o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Dosięgła go sprawiedliwość. Były strażnik obozu koncentracyjnego deportowany z USA

63
Podziel się

Zbliżający się do setki Friedrich Karl Berger został skazany na deportację do Niemiec z USA. Niemal 75 lat od zakończenia II Wojny Światowej, wyszło na jaw, że służył w jej czasie, jako strażnik w obozie koncentracyjnym.

Dosięgła go sprawiedliwość. Były strażnik obozu koncentracyjnego deportowany z USA
(Getty Images)
bDnEupxh

Sąd w Memphis w stanie Tennessee zdecydował w czwartek, że mieszkający w Stanach Zjednoczonych od 1958 roku Friedrich Karl Berger zostanie przekazany Niemcom. Powodem jest jego czynny udział w nazistowskich zbrodniach wojennych.

Dobiegający setnych urodzin Berger, w czasie II Wojny Światowej miał służyć jako strażnik w obozie KL Neuengamme. Pilnował tam przede wszystkim Żydów, ale również wielu radzieckich jeńców, Polaków czy osób skazanych za poglądy polityczne czy homoseksualizm.

Neuengamme w północnych Niemczech było obozem, w którym miało miejsce wiele pseudomedycznych eksperymentów. Również tam przetestowano pierwszy raz Cyklon B, czyli gaz, który był następnie stosowany w eksterminacji ludzi np. w Auschwitz-Birkenau.

bDnEupxj

Berger przyznał się również do pilnowania jednego z tzw. marszów śmierci, do których zmuszano więźniów, aby nie zostali oni wyzwoleni przez Aliantów. Berger nadzorował marsz, w czasie którego zginęło około 70 osób. Był to element ewakuacji obozu przed wojskami brytyjsko-kanadyjskimi.

Zobacz także: Jak ludzie reagowali na wkroczenie Niemców?

Osądzony nazista

Według ABCNews, w uzasadnieniu wyroku napisano: "Berger był członkiem maszynerii, która trzymała więźniów w nieludzkich warunkach, zmuszając ich do śmierci z przepracowania". Wyrażono też zadowolenie, że choć po dziesiątkach lat, to jednak oddano sprawiedliwość ofiarom nazizmu.

bDnEupxp

Co ciekawe, Berger, który pozostawał obywatelem niemieckim, otrzymywał stamtąd emeryturę. W oficjalnych dokumentach można przeczytać, że przyznano mu ją za "służbę wojskową".

Były strażnik został osądzony, dzięki wysiłkom specjalnej komórki amerykańskiego departamentu sprawiedliwości Zajmuje się ona odszukiwaniem hitlerowców na terenie całego kraju. Od 1979 roku, udało jej się znaleźć i deportować 67 osób.

Możliwe, że to ostatni przypadek pochwyconego nazisty - mówi szef komórki, Eli Rosenbaum - Niestety największą przeszkodą w wymierzeniu sprawiedliwości okazuje się czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDnEupxK
KOMENTARZE
(63)
Elektra
9 miesięcy temu
Bu ha ha niech go cmokna 100 lat facet i ukarany .Paranoja.Zyl jak paczek w masle przez 75 lat.
YES
9 miesięcy temu
OBUDZILI SIĘ PO 75 LATACH
Dk15
9 miesięcy temu
USA dobrze wie ilu ich tam jest kto jest potrzebny a to nie
bDnEupxL
Fazuzu
9 miesięcy temu
No tak, teraz Amerykanie mogą sobie na to pozwolić, bo od wojny minęło 75 lat i żyje może z promil tych, których w 1945 roku brali pod swe skrzydełka, gdy Armia Czerwona parła na Berlin. USA bezpieczne schronienie znalazło dziesiątki tysięcy, nazistowskich zbrodniarzy, SS-manów, gestapowców, członków NSDAP i wyznawców nazizmu. Zaś całym setkom tysięcy, Amerykanie zapewnili bezpieczną ucieczkę z Niemiec i znalezienie bezpiecznej przystani w wielu państwach, zwłaszcza Ameryki Południowej. To samo dotyczy nazistowskich askarisów, szalisów i kolaborantów - zwłaszcza - ukraińców, którzy dla nazistów robili najmroczniejsze rzeczy. I tu wystarczy sobie sprawdzić, np. jaki był odsetek ukraińców wśród personelu nadzorczego najniższego szczebla (kapo, oberkapo, rzadziej blocklaktesterzy, blockfuhrerzy, itd..) oraz kto, pod rozkazami nazistów, likwidował Powstanie Warszawskie i mordował masowo ludność cywilną. Stąd właśnie np. w Kanadzie po 1945 roku powstała bardzo liczna diaspora ukraińska - z ukraińskich kolaborantów nazistów, którzy uciekli z Europy przed Armią Czerwoną, razem z SS-manami, gestapowcami i zbrodniarzami hitlerowskimi, których gorliwie przygarniali Amerykanie i zapewniali im bezpieczną ucieczkę.
MATA!
9 miesięcy temu
hahah i emeryturka z niemiec za "działania wojenne" co za ironia losu :)
Najnowsze komentarze (63)
LEO31
4 miesiące temu
Jeszcze mu dadzą dodatek za 100 lat Życia, on i jemu podobni nie mieli litości dla swoich ofiar
Jdjx
9 miesięcy temu
To może by tak michnika deportowali...a przecież to nie działa w drugą stronę...
Miniek
9 miesięcy temu
Kościół mu pomógł się dostać do USA.
Kpina
9 miesięcy temu
Teraz ganiają za gościem, który miał w ostatnim roku wojny 25 lat i był szeregowym żołnierzem. Tuż po wojnie Amerykanie w białych rękawiczkach obchodzili się z SS-manami i zbrodniarzami wojennymi, bo liczyli się z wojną przeciw Związkowi Radzieckiemu, poza tym, poprzez przyjaźnie SS-manów między sobą, mieli wgląd w to, co się dzieje w NRD. W wojnie w Indochinach z kolei, był czas, że całe jednostki Legii Cudzoziemskiej po niemiecku mówiły...
Ala
9 miesięcy temu
On tylko pilnowal, a Michnik skazywał na śmierć, czemu Szwecja go nie deportuje?
.....
9 miesięcy temu
Wystarczy, że Niemcy ujawnią komu płacą emeryturę wojskową i wszystkich odnajdą. Przepisy które podpisano przed wojną nadal tam obowiązują i ludzie ci dobrze dalej prosperują.
zet
9 miesięcy temu
onet pl brawo ,,,, nareszcie odpowiednia i godna informacja może ten stary łotr odpowie za zbrodnie te które popełnił w przeszłości,,,
Wł.R
9 miesięcy temu
To dobrze ,że dochodzi do tego, tylko szkoda,że tak późno bo jedynym wymiernym tego rezultatem będzie fakt,że nazista spocznie w ziemi,która go wydała i niezostanie zmuszony do kupienia sobie biletu na lot do Europy.
bDnEupxD
biały mat
9 miesięcy temu
000 proszę cię bo co za różnica czy najpierw pójdę czy najpierw coś zrobię... dla mnie to bez różnicy możemy spróbować
biały mat
9 miesięcy temu
a zobaczę coś lepszego
bartek
9 miesięcy temu
nadpobudzona gra tak nas będą widzieć, spoko lepiej patrzeć tak jak inni
Violleta
9 miesięcy temu
z słuchawką w ręku...
tomasz
9 miesięcy temu
zobaczymy
koń
9 miesięcy temu
to masz coś z głową nie wiem ale nie byłem jeszcze w takim ciągu po dwuch , trzech tygodniach... spokojnie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić