Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Były szef Brytyjskiego MON o "III wojnie światowej". Plany wojenne Putina?

202
Podziel się

Były minister obrony narodowej Wielkiej Brytanii, Tobias Ellwood udzielił w piątek wywiadu, w którym w bardzo zdecydowanych słowach przestrzega przed działaniami Chin i Rosji oraz stwierdza, że Zachód musi również się zjednoczyć. Jego zdaniem istnieje poważna groźba "trzeciej wojny światowej", choć ma ona wyglądać inaczej niż sobie wyobrażamy.

Były szef Brytyjskiego MON o "III wojnie światowej". Plany wojenne Putina?
Chiny mają powoli uzależniać od siebie Rosję, która odwraca się od współpracy z krajami zachodnimi. (Getty Images, Mikhail Svetlov)
bCNwcaVx

W rozmowie z gazetą "Daily Express" były minister obrony Wielkiej Brytanii, Tobias Elwood zapowiada narastanie napięć między krajami Zachodu a Wschodem, czyli wzmacniającym się sojuszem Chin, Rosji oraz państw od nich zależnych.

Elwood, który sprawował swoją funkcję od 2017 do 2019 roku, odniósł się m.in. do decyzji premiera Borisa Johnsona, który zakazał z korzystania z technologii 5G oferowanej przez chińską firmę Huawei.

Johnson odpowiedział w ten sposób na naciski ze strony posłów własnej partii oraz prezydenta USA, Donalda Trumpa. Huawei jest uważane za firmę blisko związaną z chińskim rządem, a ich urządzenia wielokrotnie były oskarżane o szpiegowanie ludzi i dostarczanie danych dla Pekinu.

bCNwcaVz

Ellwood mówił też o programie "Nowego Jedwabnego Szlaku", realizowanym przez Chiny. Jego zdanie projekt ten ma na celu gospodarcze uzależnianie do siebie kolejnych państw - od Azji Środkowej po Bałkany.

Wygląda to tak, jakby Chińczycy przygotowywali się do czegoś na kształt trzeciej wojny światowej. Rosjanie milczą w tej sprawie, co pokazuje, jak duże są wpływy Pekinu - mówił były szef brytyjskiego MON.

Czytaj także:

bCNwcaVF

Trzecia Wojna Światowa między Wschodem a Zachodem?

Jego zdaniem Chiny specjalnie dofinansowują kosztowne projekty infrastrukturalne w wielu niezamożnych krajach (istnieją również plany zbudowania kolei wielkiej prędkości w Polsce), aby wpędzić te państwa w długi i zmusić do braku reakcji na chińskie działania.

Jego zdaniem powstawanie dwóch bloków państw - z jednej strony Chin i Rosji, która tracąc przyjaciół na Zachodzie, skłania się ku Chinom, z drugiej krajów zachodnich, przypomina sytuację geopolityczną w latach 30., gdy tzw. państwa Osi, realizowały podobną politykę "izolacjonistyczną, protekcjonistyczną, ignorującą ocenę organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ"

Dążymy do świata dwubiegunowego, a Chińczycy nie wydają się mieć zamiarów, by było inaczej - mówił Ellwood, sam były żołnierz, wzwywając jednocześnie do wzmocnienia sojuszu między Europą a USA, które muszą przejąć kierowniczą rolę na świecie, szczególnie w czasie pandemii.

Jego zdaniem blok państw zachodnich musi postawić zdecydowaną tamę dążeniom chińskim i zwiększyć swoją obecność wojskową w różnych regionach świata. Szczególnie na Morzu Południowochińskim, które jest areną najbardziej napiętego konfliktu między potęgami.

bCNwcaVG

Tobias Ellwood twierdzi, że po zajęciu Hongkongu przez Chiny, co zostało, poza słowami, zostało właściwie zignorowane przez społeczność międzynarodową, należy przygotować się, że następnym celem ekspansji będzie Tajwan.

Istnieją poważne obawy, że czeka nas trzecia wojna światowa. Nie będzie to jednak konwencjonalny konflikt zbrojny. Czekają nas cyberataki, wojna ekonomiczna, zestrzeliwanie satelitów. Proszę sobie wyobrazić, że nagle w całym Londynie wyłączona zostaje sieć komórkowa i przestaje działać prąd - opisuje Ellwood scenariusz potencjalnej walki.

Zobacz także: Raport komisji przy ONZ. Rosja i Syria popełniły zbrodnie wojenne

bCNwcaWa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(202)
Pamiętamy
3 tyg. temu
Pamiętamy waszą wdzięczność. Polacy jako jedyni nie byli zaproszeni na paradę zwycięstwa a piloci dywizjonu 303 dostali 48h na opuszczenie Wielkiej Brytanii
Kitty
3 tyg. temu
Brytole - mamy się jednoczyć a sami uciekają z Unii :D coś tutaj się nie trzyma kupy...
hehehe
3 tyg. temu
"stwierdza, że Zachód musi również się zjednoczyć." A to nie jego kraj dokonał Brexitu?
bCNwcaWb
Faaaaz
3 tyg. temu
Trzeba dodać jeszcze Indie, Iran i parę innych państw. Ruscy dadzą broń atomową i nowoczesne rakiety, Chiny i Indie armię, zbiorą na spokojnie, z samej nadwyżki demograficznej coś z milion niepotrzebnych im młodych mężczyzn i mogą sobie zaorać Europę w miesiąc.
Konkretny
3 tyg. temu
Jednak sobie nie wyobrażam. Nieodpowiedzialne jest państwo polegające na jednej technologii = tylko kosmicznej!
Najnowsze komentarze (202)
???
2 tyg. temu
Jakoś ni wróżę trwałego sojuszu Chin z Rosją, ta miłość jest jak kot z psem, zanim dojdzie do stosunku to się zagryzą
dziadek
2 tyg. temu
jak dobrze że mamy PIS u władzy
Racjonalista
3 tyg. temu
Zachód musi powrócić do systemu który zbudował jego potęgę-kapitalizmu. Dzisiaj, kiedy Zachód jest socjalistyczny i marksistowski kulturowo czeka go rychły upadek!!!
Ag kantor
3 tyg. temu
Vw to coś takiego tylko na pieniądzach de
Audi
3 tyg. temu
Aral kokejna przeszkoda złe wtstawione rachunki nie ma
SA
3 tyg. temu
Weekend carta oddziały w euro audi
Karta pal
3 tyg. temu
Lepiej zapisać niż nie 1
B P
3 tyg. temu
Ladnie mogę rozpisać... Jest tylko jeden sposób.. 100 x 100 za darmo
bCNwcaVT
erde
3 tyg. temu
Te Państwa Osi to chyba USA i jakieś inne zwasalizowane bo one to ONZ zwykle ignorują .
yeti
3 tyg. temu
facet ma rację
gryps
3 tyg. temu
Niektóre "komentarze" tutaj, ewidentnie wyglądają na jakiś gryps, dziwne pogawędki, zrozumiałe chyba tylko przez "mafiozów"? Co tu jest grane?
prawodojazdy
3 tyg. temu
b tyle ile myślę... dobrze że mieć dokument tożsamości... cooo nie wierzę i co teraz
m b s poliz
3 tyg. temu
bialy mat w szczotkowanym aluminium... a po co kombinować
biały mat.
3 tyg. temu
63 razy... ładny nawet..
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić