Ćwiczenia wojskowe w Polsce. Pierwszy przypadek od 20 lat

24

Jak poinformowało Wojsko Polskie, Od 25 do 29 września 2023 r. na drogowym odcinku lotniskowym (DOL) drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki (woj. warmińsko-mazurskie) odbędzie się wojskowe ćwiczenie pod kryptonimem ROUTE 604. Armia będzie ćwiczyć w ten sposób po raz pierwszy od 20 lat. Co to oznacza?

Ćwiczenia wojskowe w Polsce. Pierwszy przypadek od 20 lat
Ćwiczenia wojskowe w Polsce. Będzie jak w USA (Twitter)

W poniedziałek (25 września) rozpoczną się ćwiczenia wojskowe o kryptonimie ROUTE 604, które będą organizowane na trasie między Ruskowem, a Przeździękiem Wielkim na trasie między Nidzicą, a Wielbarkiem.

Wszystkie ćwiczenia odbędą się na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. W tym miejscu znajduje się drogowy odcinek lotniskowy. Jest to odcinek drogi przystosowany do startów i lądowań samolotów wojskowych.

Ćwiczenie ROUTE 604 jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego i ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowania nawet po zniszczeniu macierzystej bazy. Są to pierwsze wojskowe ćwiczenia na DOL od 20 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gwiazdy, które przyznały się do depresji

Na DOL zadania lotnicze realizować będą samoloty z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego MiG-29 i Su-22. Myśliwce F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Samoloty szkolno-treningowe M-346 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Zadania realizować będą nie tylko piloci ale także niezbędny do zabezpieczenia samolotów personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, JTAC, a także WOT i ŻW - czytamy na stronie wojska polskiego.

Plan dla ćwiczeń wojskowych

Warto zaznaczyć, że 25 września zadania realizować będzie 1 i 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 26 września działać będą załogi z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. 27 września DOL przejmą transportowce z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a 28 września piloci myśliwców, samolotów szkolno-treningowych i transportowych wspólnie wykorzystają DOL do szkolenia lotniczego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić