o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Dosięgła go sprawiedliwość. Były strażnik obozu koncentracyjnego deportowany z USA

63
Podziel się

Zbliżający się do setki Friedrich Karl Berger został skazany na deportację do Niemiec z USA. Niemal 75 lat od zakończenia II Wojny Światowej, wyszło na jaw, że służył w jej czasie, jako strażnik w obozie koncentracyjnym.

Dosięgła go sprawiedliwość. Były strażnik obozu koncentracyjnego deportowany z USA
(Getty Images)
bDTcigJN

Sąd w Memphis w stanie Tennessee zdecydował w czwartek, że mieszkający w Stanach Zjednoczonych od 1958 roku Friedrich Karl Berger zostanie przekazany Niemcom. Powodem jest jego czynny udział w nazistowskich zbrodniach wojennych.

Dobiegający setnych urodzin Berger, w czasie II Wojny Światowej miał służyć jako strażnik w obozie KL Neuengamme. Pilnował tam przede wszystkim Żydów, ale również wielu radzieckich jeńców, Polaków czy osób skazanych za poglądy polityczne czy homoseksualizm.

Neuengamme w północnych Niemczech było obozem, w którym miało miejsce wiele pseudomedycznych eksperymentów. Również tam przetestowano pierwszy raz Cyklon B, czyli gaz, który był następnie stosowany w eksterminacji ludzi np. w Auschwitz-Birkenau.

bDTcigJP

Berger przyznał się również do pilnowania jednego z tzw. marszów śmierci, do których zmuszano więźniów, aby nie zostali oni wyzwoleni przez Aliantów. Berger nadzorował marsz, w czasie którego zginęło około 70 osób. Był to element ewakuacji obozu przed wojskami brytyjsko-kanadyjskimi.

Zobacz także: Jak ludzie reagowali na wkroczenie Niemców?

Osądzony nazista

Według ABCNews, w uzasadnieniu wyroku napisano: "Berger był członkiem maszynerii, która trzymała więźniów w nieludzkich warunkach, zmuszając ich do śmierci z przepracowania". Wyrażono też zadowolenie, że choć po dziesiątkach lat, to jednak oddano sprawiedliwość ofiarom nazizmu.

bDTcigJV

Co ciekawe, Berger, który pozostawał obywatelem niemieckim, otrzymywał stamtąd emeryturę. W oficjalnych dokumentach można przeczytać, że przyznano mu ją za "służbę wojskową".

Były strażnik został osądzony, dzięki wysiłkom specjalnej komórki amerykańskiego departamentu sprawiedliwości Zajmuje się ona odszukiwaniem hitlerowców na terenie całego kraju. Od 1979 roku, udało jej się znaleźć i deportować 67 osób.

Możliwe, że to ostatni przypadek pochwyconego nazisty - mówi szef komórki, Eli Rosenbaum - Niestety największą przeszkodą w wymierzeniu sprawiedliwości okazuje się czas.

bDTcigJW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTcigKq
KOMENTARZE
(63)
Elektra
rok temu
Bu ha ha niech go cmokna 100 lat facet i ukarany .Paranoja.Zyl jak paczek w masle przez 75 lat.
YES
rok temu
OBUDZILI SIĘ PO 75 LATACH
Dk15
rok temu
USA dobrze wie ilu ich tam jest kto jest potrzebny a to nie
bDTcigKr
Fazuzu
rok temu
No tak, teraz Amerykanie mogą sobie na to pozwolić, bo od wojny minęło 75 lat i żyje może z promil tych, których w 1945 roku brali pod swe skrzydełka, gdy Armia Czerwona parła na Berlin. USA bezpieczne schronienie znalazło dziesiątki tysięcy, nazistowskich zbrodniarzy, SS-manów, gestapowców, członków NSDAP i wyznawców nazizmu. Zaś całym setkom tysięcy, Amerykanie zapewnili bezpieczną ucieczkę z Niemiec i znalezienie bezpiecznej przystani w wielu państwach, zwłaszcza Ameryki Południowej. To samo dotyczy nazistowskich askarisów, szalisów i kolaborantów - zwłaszcza - ukraińców, którzy dla nazistów robili najmroczniejsze rzeczy. I tu wystarczy sobie sprawdzić, np. jaki był odsetek ukraińców wśród personelu nadzorczego najniższego szczebla (kapo, oberkapo, rzadziej blocklaktesterzy, blockfuhrerzy, itd..) oraz kto, pod rozkazami nazistów, likwidował Powstanie Warszawskie i mordował masowo ludność cywilną. Stąd właśnie np. w Kanadzie po 1945 roku powstała bardzo liczna diaspora ukraińska - z ukraińskich kolaborantów nazistów, którzy uciekli z Europy przed Armią Czerwoną, razem z SS-manami, gestapowcami i zbrodniarzami hitlerowskimi, których gorliwie przygarniali Amerykanie i zapewniali im bezpieczną ucieczkę.
MATA!
rok temu
hahah i emeryturka z niemiec za "działania wojenne" co za ironia losu :)
Najnowsze komentarze (63)
LEO31
9 miesięcy temu
Jeszcze mu dadzą dodatek za 100 lat Życia, on i jemu podobni nie mieli litości dla swoich ofiar
Jdjx
rok temu
To może by tak michnika deportowali...a przecież to nie działa w drugą stronę...
Miniek
rok temu
Kościół mu pomógł się dostać do USA.
Kpina
rok temu
Teraz ganiają za gościem, który miał w ostatnim roku wojny 25 lat i był szeregowym żołnierzem. Tuż po wojnie Amerykanie w białych rękawiczkach obchodzili się z SS-manami i zbrodniarzami wojennymi, bo liczyli się z wojną przeciw Związkowi Radzieckiemu, poza tym, poprzez przyjaźnie SS-manów między sobą, mieli wgląd w to, co się dzieje w NRD. W wojnie w Indochinach z kolei, był czas, że całe jednostki Legii Cudzoziemskiej po niemiecku mówiły...
Ala
rok temu
On tylko pilnowal, a Michnik skazywał na śmierć, czemu Szwecja go nie deportuje?
.....
rok temu
Wystarczy, że Niemcy ujawnią komu płacą emeryturę wojskową i wszystkich odnajdą. Przepisy które podpisano przed wojną nadal tam obowiązują i ludzie ci dobrze dalej prosperują.
zet
rok temu
onet pl brawo ,,,, nareszcie odpowiednia i godna informacja może ten stary łotr odpowie za zbrodnie te które popełnił w przeszłości,,,
Wł.R
rok temu
To dobrze ,że dochodzi do tego, tylko szkoda,że tak późno bo jedynym wymiernym tego rezultatem będzie fakt,że nazista spocznie w ziemi,która go wydała i niezostanie zmuszony do kupienia sobie biletu na lot do Europy.
bDTcigKj
biały mat
rok temu
000 proszę cię bo co za różnica czy najpierw pójdę czy najpierw coś zrobię... dla mnie to bez różnicy możemy spróbować
biały mat
rok temu
a zobaczę coś lepszego
bartek
rok temu
nadpobudzona gra tak nas będą widzieć, spoko lepiej patrzeć tak jak inni
Violleta
rok temu
z słuchawką w ręku...
tomasz
rok temu
zobaczymy
koń
rok temu
to masz coś z głową nie wiem ale nie byłem jeszcze w takim ciągu po dwuch , trzech tygodniach... spokojnie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić