aktualizacja 

Kaczyński rozpętał burzę. Ostra reakcja! "Chlanie czy rodzenie dzieci?"

137

Nie milkną echa słów Jarosława Kaczyńskiego dotyczących kobiet, które prezes Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział na spotkaniu w Ełku. Stanowisko lidera PiS-u na temat dzietności nie spodobało się wielu politykom opozycji. Na szefa partii rządzącej wylała się fala krytyki.

Kaczyński rozpętał burzę. Ostra reakcja! "Chlanie czy rodzenie dzieci?"
Słowa Jarosława Kaczyńskiego zbulwersowały wiele osób (PAP, Tomasz Waszczuk)

Jarosław Kaczyński kontynuuje wycieczkę po kraju. Spotkania z liderem PiS-u od wielu tygodni budzą kontrowersje - ze względu na zamkniętą formę czy same wypowiedzi polityka. Nie inaczej było w sobotę 5 listopada w Ełku. Były premier tym razem wypowiedział się na temat wpływu alkoholizmu na rodzenie dzieci przez Polki. Przedstawiona przez niego teza odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych.

Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie - powiedział prezes PiS-u.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kaczyński w ponad minutowej wypowiedzi wysnuł niespodziewaną dla wielu tezę. Stwierdził, że kobiety nie będą rodzić wystarczająco dzieci, jeżeli do 25. roku życia będą piły tak dużo alkoholu, jak mężczyźni w tym samym wieku. Lider Prawa i Sprawiedliwości dodał, iż mężczyzna, aby popaść w alkoholizm, musi pić alkohol przez 20 lat, a kobieta - tylko przez 2 lata. Wypowiedź polityka spotkała się z gromkimi brawami zgromadzonych osób, mimo że trudno znaleźć potwierdzenie tych słów w badaniach.

Pamiętajcie, że mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przeciętnie przez 20 lat. Jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych. A kobieta tylko dwa - mówił Kaczyński.

Wypowiedź prezesa PiS zelektryzowała polską opinię publiczną. Nic dziwnego więc, że głos w sprawie zabrali politycy innych partii. Temat wystąpienia Kaczyńskiego został poruszony w programie "Kawa na ławę" w TVN24. Marcin Przydacz poparł słowa lidera partii rządzącej. Powiedział, że problem dzietności w Polsce i Europie jest faktem. Zinterpretował, że Kaczyński chciał zwrócić uwagę, iż "teraz się później zakłada rodziny". Według prof. Andrzeja Zybertowicza z Kancelarii Prezydenta, słowa prezesa PiS-u są wykorzystywane przez opozycję do celów politycznych.

Tych dzieci rodzi się mniej z różnych powodów. Myślę, że warto się zastanawiać, z jakich powodów. [...] Więc myślę, że debata na temat tego, dlaczego w Polsce rodzi się mniej dzieci, jest uprawniona. Natomiast każdy ma prawo używać takich argumentów, jakie uważa za słuszne - powiedział wiceminister spraw zagranicznych na antenie TVN24.

Wypowiedź Kaczyńskiego w Ełku. Politycy opozycji oburzeni

Innego zdania niż Przydacz była Kamila Gasiuk-Pihowicz z klubu Koalicji Obywatelskiej. Polityk przerwała nawet wypowiedź wiceministra i zapytała, co wybrała jego żona - "chlanie czy rodzenie dzieci". Ponadto stwierdziła, że wypowiedź prezesa PiS-u to "obrażanie kobiet".

Czy pan się zgadza z tym argumentem i co wybrała pana żona? Wybrała chlanie czy rodzenie dzieci? A może postawiła na zdobywanie edukacji, stabilizowanie swojej sytuacji zawodowej po to, żeby utrzymać dziecko? - zapytała Gasiuk-Pihowicz.

Wypowiedź Kaczyńskiego nie spodobała się również Magdalenie Sroce z Porozumienia. Posłanka z Gdańska stwierdziła, że wolałaby "nie wchodzić w ciąg myślowy prezesa Kaczyńskiego z szacunku do polskich kobiet". Urszula Pasławska z klubu Koalicja Polska - PSL, reagując na tezę wysnutą przez lidera PiS-u, powiedziała, że nie wie, "czy się śmiać, czy płakać". Zbulwersowany wystąpieniem z Ełku był też Krzysztof Śmiszek, który nazwał słowa Kaczyńskiego "obraźliwymi dla milionów kobiet".

Z jednej strony nie dziwi mnie ta wypowiedź, bo w ciągu ostatnich lat zostało zrobione tak wiele złego przeciwko kobietom - mówiła Urszula Pasławska.
Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić