o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
NM
|

Białoruś. To on stoi za wstrząsającymi nagraniami. Mówi wprost: Łukaszenka się boi

200
Podziel się

Białoruski dziennikarz, którego śledzą miliony obywateli, relacjonuje, co się dzieje w jego ojczystym kraju. Zdaniem Ściapana Puciły, znanego szerszej jako NEXTA, Łukaszenka "bardzo się boi" o swoją przyszłość. Jego strach i niepewność wyraźnie widać było w szczególności na "wiecu poparcia" prezydenta, gdzie zwieziono z całego kraju zaledwie garstkę jego wyborców.

Białoruś. To on stoi za wstrząsającymi nagraniami. Mówi wprost: Łukaszenka się boi
(Getty Images, Valery Sharifulin)
bDnLIYol

22-letni bloger i dziennikarz z Białorusi relacjonuje sytuację z kraju. Jego zdaniem zbliża się koniec władzy Łukaszenki. Młody bloger stwierdza odważnie, że Łukaszenka "bardzo się boi" tego, co dzieje się w kraju, bo wie dobrze, że "traci grunt pod nogami" - mówi Puciła w rozmowie ze stacją Biełsat TV. Wie, że protestujący lada chwila odbiorą mu prezydencki fotel.

Ściapan Puciła jako jeden z niewielu dziennikarzy rozpowszechniał w sieci materiały, które są niewygodne dla władzy Białorusi, a także odważnie i nieprzychylnie Łukaszence komentował wszelkie zajścia mające miejsce w ojczyźnie. Dlatego jego głos ceniony jest przez media na całym świecie.

bDnLIYon
Na wiecu zwolenników Łukaszenki, na jaki udało się zwieść jakieś 15 tysięcy osób widać było, że Łukaszenka bardzo się boi. Jest zszokowany i nieufny. On czuje, że traci grunt pod nogami - powiedział Ściapan Puciła w rozmowie z Biełsat TV.

Ściapan Puciła, jak informują dziennikarze Biełsat TV, jest obecnie ścigany przez władzę. Przebywa w Polsce, gdzie udzielono mu azylu. Tutaj może czuć się bezpiecznie.

Ściapan musiał uciekać z kraju, a chwilę później to samo zrobić musiała także jego rodzina. Dziennikarz nieustannie publikuje w sieci (m.in. na kanale YouTube NEXTA, który subskrybuje niemal 0,5 mln osób) niewygodne dla władzy materiały. Wśród nich sytuacja, o której pisaliśmy niedawno tutaj.

Na NEXTA opublikowano materiał, na którym widać zabójstwo Aleksandra Tarajkouskiego, 34-latka, którego obywatele okrzyknęli "bohaterem narodu". Zginął w trakcie protestów, a w miejscu, gdzie doszło do zdarzenia, są dzisiaj tysiące zniczy upamiętniających jego, zdaniem komentatorów, "męczeńską śmierć za sprawę narodu białoruskiego". OMON postrzelił 34-latka na oczach protestujących.

bDnLIYot
Zobacz także: Protesty na Białorusi. Reporter z miejsca wydarzeń: To jest największy cios, który władza mogła otrzymać

Ściapan Puciła, zapytany przez dziennikarzy Biełsat TV o skuteczność protestów na Białorusi, odpowiedział, że jak najbardziej spełniają one swoją rolę. Wiele osób obserwujących sytuację boi się, że Łukaszenka w porozumieniu z Putinem ostatecznie rozpędzą protestujące tłumy. Tymczasem dziennikarz twierdzi, że nieustanne protesty ostatecznie domkną rewolucję. Finałem będzie "pokojowe przekazanie władzy".

bDnLIYoO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(200)
EUgeniusz
3 miesiące temu
czeka go podobny los do tego jaki zgotowali rumunii swojemu tyranowi causcescu....
healer
3 miesiące temu
jest taka prawnicza maksyma: "Chcącemu krzywda się nie dzieje". Bywam regularnie na Białorusi i dziwię się im ale to nie moja sprawa. Oni żyją całkiem spokojnie i nieźle, w pewnym "kokonie" socjalnym (zerowe bezrobocie, niziutkie koszty czynszów, mediów, energii, tanie kredyty, wsparcie dla młodych małżeństw), w sklepach nie ma takiego wyboru jak u nas ale jest wszystko.Wyjątkowa czystość i porządek na ulicach. Przestępczość niewielka i tylko raczej ta najbardziej pospolita. Bardzo dobra kuchnia, w knajpach tanio, smacznie i zdrowo. Zmierzam do tego że MY przeżyliśmy w latach 90-tych duży wstrząs ale niewiele mieliśmy do stracenia, bieda lat 80-tych była przygniatająca. Ich sytuacja dzisiaj w porównaniu do tamtej naszej to AMERYKA. Więc - obym się mylił - spodziewam się ze za rok-dwa będą przeklinać tych którzy ich w tą sytuację wmanewrowali bo przeżyją wszystko to co my po roku 90-tym: rozgrabienie gospodarki, bezrobocie 20%, gangi, wyścig szczurów i wszechogarniająca NIEPEWNOŚĆ JUTRA..do tego być może "zielone ludziki" na terenach przygranicznych, straty terytorialne na rzecz Rosji i ciągłe zagrożenie wojną..
Splątanie
3 miesiące temu
Najpierw Łukaszenka aresztował rosyjskich najemników, by zaraz po tym prosić ich o pomoc.
bDnLIYoP
Pomyślmy
3 miesiące temu
Ciekawe co z koronawirusem na Białorusi. Czy boi się Łukaszenki
kk21
3 miesiące temu
Takich "Białorusi" i takich "Łukaszenków" w Polsce jest dużo. Przyjrzyjcie się własny gminom. Ile lat rządzi Wasz wójt / może dłużej niż Łukaszenka, jak wygrywa wybory / może tak jak Łukaszenka/,kto jest najbogatszy w gminie /wójt /,jak się ma rodzina wójta /tak samo jak rodzina Łukaszenki zajmują najlepsze stanowiska/, jak wójt traktuje ludzi /tak jak Łukaszenka/.Podałbym nazwy kilku takich gmin ale boję się o swój los.
Najnowsze komentarze (200)
Wiechel
3 miesiące temu
Pierwsze pytanie: Kto stoi za Ściapanem Puciła. Drugie pytanie: I kto mu płaci i ile. Jen aby później Bialoruini nie płakali.
zzzz
3 miesiące temu
"EUgeniusz 3 dni temu czeka go podobny los do tego jaki zgotowali rumunii swojemu tyranowi causcescu...." tylko ty zabardzo nie wierz że ubili caucesków, tak jak hitler przeżył se w luksusach w usa oraz wielu innych zbrodniarzy
Hhhhhh
3 miesiące temu
Zadziwiajace jest to ze piszecie o kanale na YT nie dając do niego linku.
Hhhhhh
3 miesiące temu
Zadziwiajace jest to ze piszecie o kanale na YT nie dając do niego linku.
j..
3 miesiące temu
Powinien ustąpić i wyjść z twarzą jak inni to zrobili i usunęli się w cień własnego życia.Tak jak Kuczma podczas pierwszej pomarańczowej rewolucji.Trzeba z Honorem przegrywać.
Ures2456
3 miesiące temu
Niemal ze wszystkim sie zgadzam ale należy wziąść pod uwage najwazniejszą sprawe że Lukaszenka kupuje w Rosji pół produkty suwrowce można powiedzieć za darmo .I finalny produkt sprzedaje do strefy dolarowej i z tego żyją .Jak wejdzie wolny rynek to będzie tragedia dla nich.
antydarwin
3 miesiące temu
Tak logicznie myśląc to i tak Putin ma wszystkie asy w rękawie. Cały import i eksport Białorusi jest zależny od Rosji. Wystarczy że Putin po zmianie prezydenta zerwie umowy i wszystkie fabryki w Białorusi będą stać a gaz będzie 2 razy droższy na zimę. Kto chętny kupić traktory z Białorusi?? no pytam się?? Bezrobocie i inflacja a potem przywrócenie Łukaszenki albo aneksja przez Rosję.
RubenL
3 miesiące temu
Mówicie o wolności? Niestety przykrą prawdą jest że nie było wolności i nie będzie, a będzie jeszcze gorzej. Z każdej strony, każda część naszej prywatności jest poważnie naruszana. Wszystko musi być rejestrowane, niedługo również kot z psem. Ba, i my oprócz rejestracji w każdym miejscu będziemy musieli posiadać identyfikator jak bydło. Nadchodzi ucisk systemu bestii z którym przyjdzie się nam zmierzyć. Może już się nawet zaczął - Covid-19. Będą tacy którzy będą bronili owego systemu, lecz ci z przebudzoną świadomością i racjonalnym myśleniem, będą świadomi realnej władzy szatana nad światem. Pozdrawiam.
bDnLIYoH
dd ds
3 miesiące temu
Szachista Putin, zrobi na Białorusi bałagan, a potem przejmie wszystko.
Łuki
3 miesiące temu
Putin pomóż, wiem że to czytasz...
Olga
3 miesiące temu
Dlaczego nie ma tam Coronowirusa ?Może ktoś wyjaśni ,co prawda nie Angela i Macron a może nasi czcigodni .
kard Amaretto
3 miesiące temu
Szkoda że nasz naród nie miał jaj w 1989 roku i nie zrobił porządku takiego jak w Rumunii z Ceausescu.
Nata
3 miesiące temu
Dziś wieczorem akurat jechałam przez miasto(mieszkam w Witebsku) . I spotkałam zwolenników opozycji: dzieci,który mają 16-20 lat. Wyglądało że nie mają co robić i nie mają gdzie pójść. 50-60 osób . Problem w tym że jutro w Internecie będzie napisane że przyszło 10 tysięcy. Znów kłamstwo . Nic nowego . I wygląda na to ,że opozycja nie lepsza od istniejącej władzę: kłamią I obrażają ludzie jeżeli Ty masz zdanie inne od nich. Wszyscy ,kto nie podtrzymuje ich ,to bydło I kołchozniki. I trzeba ich postawić pod ścianą. Ja nie chcę takich zmian. W moim rozumieniu nie tak wygląda demokracja.Ja chcę mieć mądry rząd i dobrego prezedenta. Mam nadzieję , że kiedyś , to obowiązkowo będzie. Ale widzę że na to, muszę jeszcze zaczekać i mam nadzieję że dożyję.
(((
3 miesiące temu
A od którego pokolenie ów ścipan jest "Białorusinem" ??? }:-(((
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić