Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Okręty wojenne USA na Morzu Południowochińskie. Chiny odpowiadają

97

Żołnierze amerykańskich sił powietrznych i marynarki wojennej wezmą udział w ćwiczeniach na Morzu Południowochińskim. Dowództwo armii tłumaczy wybór miejsca chęcią zapewnienia sojusznikom USA wsparcia i bezpieczeństwa. Jednak pomysł spotkał się ze stanowczym oporem ze strony Chin.

Okręty wojenne USA na Morzu Południowochińskie. Chiny odpowiadają
Amerykańscy żołnierze będą ćwiczyć na Morzu Południowochińskim (Getty Images, The Asahi Shimbun , Contributor)

Do ćwiczeń zostaną wykorzystane okręty USS Nimitz i USS Ronald Reagan oraz dwa lotniskowce USA Navy. "Newsweek USA" podaje, że jeszcze na początku lipca na Morzu Południowochińskim odbywał się trening chińskiej armii. Wywołało to sprzeciw USA, którego przedstawiciele zarzucili Chińczykom wywoływanie napięć w regionie.

Chiny protestują przeciw obecności żołnierzy USA na Morzu Południowochińskim

Mimo wcześniejszej krytyki Chin, w niedługim czasie Stany Zjednoczone same wysłały żołnierzy na Morze Południowochińskie. Zgodnie z przewidywaniami dziennikarzy "Newsweeka" sytuacja się odwróciła, a komunistyczne władze zaczęły protestować przeciw obecności Amerykanów w ich sąsiedztwie.

Na temat planów amerykańskiej armii zabrał głos Wang Yi. Chiński minister spraw zagranicznych określił obecność żołnierzy USA jedynym powodem, dla którego sytuacja w regionie uległa destabilizacji. Określił także decyzję o przeprowadzeniu ćwiczeń jako formę prowokacji.

Zobacz także: Zobacz też: Manewry Hong Kongu. Nie chcą przejęcia przez Chiny

Wang Yi ustosunkował się także do zarzutów Stanów Zjednoczonych. Minister wyraził opinię, że chińscy żołnierze mają prawo prowadzić ćwiczenia na Morzu Południowochińskim. Zapewnił także, że Wyspy Paracelskie, o które komunistyczne władze spierają się z sąsiednimi państwami, są bezsprzeczną własnością Chin.

Wyspy Paracelskie to bezdyskusyjnie terytorium Chin, a nasze wojsko ma wszelkie prawo do wykonywania manewrów w ramach suwerenności kraju – cytuje chińskiego ministra "Morning Star".
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić