Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Wiadomo, kiedy spadnie. Chińska rakieta poza kontrolą. Zagraża światu

135
Podziel się

Eksperci alarmują, że niekontrolowana chińska rakieta kosmiczna może spaść na Ziemię w sobotę. Ucierpieć mogą nawet gęsto zaludnione obszary, w tym Nowy Jork. Ale dokładne miejsce uderzenia rakiety można będzie ustalić dopiero kiedy ponownie wejdzie w atmosferę.

Wiadomo, kiedy spadnie. Chińska rakieta poza kontrolą. Zagraża światu
Chińska rakieta Long march-5b może spaść na Ziemię (Getty Images)
bETpMiol

W czwartek 29 kwietnia br. z kosmodromu Wenchang w chińskiej prowincji Hajnan wystartowała 30-metrowa rakieta Długi Marsz 5B z bezzałogowym modułem rdzenia Tianhe, czyli "harmonia niebios" na niską orbitę okołoziemską.

Oczekuje się, że niekontrolowana 21-tonowa rakieta spadnie z powrotem na Ziemię w sobotę. Rząd USA ostrzega, że Długi Marsz 5B może uderzyć w tereny zamieszkałe. Rzecznik Departamentu Obrony USA powiedział, że obecnie nie można określić dokładnego punktu wejścia.

To potencjalnie nie jest dobre. Kiedy po raz ostatni mieliśmy do czynienia z niekontrolowaną rakietą, jej długie metalowe pręty latały po niebie i ostatecznie spadły w okolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie uszkodziło kilka budynków - powiedział The Guardian Jonathan McDowell, astronom z Harwardzkiego Centrum Astrofizyki.
bETpMion

Wcześniej w tym tygodniu McDowell powiedział, że "kręgosłup rakiety" ponownie wejdzie w atmosferę ziemską w sposób "niekontrolowany". Jego zdaniem, może on spaść na szerokość geograficzną na poziomie Nowego Jorku i Madrytu albo na południe w okolicach Chile i Wellington w Nowej Zelandii.

Rakieta może okrążyć Ziemię w 2 godziny

Lokalizatory satelitarne w USA wykryły rakietę, która porusza się z prędkością ok. 7 kilometrów na sekundę. Z tą prędkością Długi Marsz 5B okrąża Ziemię w niecałe dwie godziny. Eksperci mówią, że z uwagi na to może spaść w dowolnym miejscu. Oczekuje się natomiast, że większość elementów rakiety spaliłaby się w atmosferze przed uderzeniem w Ziemię.

bETpMiot

Z kolei szczątki, które się nie spalą, mogą uderzyć w oceany lub niezamieszkałe obszary, "ale pozostaje ryzyko szkód dla ludzi lub mienia", donosi SpaceNews. Kosmiczne urządzenia śledzące zaobserwowały, że w ciągu ostatnich kilku dni rakieta przemieszczała się wokół naszej planety "w sposób nieprzewidywalny". Upadek rakiety na Ziemię byłoby jednym z największych w historii niekontrolowanych tego typu zdarzeń.

bETpMiou

W 2020 roku rakieta spadła do wody

Po raz ostatni Długi Marsz wchodził w atmosferę Ziemi w maju 2020 roku. Wówczas spadł do wody u zachodniego wybrzeża Mauretanii, tuż przy Afryce Zachodniej, po przelocie nad Los Angeles i Nowym Jorkiem. Astrofizyk McDowell twierdzi, że najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest to, że spadnie do morza, ponieważ ocean pokrywa około 71 proc. planety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETpMioO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(135)
Behemot
7 miesięcy temu
Redaktorzyna nie odróżnia znaczenia słów "niezamieszkały" i "niezamieszkany"
FILUTEK z Lub...
7 miesięcy temu
podobną panikę rozsiewali amerykanie gdy Rosjanie likwidowali międzynarodową stację kosmiczną, na której przez wiele lat wspólnie z amerykanami prowadzili badania Kosmosu. ruscy rozsadzili ją zanim weszła w atmosferę ziemską a fragmenty które nie uległy całkowitemu spaleniu wpadły do Pacyfiku, w miejscu w którym nie przebiegają linie żeglugowe. nikomu nie zagroziły.
...
7 miesięcy temu
"Chińskie bezpieczne" Bardzo
bETpMioP
fan gofrów
7 miesięcy temu
Najlepiej to niech ta rakieta czym prędzej wraca do siebie, tam skąd odleciała w kosmos. Wtedy trzeba będzie jej zmienić nazwę z "Długi marsz" na "Boomerang".
Anty USA
7 miesięcy temu
Oby spadla na Wiejską... Wtedy Polska sie oczyści z "brudu"
smalec ze skw...
7 miesięcy temu
bele nie w Radom
PowtórkaZGeog...
7 miesięcy temu
"Astrofizyk McDowell twierdzi, że najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest to, że spadnie do morza, ponieważ ocean pokrywa około 71 proc. planety." To w końcu do morza czy oceanu?
dolar
7 miesięcy temu
jade do nwego jorku xd
Igor
7 miesięcy temu
Od ryżu do komputera i rakiety. Tak to jest jak sprzedaje się technologię ludziom o chorej ideologii.
Cyrk
7 miesięcy temu
Nowaka zamkneli za zegarek. Dlaczego nie zamkna Obajtka za palace. Skad radny ma miliony zlotych skoro zarabia 5tys miesiecznie. Dlaczego przestepcy zasiadaja w strategicznych polskich firmach. Kto na to pozwala. Czy sprawiedliwosc dzisiaj ma barwy klubowe?
Mądra Półka 1...
7 miesięcy temu
Najpierw bomby potem covid co jeszcze nas czeka ze strony tych bezmózgów powinno ich się wytempic skoro są zagrożeniem masakra
WŁADEK P.
7 miesięcy temu
PRZEKIEROWAĆ NA KREML
Plebs
7 miesięcy temu
Mam nadzieję że walnie na Żoliborzu
bETpMioH
Melon
7 miesięcy temu
Walnie to walnie po co drążyć temat
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić