o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MMC
|

Coca-Cola największym "śmieciarzem" świata? Wstrząsające dane

7
Podziel się

Trzeci rok z rzędu Coca Cola zajmuje jedno z pierwszych miejsc w rankingu firm produkujących najwięcej plastiku. Zaraz potem na liście jest Nestle.

Coca-Cola największym "śmieciarzem" świata? Wstrząsające dane
Firma Coca Cola zostawia na świecie ogromne ilości plastiku. (Getty Images)
bEDCgtDV

Na brzegach większych zbiorników wodnych na całym świecie wypływają co roku tony plastiku. Organizacja Break Free From Plastic postanowiła sprawdzić, skąd pochodzi najwięcej tworzyw sztucznych. Kolejny raz na liście przoduje Coca Cola i Nestle.

15 tys. wolontariuszy z całego świata zbierało kawałki plastiku, które poddano potem badaniom. Jak podaje BBC, zebrano ok. 350 tys. różnych kawałków tworzyw sztucznych. Ponad 63 proc. pochodziło z fabryki Coca Coli, drugim produkcyjnym gigantem, który również pozostawia najwięcej plastiku był Nestle. Zidentyfikowano łącznie ok 5 tys. marek.

bEDCgtDX

Greenpeace oskarżył Coca-Cola, Nestle i PepsiCo o to, że nie radzą sobie z nadmierną produkcją plastiku. Jak podaje BBC, kilka miesięcy temu firmy zobowiązały się publicznie do ograniczenia produkcji tworzyw sztucznych.

Statystyki nie są obiecujące. Według badań przeprowadzonych przez Change Markets Foundation, Coca-Cola pozostaje największą firmą zanieczyszczającą plastikiem na świecie, ze śladem plastiku wynoszącym 2,9 miliona ton rocznie.

Musimy zatrzymać produkcję tworzyw sztucznych, wycofać produkty jednorazowego użytku i wdrożyć solidne, znormalizowane systemy ponownego wykorzystania. Coca-Cola, PepsiCo i Nestlé powinny być liderem w znajdowaniu prawdziwych rozwiązań - powiedziała w rozmowie z BBC Emma Priestland, koordynatorka globalnych kampanii Break Free.
bEDCgtEd

O odpowiedź na raport BBC poprosiło również Coca Colę. Firma zauważa, że udało się już poczynić pewne postępy w tej kwestii, są one jednak wdrażane stopniowo.

Na całym świecie zobowiązujemy się odzyskać każdą butelkę do 2030 r. aby żadna z nich nie wylądowała jako śmieci ani w oceanach, a plastik można przetworzyć na nowe butelki - powiedział rzecznik Coca Coli w rozmowie z BBC.
Zobacz także: Rezerwat Mewia Łacha. "Śmieci są potężnym zagrożeniem dla ptaków"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDCgtEy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
kto
10 miesięcy temu
kto w ogóle pije napoje firm wymienionych?
Kraxi
10 miesięcy temu
Wystarczy pobierać 20 groszy za kaucje od plastikowych butelek i później można zwracać je w specjalnych automatach, tak jak jest na Litwie i po problemie .
Dres
10 miesięcy temu
A ja za nich segreguje i jeszcze płacę za to.
bEDCgtEz
tony
10 miesięcy temu
Greta, Greta gdzie jesteś? Coca cola emituje co2 do atmosfery ! Greta ! Gdzie jesteś?
co2 cola
10 miesięcy temu
Najwięcej plastiku? A co z co2? Przecież w napojach od coca cola company jest pełno co2. O to już nikt nie pyta? Czy może nie wolno pytać. Greta też cicho siedzi
Aaaaa
10 miesięcy temu
Nie dlugo to w papierowych butelkach będą napoje. Tak jak słomki w sieci znanej restauracji. Czy to jest tylko zdrowe? W szpitalach wszystko w plastikach jest do leczenia bo plastik jest czysty. Plastik nie jest zły tylko trzeba go przetwarzać i placić ludziom za zbieranie jego. Ale Ekologia woli kasę trzepać na ekologi, śmieci bedą nie długo droższe od złota.
Wzr
10 miesięcy temu
Czemu po prostu nie można wprowadzić zakazu sprzedaży w butelkach plastikowych? Bo Januszem będą musiały zapłacić 30gr więcej za swoją cukrową truciznę?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić