Co szykują Łukaszenka z Putinem? Białoruś ściąga wojska na granicę z Ukrainą

837

W sieci pojawiają się nagrania przemieszczających się w stronę południową wojsk białoruskich. Na filmikach z obwodu brzeskiego widać, że w stronę Ukrainy jedzie co najmniej 13 bojowych wozów piechoty i ciężarówek wojskowych. Do ukraińskich granic swoje siły wcześniej ściągała też Rosja.

Co szykują Łukaszenka z Putinem? Białoruś ściąga wojska na granicę z Ukrainą
Wojsko białoruskie jedzie na południe. W sieci pojawiło się nagranie.

Filmik nagrano w okolicach wsi Motyl w obwodzie brzeskim. Miejscowość położona jest mniej niż 50 kilometrów od granicy z Ukrainą. Wojsko przesuwało się pod nadzorem policji. Na nagraniu widać co najmniej 13 bojowych wozów piechoty i ciężarówek wojskowych.

Wcześniej podobne manewry zaczęła wykonywać Rosja. "New York Times" informuje, że ​​w ostatnich tygodniach bojownicy nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej otrzymali od Rosjan nową broń, a ataki artyleryjskie na siły ukraińskie trwają obecnie przez większość dnia. Według dowódcy sił zbrojnych Ukrainy Rusłana Chomczaka Rosja skoncentrowała około 60 tysięcy żołnierzy na granicy z Ukrainą.

W rosyjskim mieście Tiumeń sfilmowano transfer sprzętu wojskowego w kierunku zachodnim - czyli w kierunku Ukrainy. W opublikowanym materiale filmowym można rozpoznać ponad 20 bojowych wozów piechoty, co najmniej sześć samobieżnych haubicoarmat, około 20 ciężarówek i innych pojazdów opancerzonych.

Rosja ściąga też nowe siły na Krym. Chomczak powiedział, że od czasu okupacji Krymu w 2014 roku Rosja zwiększyła swoją obecność wojskową na półwyspie do 32 700 żołnierzy. A w połowie marca tego roku na krymskim poligonie wojskowym Opuk armia rosyjska prowadziła ćwiczenia dla marynarki i lotnictwa wojskowego. Po ćwiczeniach jednostki wojskowe pozostały w rejonie poligonu. Dołączyło do nich 5 kolejnych batalionów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić