Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Donald Trump ukarał Chiny za Hongkong. Groźba odwetu wobec USA

185

Chiny wprowadziły w Hongkongu nowe prawo o bezpieczeństwie narodowym. Donald Trump postanowił, że nie pozostanie bierny wobec działań mocarstwa.

Donald Trump ukarał Chiny za Hongkong. Groźba odwetu wobec USA
Donald Trump ukarał Chiny (Getty Images)

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę, która przewiduje kary dla banków współpracujących z przedstawicielami władz Chin. Dodatkowym rozporządzeniem odebrał też Hongkongowi specjalny status w relacjach handlowych. To pokłosie wprowadzenia przez Pekin nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym. Chiny zapowiadają odwet na USA.

Donald Trump: "Hongkong będzie teraz traktowany tak samo jak reszta Chin"

Żadnych przywilejów, żadnego specjalnego traktowania ekonomicznego, żadnego eksportu wrażliwych technologii - mówił podczas konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym Białego Domu Donald Trump. Dodał też, że jego decyzja spowoduje "pociągnięcie Chin do odpowiedzialności za ich opresyjne działania wobec mieszkańców Hongkongu”.

Spór o Hongkong

Prawo o bezpieczeństwie narodowym, które Chiny narzuciły Hongkongowi, ogranicza wolności obywatelskie mieszkańców. Z kolei według władz Chin nowe przepisy mają zapobiec działalności wywrotowej, separatystycznej i terrorystycznej.

Nie tylko kwestia Hongkongu tworzy napięcia na lini USA - Chiny. Inną jest koronawirus.

Chiny ponoszą pełną odpowiedzialność za ukrywanie wirusa i za wypuszczenie go na świat. Mogli to zatrzymać - podkreślił Donald Trump, prezyent USA.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić