Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Okręty wojenne USA na Morzu Południowochińskie. Chiny odpowiadają

50
Podziel się

Żołnierze amerykańskich sił powietrznych i marynarki wojennej wezmą udział w ćwiczeniach na Morzu Południowochińskim. Dowództwo armii tłumaczy wybór miejsca chęcią zapewnienia sojusznikom USA wsparcia i bezpieczeństwa. Jednak pomysł spotkał się ze stanowczym oporem ze strony Chin.

Okręty wojenne USA na Morzu Południowochińskie. Chiny odpowiadają
Amerykańscy żołnierze będą ćwiczyć na Morzu Południowochińskim (Getty Images, The Asahi Shimbun , Contributor)
bCNyQTNh

Do ćwiczeń zostaną wykorzystane okręty USS Nimitz i USS Ronald Reagan oraz dwa lotniskowce USA Navy. "Newsweek USA" podaje, że jeszcze na początku lipca na Morzu Południowochińskim odbywał się trening chińskiej armii. Wywołało to sprzeciw USA, którego przedstawiciele zarzucili Chińczykom wywoływanie napięć w regionie.

Chiny protestują przeciw obecności żołnierzy USA na Morzu Południowochińskim

Mimo wcześniejszej krytyki Chin, w niedługim czasie Stany Zjednoczone same wysłały żołnierzy na Morze Południowochińskie. Zgodnie z przewidywaniami dziennikarzy "Newsweeka" sytuacja się odwróciła, a komunistyczne władze zaczęły protestować przeciw obecności Amerykanów w ich sąsiedztwie.

bCNyQTNj

Na temat planów amerykańskiej armii zabrał głos Wang Yi. Chiński minister spraw zagranicznych określił obecność żołnierzy USA jedynym powodem, dla którego sytuacja w regionie uległa destabilizacji. Określił także decyzję o przeprowadzeniu ćwiczeń jako formę prowokacji.

Zobacz też: Manewry Hong Kongu. Nie chcą przejęcia przez Chiny

Wang Yi ustosunkował się także do zarzutów Stanów Zjednoczonych. Minister wyraził opinię, że chińscy żołnierze mają prawo prowadzić ćwiczenia na Morzu Południowochińskim. Zapewnił także, że Wyspy Paracelskie, o które komunistyczne władze spierają się z sąsiednimi państwami, są bezsprzeczną własnością Chin.

bCNyQTNp
Wyspy Paracelskie to bezdyskusyjnie terytorium Chin, a nasze wojsko ma wszelkie prawo do wykonywania manewrów w ramach suwerenności kraju – cytuje chińskiego ministra "Morning Star".
bCNyQTNK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
recenzent
miesiąc temu
Panie redaktorze, wolniej. "USS Nimitz i USS Ronald Reagan oraz dwa lotniskowce USA Navy". USS Nimitz i USS Ronald Reagan to są właśnie dwa lotniskowce US NAVY.
_PC_
miesiąc temu
Niech Chińczycy wyślą flotę np. do zatoki meksykańskiej.
dweeb,
miesiąc temu
przeciez nimitz i reagan to lotniskowce, kto te artykuly tlumaczy? ale robic sie na poliglotow to kazdy, dla przykladu; ogniwa fotowoltaiczne.
bCNyQTNL
Wer
miesiąc temu
Powinni zrobić rewanż w zatoce meksykanskiej
major
miesiąc temu
USS Nimitz i USS Ronald Reagan TO LOTNISKOWCE. Kobieto -pisz o podpaskach!
Najnowsze komentarze (50)
melchior
3 tyg. temu
no wojna dalej ruszac tylko 24 lata i dwa miesiace
Ted
4 tyg. temu
"...na Morzu Południowochińskie."? Dalej juz nie czytalem jak ktos widac pisze artykuł w telefonie na szybko
Uk boom
4 tyg. temu
To jak Polacy traktuje Ukraińców ...??
Mirek
4 tyg. temu
Brawo za zdecydowanie dowództwa USA.
._.
miesiąc temu
Ale ostatnio z modlitwą na ustach wojska Dudy zdobyły czeską kapliczkę
123
miesiąc temu
no i biedne żółtki chcą czy nie będą musieli wypuścić kolejnego wirusa
swe
miesiąc temu
niech im chińczyki zatopią te lotniskowce
heh
miesiąc temu
Grubo! Wysyłają łącznie 4 lotniskowce? "Do ćwiczeń zostaną wykorzystane okręty USS Nimitz i USS Ronald Reagan oraz dwa lotniskowce USA Navy." Czy te dwa pozostałe to jakaś tajemnica, czy pani redaktor morze nam ujawnić?
bCNyQTND
Rębacz
miesiąc temu
Feralne zdanie winno brzmieć "Do ćwiczeń zostaną wykorzystane okręty USS Nimitz i USS Ronald Reagan - dwa lotniskowce US Navy". Po kiego to "oraz"?
Rębacz
miesiąc temu
Okręty USS Nimitz i USS Ronald Reagan nie są okrętami US Navy. Cuda panie, cuda.
szok
miesiąc temu
Od 1 lipca 2020 roku Amerykanie przestali przekazywać sojusznikom klucze do dotychczasowego systemu „swój-obcy” i zaczęli generować klucze w nowym, bardziej zaawansowanym systemie Nowy system został zamontowany tylko na nielicznych polskich okrętach i samolotach. To oznacza, że większość floty i duża część lotnictwa oraz praktycznie cała obrona powietrzna go nie posiada Zdaniem Mariusza Cielmy, redaktora naczelnego „Nowej Techniki Wojskowej” po raz kolejny ktoś zaspał i nie podjął na czas decyzji, tym bardziej, że w NATO rozmowy o tym, że system należy wymienić trwają mniej więcej od 20 lat Gen. Skrzypczak uważa, że jeśli nie mamy skonfigurowanych systemów identyfikacji „swój-obcy, to de facto nie funkcjonujemy w NATO. - Nasze okręty mogą być przez systemy NATO rozpoznane jako wrogie, a nasze samoloty mogą zostać zestrzelone - mówi
mon
miesiąc temu
Marynarka Wojenna RP de facto przestała istnieć. Jedyny mający wartość bojową okręt podwodny miał pożar w stoczni, a duma naszego przemysłu okrętowego, budowany przez prawie 20 lat ORP "Ślązak" jest tak słabo uzbrojony, że nadaje się co najwyżej do łapania piratów w okolicach Somalii.
mon
miesiąc temu
Marynarka Wojenna RP de facto przestała istnieć. Jedyny mający wartość bojową okręt podwodny miał pożar w stoczni, a duma naszego przemysłu okrętowego, budowany przez prawie 20 lat ORP "Ślązak" jest tak słabo uzbrojony, że nadaje się co najwyżej do łapania piratów w okolicach Somalii.
upadły
miesiąc temu
Faktycznie tu chodzi o ropę i gaz tak jak z Irakiem, Iranem, tak też chodziło w Libii. Dla USA nie ludzie ale ich własnych interes się liczy. Ta pazerność ich kiedyś się bardzo źle skończy dla całego świata.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić