Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Dosięgła go sprawiedliwość. Były strażnik obozu koncentracyjnego deportowany z USA

63
Podziel się:

Zbliżający się do setki Friedrich Karl Berger został skazany na deportację do Niemiec z USA. Niemal 75 lat od zakończenia II Wojny Światowej, wyszło na jaw, że służył w jej czasie, jako strażnik w obozie koncentracyjnym.

Dosięgła go sprawiedliwość. Były strażnik obozu koncentracyjnego deportowany z USA
(Getty Images)

Sąd w Memphis w stanie Tennessee zdecydował w czwartek, że mieszkający w Stanach Zjednoczonych od 1958 roku Friedrich Karl Berger zostanie przekazany Niemcom. Powodem jest jego czynny udział w nazistowskich zbrodniach wojennych.

Dobiegający setnych urodzin Berger, w czasie II Wojny Światowej miał służyć jako strażnik w obozie KL Neuengamme. Pilnował tam przede wszystkim Żydów, ale również wielu radzieckich jeńców, Polaków czy osób skazanych za poglądy polityczne czy homoseksualizm.

Neuengamme w północnych Niemczech było obozem, w którym miało miejsce wiele pseudomedycznych eksperymentów. Również tam przetestowano pierwszy raz Cyklon B, czyli gaz, który był następnie stosowany w eksterminacji ludzi np. w Auschwitz-Birkenau.

Berger przyznał się również do pilnowania jednego z tzw. marszów śmierci, do których zmuszano więźniów, aby nie zostali oni wyzwoleni przez Aliantów. Berger nadzorował marsz, w czasie którego zginęło około 70 osób. Był to element ewakuacji obozu przed wojskami brytyjsko-kanadyjskimi.

Zobacz także: Jak ludzie reagowali na wkroczenie Niemców?

Osądzony nazista

Według ABCNews, w uzasadnieniu wyroku napisano: "Berger był członkiem maszynerii, która trzymała więźniów w nieludzkich warunkach, zmuszając ich do śmierci z przepracowania". Wyrażono też zadowolenie, że choć po dziesiątkach lat, to jednak oddano sprawiedliwość ofiarom nazizmu.

Co ciekawe, Berger, który pozostawał obywatelem niemieckim, otrzymywał stamtąd emeryturę. W oficjalnych dokumentach można przeczytać, że przyznano mu ją za "służbę wojskową".

Były strażnik został osądzony, dzięki wysiłkom specjalnej komórki amerykańskiego departamentu sprawiedliwości Zajmuje się ona odszukiwaniem hitlerowców na terenie całego kraju. Od 1979 roku, udało jej się znaleźć i deportować 67 osób.

Możliwe, że to ostatni przypadek pochwyconego nazisty - mówi szef komórki, Eli Rosenbaum - Niestety największą przeszkodą w wymierzeniu sprawiedliwości okazuje się czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
LEO31
2 lata temu
Jeszcze mu dadzą dodatek za 100 lat Życia, on i jemu podobni nie mieli litości dla swoich ofiar
Jdjx
3 lata temu
To może by tak michnika deportowali...a przecież to nie działa w drugą stronę...
Miniek
3 lata temu
Kościół mu pomógł się dostać do USA.
Kpina
3 lata temu
Teraz ganiają za gościem, który miał w ostatnim roku wojny 25 lat i był szeregowym żołnierzem. Tuż po wojnie Amerykanie w białych rękawiczkach obchodzili się z SS-manami i zbrodniarzami wojennymi, bo liczyli się z wojną przeciw Związkowi Radzieckiemu, poza tym, poprzez przyjaźnie SS-manów między sobą, mieli wgląd w to, co się dzieje w NRD. W wojnie w Indochinach z kolei, był czas, że całe jednostki Legii Cudzoziemskiej po niemiecku mówiły...
Ala
3 lata temu
On tylko pilnowal, a Michnik skazywał na śmierć, czemu Szwecja go nie deportuje?
.....
3 lata temu
Wystarczy, że Niemcy ujawnią komu płacą emeryturę wojskową i wszystkich odnajdą. Przepisy które podpisano przed wojną nadal tam obowiązują i ludzie ci dobrze dalej prosperują.
zet
3 lata temu
onet pl brawo ,,,, nareszcie odpowiednia i godna informacja może ten stary łotr odpowie za zbrodnie te które popełnił w przeszłości,,,
Wł.R
3 lata temu
To dobrze ,że dochodzi do tego, tylko szkoda,że tak późno bo jedynym wymiernym tego rezultatem będzie fakt,że nazista spocznie w ziemi,która go wydała i niezostanie zmuszony do kupienia sobie biletu na lot do Europy.
biały mat
3 lata temu
000 proszę cię bo co za różnica czy najpierw pójdę czy najpierw coś zrobię... dla mnie to bez różnicy możemy spróbować
biały mat
3 lata temu
a zobaczę coś lepszego
bartek
3 lata temu
nadpobudzona gra tak nas będą widzieć, spoko lepiej patrzeć tak jak inni
Violleta
3 lata temu
z słuchawką w ręku...
tomasz
3 lata temu
zobaczymy
koń
3 lata temu
to masz coś z głową nie wiem ale nie byłem jeszcze w takim ciągu po dwuch , trzech tygodniach... spokojnie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić