Czarnek zapowiada nowy przedmiot. Będzie na maturze w 2027 roku

35

Nowy przedmiot zapowiedziany przez ministra edukacji to biznes i zarządzanie, co ma zastąpić znane do tej pory podstawy przedsiębiorczości. Przemysław Czarnek dodał także, że przedmiot będzie można wybrać na maturze od 2027 r.

Czarnek zapowiada nowy przedmiot. Będzie na maturze w 2027 roku
Minister edukacji zapowiedział nowy przedmiot. (PAP, Tomasz Gzell)

Na początku roku szkolnego 2023/2024 MEiN planuje uruchomienie nowego przedmiotu – biznes i zarządzanie. Przemysław Czarnek poinformował o zmianach w programie nauczania podczas wizyty w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Nowy przedmiot w szkołach

W polskim systemie szkolnictwa przewidzianych jest 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat edukacji. Jak to podzielimy przez 45 minut, to wychodzi, że edukacją dotyczącą ekonomii i finansów zajmujemy naszym uczniom dwa dni w ciągu dwunastu lat. To zdecydowanie za mało –uważa minister.

Czarnek zauważył, że w aktualnie w nauczaniu brakuje praktycznych aspektów przedsiębiorczości. Według ministra w nowym przedmiocie "mieści się wszystko, co jest potrzebne młodemu człowiekowi, żeby poznał świat finansów, świat zarządzania, żeby mógł od początku podejmować racjonalne, rozsądne decyzje finansowe".

Nowy przedmiot ma także nakierować uczniów na karierę w biznesie. Minister edukacji liczy, że dzięki zmianom programowym więcej młodych osób będzie otwierało własne biznesy lub zajmowało się prowadzeniem firmy.

Chcemy przyspieszyć. Potrzebujemy menadżerów, potrzebujemy ludzi odważnych, którzy będą świadomi tego, jak zarządzać, co to jest biznes, ale będą też umieli radzić sobie w swoim gospodarstwie domowym, w podejmowaniu decyzji finansowych, będą potrafili rozliczać się z podatków – stwierdził Czarnek.

Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska przekazała, że przedmiot będzie traktowany odpowiednio poważnie. Uczniowie zainteresowani nim bardziej będą mogli realizować go na poziomie rozszerzonym, a od 2027 zdawać go na maturze jako jeden z przedmiotów do wyboru.

Zobacz także: "Oczekuję przeprosin dla Tuska". Kosiniak-Kamysz przytoczył twarde dane
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić