Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Biedronka i Lidl doliczą nową opłatę. Są szczegóły

5

Już niebawem do naszych zakupów doliczana będzie zupełnie nowa opłata. Obecnie nad dopracowaniem rozwiązania pracują przedstawiciele sieci Lidl i Biedronka. Wiadomo już, na czym ma polegać nowa opłata.

Biedronka i Lidl doliczą nową opłatę. Są szczegóły
Biedronka, Lidl (Adobe Stock)

Od 1 stycznia 2025 roku w sklepach obowiązywać zacznie nowy system kaucyjny. Ma to dotyczyć przestrzeni handlowych wielkopowierzchniowych, a więc takich, które mają ponad 200 metrów kwadratowych. Staną w nich specjalne automaty, do których będzie trzeba zwracać opakowania.

Zbierane będą opakowania po napojach i towarach płynnych. Co prawda opłaty za produkty z tymi opakowaniami będą wyższe, ale wdrożona zostanie kaucja zwrotna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Popek szczerze o plotkach na temat rzekomego romansu Lewandowskiej: "Romans wizerunkowo nie byłby im potrzebny..."

Zapłacimy za trzy rodzaje opakowań. Tak prezentują się nowe opłaty:

  • 50 groszy opłaty za plastikowe butelki jednorazowego użytku do 3 litrów pojemności (z tworzyw sztucznych);
  • 50 groszy kaucji za puszki o pojemności do 1 litra;
  • 1 złotówka kaucji za szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra pojemności.

Nowe rozwiązania w Biedronce i Lidlu

W związku z nowymi przepisami odpowiednie prace toczą się w Biedronce i Lidlu. Strefa Biznesu donosi, że odbywa się tam stawianie automatów.

Pierwsze testy Lidl zaczął już w 2022 roku, a osiągów automatów chwalił się w grudniu 2023 roku. Biedronka tzw. recyklomaty wprowadziła w 2023 roku. Tam też można wrzucać zużyte opakowania - przypomina serwis.

Do tej pory zwroty w postaci 5 groszy były testowane, zaś opłat nie dodawano do kwoty zakupów. 1 stycznia 2025 roku wszystko się zmieni. Właśnie wówczas nowa opłata wejdzie w życie.

Co istotne, puszek i butelek nie będzie trzeba zwracać w sklepie, w którym zrobiliśmy zakupy. To oznacza brak konieczności okazywania paragonu podczas zwrotów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić