Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

"Cyfrowe CBŚP". Nowa komórka policji zajrzy w maile, założy podsłuchy

310
Podziel się:

Wydarzenia związane z wyciekiem maili Michała Dworczyka zmusiły władze do reakcji. Odpowiedzią ma być nowa komórka w policji: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Przedstawiony został projekt ustawy, która ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Nowe biuro będzie miało szerokie możliwości. Ale eksperci mają wątpliwości.

"Cyfrowe CBŚP". Nowa komórka policji zajrzy w maile, założy podsłuchy
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej w siedzibie KPRM w Warszawie, 27 bm. Na konferencji zapowiedziano powstanie funduszu cyberbezpieczeństwa. (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Projekt ustawy przedstawiony przez ministra Mariusza Kamińskiego zakłada, że Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie jednostką ogólnokrajowa, usytuowaną w Warszawie. Funkcjonariusze CBZC otrzymają możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych.

Oznacza to, że policjanci tej formacji będą mieli prawo do wglądu w maile, będą mogli stosować podsłuchy czy obserwację tajną. Innymi słowy będą mieli uprawnienia służby specjalnej.

Zgodnie z projektem nową jednostką ma kierować komendant biura, jako organ podległy komendantowi głównemu policji. Ale komendanta CBZC będzie powoływał i odwoływał nie komendant główny, a minister właściwy do spraw wewnętrznych. Podobnie wygląda to w przypadku Centralnego Biura Śledczego Policji. W pewnym uproszczeniu nową jednostkę można by więc określić "cyfrowym CBŚP".

Zobacz także: Rośnie liczba ataków na nasze konta bankowe. I będzie jeszcze gorzej

Cele i zadania

Biuro dostanie szerokie kompetencje i uprawnienia w zakresie zwalczania przestępczości w cyberprzestrzeni. W projekcie ustawy znalazły się zapisy m.in. o możliwości wytwarzania lub pozyskiwania urządzeń i programów komputerowych, by używać ich do rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępstw popełnianych przy użyciu nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Środki te mają także służyć wspieraniu innych jednostek policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu cyberprzestępstw.

Używając specjalnego sprzętu i programów, służba będzie mogła uzyskać dostęp do informacji dla niej nieprzeznaczonej, przełamując lub omijając zabezpieczenia informatyczne. Będzie także mogła uzyskać dostęp do całości lub części systemu teleinformatycznego. Daje to uzysk w postaci olbrzymiej ilości danych, często potencjalnie wrażliwych, do których będzie miała dostęp nowa policyjna jednostka.

"Lepiej późno niż wcale"

Z ostrożnym optymizmem wyraża się o powstaniu komórki były szef Agencji Wywiadu, płk Grzegorz Małecki. Wskazuje jednak na cząstkowość rozwiązania i artykułuje kilka wątpliwości.

To, co robią wiodące państwa w zakresie cyberbezpieczeństwa, to budowa kompleksowego systemu, gwarantującego bezpieczną cyberprzestrzeń. Zwalczanie zagrożeń to tylko jeden z aspektów bezpieczeństwa. Dobrze, że powstanie taki aparat, ale to nie wyczerpuje potrzeb. Izraelczycy np. zwracają ogromną uwagę na kreowanie właściwych standardów zachowań wszystkich użytkowników. To jest coś, co określają tworzeniem ekosystemu cyberbezpieczeństwa. Rolą państwa powinno być zatem najpierw stworzenie odpowiedniego środowiska, zapewniającego bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom, a w dalszej kolejności tworzenie aparatu rozpoznającego i neutralizującego niewłaściwe działania i zachowania - mówi o2.pl Małecki.

Przekonuje, że przede wszystkim powinno się owe zagrożenia rozpoznawać i tworzyć właściwe mechanizmy współpracy wszystkich podmiotów o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa, oraz promować właściwe postawy.

W mojej ocenie dzisiejsze rozwiązania są dalece niewystarczające i odbiegające od najlepszych wzorców. Ale jako pozytyw należy ocenić decyzję o stworzeniu tzw. "budżetu cyberbezpieczeństwa", czego dotąd nie było. Dobrze byłoby, gdyby był on opisany ustawowo. Brakuje też niestety stworzenia osobnej służby wywiadowczej operującej w cyberprzestrzeni, o co postuluję od lat. Dobrze, że wreszcie dostrzeżono problem. Szkoda, że tak późno, ale lepiej późno niż wcale. Namawiałbym, by nie ograniczać roli państwa w tym zakresie tylko do działań represyjnych - przekonuje. Stawia także pytanie kto będzie autoryzował i kontrolował działania biura.

A inne jednostki?

Także dr Łukasz Olejnik, niezależny badacz i konsultant cyberbezpieczeństwa, ma kilka wątpliwości co do stworzenia biura. W rozmowie z o2.pl podkreśla, że liczba zdarzeń i przestępstw w cyberprzestrzeni rośnie, więc powołanie formacji zwalczającej je jest zasadne. Stawia jednak pytania.

Pozostaje problem, jak to szczegółowo skonstruować i zbudować. Chodzi o to, żeby było "na czym" budować. Czy to będzie jedynie integracja obecnych zasobów połączona z dodatkowym naborem, czy też dojdzie ryzyko "podbierania" ludzi z innych jednostek? Dla CBZC to by było może i dobre, ale co z tymi innymi strukturami? - mówi Olejnik.

Podobnie jak płk Małecki, wyraża także obawę co do właściwego nadzoru nad wykorzystaniem nowej jednostki policji. - Mowa o pozyskiwaniu i tworzeniu narzędzi. Takie narzędzia oraz kadry zdolne do ich używania to będą konkretne zdolności. Jak te zdolności będą mogły być w praktyce użyte, to właśnie wyraźna problematyka nadzoru i etyki. Wiadomo, że jeśli zdolności będą, to będzie się z nich korzystało. Na jakich zasadach? - pyta.

Wiadomo, że formacja będzie miała liczyć 1800 etatów dla specjalistów w tym zakresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(310)
bl.
6 miesięcy temu
Reakcja na aferę mailową powinno być codzienne, poranne włączanie mózgu u polityków i urzędników państwowych. Żadna nowa służba nie wyleczy dworczyków z ewidentnej głupoty, wszak system bezpiecznej łączności mają, ale nie chcą go używać - są ponad to, żadna służba nie będzie im dyktować postępowania. Elyta po prostu.
pamiętliwy
10 miesięcy temu
i co przecież nic się nie zmieni to niech robią co chcą i tak pytać nie będą
Robin
10 miesięcy temu
Jakie zwalczanie przestępczości? Watykański okupant robi co chce i ZERO reakcji i kontroli. Tadek i jego żołnierze bezkarni a ministrantów ma z żontu.
buahahaha
10 miesięcy temu
Mieli walczyć z rosyjskimi hakerami będą walczyć z obywatelami ... kogoś jeszcze to dziwi?
Pytanie na dz...
10 miesięcy temu
A gdyby tak PiS sam opublikował te maile zeby miec pretekst do powstania takiej jednostki.
cwp
10 miesięcy temu
w usa ustawa przeciw terroryzmowi po 11 września stworzona do ochrony dziś służy do inwigilacji dziennikarzy i obywateli
abc
10 miesięcy temu
Kolejny powód żeby kontrolować naród!!!
Wielka szkoda
10 miesięcy temu
Wszyscy winni tylko nie winowajcą,jak udowodniono,żeH.Clinton wysłała służbowego maila ze swojego prywatnego konta to natychmiast straciła zaufanie,wycifała (musiała) się z walki o fotel prezydenta A u nas?Nic się nie stało,Polacy!!!!Jest kogo oskarżyć,jak zwykle ci z prawej strony granicy,na tych da się powiesić każde nasze nieudacznictwo.
Prawy i Spraw...
10 miesięcy temu
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński...Czy ten pan nie został skazany wyrokiem Sadu RP ???
koszulawkratę
10 miesięcy temu
Brawo,brawo wszystko idzie w kierunku założenia Polakom kagańców i całkowite podporządkowanie narodu "lepszemu sortowi"ich(pisu)wyborcy nie zdają sobie sprawy co sobie i innym szykują.
A co
10 miesięcy temu
z prawami cyberprzestępców? Czemu RPO jeszcze nie protestuje?
antypis
10 miesięcy temu
Co ten pis jeszcze wymyśli, każdy pomysł to ból głowy, biegunka i torsje, a oni dalej brną, wybory jak najszybciej i żegnamy ozięble
wist
10 miesięcy temu
Wzmaga się pemanentna inwigilacja obywateli, Polaków! Zaczyna się robić jak w byłej NRD! Niebawem w telefonach usłyszymy "rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana"!
3,4,5
10 miesięcy temu
Maziewski -ty chyba masz coś na sumieniu bo wypisujesz takie niedorzeczności.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić