aktualizacja 

Szopka w Białorusi. Tak przywitano rosyjskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o przybyciu wojsk rosyjskich na terytorium kraju. Białorusini spotkali z Rosjanami i przywitali ich... chlebem i solą na poligonie. Tak wygląda szopka na potrzeby propagandy. Ciekawe, jak Rosjan witaliby zwykli ludzie.

Szopka w Białorusi. Tak przywitano rosyjskich żołnierzy
Chlebem i solą. Białorusini witają Rosjan (Ministerstwo Obrony Białorusi)

W wojskowej bazie lotniczej Ziabrauka koło Homla na Białorusi, przy granicy z Ukrainą, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przybyło wojskowych ciężarówek i powiększyło się terytorium obozu wojskowego. Świadczą o tym, według białoruskiej sekcji serwisu Radio Swoboda, wszystkie nagrania satelitarne, jakie udostępnili amerykanie.

Na Białoruś zaczęły przyjeżdżać pierwsze pociągi z rosyjskimi żołnierzami należącymi do regionalnego zgrupowania - podał kilka dni temu na Twitterze Waleryj Rejenko, szef departamentu międzynarodowej współpracy wojskowej białoruskiego resortu obrony zaznaczając przy tym, że relokacja potrwa kilka dni.

Na terytorium Białorusi trwa rozmieszczanie "jednostek lotniczych, jednostek innych rodzajów wojsk, sił zbrojnych Rosji" na lotniskach i w obiektach infrastruktury wojskowej, m.in. tych, które przekazano pod pełną kontrolę armii Rosji.

Goście z Rosji witani są chlebem i solą. Na zdjęciach, które udostępniono w Ministerstwie Obrony Białorusi, widzimy, że pod dyktando Łukaszenki i jego propagandy Białorusini pokazowo goszczą Rosjan.

Podobne sceny widzieliśmy na nagraniu opublikowanym w sieci przez niezależną białoruską dziennikarkę, Hannę Liubakową. - Odwdzięczę się za ten kawałek chleba - głośno powiedział nagle Rosjanin, po czym z uśmiechem odwrócił się do Białorusinki.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Początek mobilizacji w Białorusi

Aleksander Łukaszenka podjął decyzję o przeprowadzeniu na Białorusi tajnej mobilizacji. Ma ona zostać przeprowadzona pod przykrywką testu sprawności wojskowej. W mediach społecznościowych pojawiły się już nawet zdjęcia wezwań, jakie Białorusini otrzymali od wojska.

Mężczyźni z całego kraju są pilnie wzywani do służby wojskowej. Chorążowie i oficerowie dostają propozycje awansów. Szczególnie pożądani są kierowcy czołgów i wozów bojowych. Będą oni szkoleni przez rosyjskich żołnierzy i dowódców. Ci z Białorusi albo odmówili podporządkowania się rozkazom Łukaszenki, albo nie mają na tyle umiejętności, aby dowodzić swoim pułkiem.

Podstawą tego zgrupowania są wojska lądowe Białorusi. Muszę poinformować, że formowanie tego zgrupowania już się rozpoczęło, trwa od mniej więcej dwóch dni. Wydałem polecenie przystąpienia do formowania zgrupowania - mówił Aleksander Łukaszenka.
Zobacz także: Białoruś może zagrozić Ukrainie? Polski weteran jednoznacznie o Łukaszence
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić