Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Braun prezydentem Torunia? Znamy nazwisko kandydata Konfederacji

40

W środę (28.02) w mediach pojawiła się informacja, że kandydatem Konfederacji na prezydenta Torunia będzie Grzegorz Braun. Okazuje się, że doniesienia te nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Z informacji o2.pl wynika, że w wyścigu o fotel prezydencki wystartuje Maciej Cichowicz.

Braun prezydentem Torunia? Znamy nazwisko kandydata Konfederacji
Grzegorz Braun nie będzie kandydatem Konfederacji na prezydenta Torunia (AKPA)

Informację o potencjalnej kandydaturze Grzegorza Brauna podała lokalna Gazeta Wyborcza. Z naszych informacji wynika jednak, że poseł Konfederacji nie był wymieniany wśród nazwisk, które mogłyby spróbować walczyć o fotel prezydenta Torunia.

Nigdy nie chcieliśmy wystawiać tutaj Grzegorza Brauna. Jego nazwisko pada tylko dlatego, że jest znany i urodzony w Toruniu - mówi nam osoba związana ze środowiskiem Konfederacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zgorzelski odpowiada Braunowi. Cięta riposta

Kim jest Maciej Cichowicz?

Nasz informator wskazuje, że lokalny komitet wyborczy Konfederacji ma już kandydata na prezydenta. Ma nim być Maciej Cichowicz. To znany działacz społeczny i były radny. Niegdyś współpracował ściśle m.in. z Joanną Scheuring-Wielgus. Razem z posłanką Lewicy tworzył opozycyjny ruch "Czas Mieszkańców".

Cichowicz znany jest z negatywnego nastawienia do rządów prezydenta Michała Zaleskiego. Ten najprawdopodobniej również zdecyduje się na ubieganie o reelekcję. Dodajmy, że rządzi Toruniem już od 2002 roku.

Czy kandydat Konfederacji ma szansę przejąć schedę po Michale Zaleskim? Politolog, dr Wojciech Peszyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wskazuje, że będzie o to ciężko, bo wyborcy zdążyli zapomnieć o jego osobie.

Macieja Cichowicza nie było w toruńskiej polityce 5,5 roku, a to ogrom czasu. Dlatego też pamięta go niewielu wyborców. Ja kojarzę Macieja Cichowicza jako osobę o wysokim potencjale intelektualnym, ale też jako radnego bardziej nastawionego na konflikt niż działanie koncyliacyjne. Te cechy mogą być zarówno jego atutem jak i stanowić balast - mówi nam dr Peszyński.

Naukowiec dodaje, że jego kandydatura jest "wyrazista" i może pomóc Konfederacji w uzyskaniu dobrego wyniku do Rady Miasta Torunia.

W obecnej sytuacji jest jednak miejsce na wyrazistego kandydata przeciwnych ofertom Michała Zaleskiego i jego zastępców. To najpewniej nie starczy na wygraną w wyborach prezydenta Torunia, ale może znacznie pomóc Cichowiczowi i jego komitetowi w wyborcach do Rady Miasta Torunia - kończy politolog w rozmowie z o2.pl.

Przedstawiciele lokalnych struktur Konfederacji nie chcą potwierdzić, że to właśnie Maciej Cichowicz będzie ich kandydatem na prezydenta.

Nie mogę potwierdzić tego nazwiska. Mogę natomiast powiedzieć, że naszym kandydatem będzie doświadczony samorządowiec, związany z Toruniem od lat - powiedział Jakub Dziadosz z Konfederacji, który będzie startował do Rady Miasta Torunia.

Dodajmy, że w ostatnich wyborach prezydenckich kandydatem środowisk dzisiejszej Konfederacji (wtedy partii KORWiN) był Sławomir Mentzen.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić