Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Białoruś. Łukaszenka rozmieścił armię na zachodniej granicy

339

Prezydent Białorusi Alaksander Łukaszenka oznajmił we wtorek, że na zachodniej granicy rozlokowano oddziały armii. Są w pełnej gotowości bojowej, ponieważ jak ocenił prezydent, podjęto próby przejęcia władzy.

Białoruś. Łukaszenka rozmieścił armię na zachodniej granicy
Aleksander Łukaszenka obstawił zachodnią granicę. (PAP, EPA, PAP, EPA, YAUHEN YERCHAK)

Aleksander Łukaszenka oznajmił we wtorek, że na zachodniej granicy Białorusi rozlokowano oddziały armii. Prezydent już w zeszłym tygodniu zapowiadał, że przerzuci część sił ze wchodu na zachód.

Armia w stanie pełnej gotowości

Rozlokowaliśmy oddziały bojowe naszej armii na zachodnich granicach naszego kraju, wprowadziliśmy je w stan pełnej gotowości bojowej - oświadczył prezydent Białorusi.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka mówił też o radzie koordynacyjnej, którą powołała opozycja. Jak twierdzi, powołanie rady stanowi "próbę przejęcia władzy ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami".

Zobacz także: Protesty na Białorusi. Reporter z miejsca wydarzeń: To jest największy cios, który władza mogła otrzymać
Odpowiadamy więc na to jednoznacznie: to próba przejęcia władzy ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Dlatego chcę ostrzec tych, którzy weszli do tej rady, że podejmiemy odpowiednie kroki. Ale tylko zgodnie z konstytucją i prawem. Mamy dość środków, aby ostudzić zapały niektórych pasjonatów - ostrzegł Aleksander Łukaszenka.

Robią miejsce dla Rosji?

Na Białorusi mówi się, że Łukasznka specjalnie obstawia zachodnią granicę tak, aby wschodnia została otwarta dla mogących wkroczyć w każdej chwili Rosjan. W ostatnim czasie Łukaszenka dwukrotnie rozmawiał z Władimirem Putinem. Prezydent Rosji miał go zapewnić, że Rosja przyjdzie Białorusi z pomocą.

Od czasu ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich na Białorusi trwają protesty. Oficjalnie Łukaszenka zdobył w wyborach nieco ponad 80 proc. głosów, ale mało kto na Białorusi i na świecie wierzy, że wybory były uczciwe. Łukaszenka rządzi Białorusią od 26 lat.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić