga
rok temu
Jesteśmy zarejestrowani pod każdym względem, to miała być szczepionka przeciwko chorobie a nie pozwolenie na bycie gdzieś ....itd. Jednym wolno wszystko- jeżdżą tu i tam, bywają wszędzie, kwarantanny nie odbywają. Przepisy dla pospulstwa, zwykłych szarych obywateli, spróbuj nie zastosować się....
Endriu
rok temu
A ja lecę do Albanii tam nie są tacy pogrzani i nie będę się szczepił tylko po to żeby gdzieś poleciec bo to miała być szczepionka na chorobę a nie zezwolenie, poza tym przechorowałem wirusa ale tak prawie bez objawów więc nie skojarzyłem ze to kowido i nie poszedłem na testy teraz jestem ozdrowieńcem który ma przeciwciała ale jestem w czarnej d...e bo nie figuruje w systemie a badania że ma się przeciwciała nie są nigdzie chonorowane.
Szokująca
rok temu
Wyjazd za granicę nie jest wart mojego zdrowia i życia. Mogę spędzić wakacje w domu, żaden problem, chce życ! Naprawdę, nie jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy tak ryzykują, bo chcą pojechać za granicę... Ludziom odebrało rozum :(
Jaki
rok temu
Uprzywilejowanych zwalniają z obowiązków, mogą jeździć bez okazywania tylko wystarczy ważna sprawa polityka?, biznesowa (JAKA).Są ponad tym, szczepienia czy testy nie ważne co mają czy w ogóle mają....
Zdrowa
rok temu
Jedno drugie wyklucza: zwolnione osoby przybywające "z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych" to co? Biznesmen czy polityk już nie zaraża, nie musi się niczym okazywać?A może Ci na górze w ogóle się szczepią tylko panikę sieją? Skąd wiadomo ,że zdrowi??? Kłamstwa i tyle.
Leon Z
rok temu
Nie wybieram się za granicę do póki świat nie znormalnieje
Aga
rok temu
Ludzie przeczytajcie artykuł do końca. Test i rejestracja i wjeżdżasz. Właśnie jestem w Chorwacji. Tu jest pełen luz .
Mario
rok temu
15 lat jeździłem, w zeszłym roku też byłem na granicy po 2 auta , pusto zero kontroli,testów itp. Teraz wielce szczepienia testy, śmiech aż w tyłek szczypie... w tym roku dziękuję. A ze znajomych też się nikt nie wybiera każdy ma wyje...e. poczekajmy jak społeczeństwo z ubożeje i wyjdzie na ulicę. To przy tym co będzie to Druga wojan światowa to było nic.
Polak
rok temu
Musiałbym na głowę upaść aby się tam wylegiwać na kamieniach i z wielka drożyzna wszędzie. Wolę inne ,normalne kraje :)
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić