Chińskie czołgi opuściły Manzhouli. Jadą do Rosji

Chińskie wojska są w drodze do Rosji, gdzie w sierpniu wezmą udział w Międzynarodowych Igrzyskach Wojskowych - podaje gazeta "South China Morning Post". Delegacja Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej składa się z personelu, czołgów wojskowych i pojazdów opancerzonych.

Chińskie czołgi opuściły Manzhouli. Jadą do Rosji
Chińscy żołnierze podczas Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych w Rosji w 2020 roku (Getty Images, WangXiuJun)

Jak informuje wydawana w Hongkongu gazeta, chińscy żołnierze i sprzęt wojskowy niedawno opuścili miasto Manzhouli w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna i pociągiem zmierzają do Zabajkalska na dalekim wschodzie Rosji. Stamtąd skierują się w stronę stolicy kraju przed zawodami, które odbędą się w przyszłym miesiącu.

Chiny na Międzynarodowych Igrzyskach Wojskowych

"South China Morning Post" podkreśla, że zawody mają miejsce po raz pierwszy od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. W planach trwających "gier olimpijskich" są rywalizacje drużyn z 37 krajów. Zawody odbędą się w Moskwie w dniach 13-27 sierpnia.

Wśród uczestników są drużyny m.in. z Rosji, Iranu, Indii, Kazachstanu, Uzbekistanu, Azerbejdżanu i Armenii. W ramach igrzysk Chiny, które są stałym uczestnikiem od 2015 roku, wezmą udział w trzech "grach", w tym w grze bojowych wozów piechoty i wyścigu fregat.

Chiny i Rosja zacieśniają współpracę. "Zagrożenie dla bezpieczeństwa"

Jak podaje chińska państwowa telewizja CCTV, od 2005 r. Chiny i Rosja zintensyfikowały wspólne ćwiczenia wojskowe, zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku lat. Japońska armia obronna stwierdziła, że pogłębienie więzi między dwoma krajami "będzie miało bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa" w regionie.

Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe to coroczna rosyjska impreza sportów wojskowych organizowana przez Ministerstwo Obrony Rosji. W wydarzeniu, które odbyło się po raz pierwszy w sierpniu 2015 r., bierze udział blisko 30 krajów, które na przestrzeni dwóch tygodni uczestniczą w kilkudziesięciu konkurencjach.

Zobacz także: Problemy i zagrożenia armii Putina. Wiceszef MSZ o Litwie i słabości UE
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić