Maja Budka| 

Czeka nas wysyp grzybów. Kiedy wybrać się do lasu?

36

Sezon grzybowy trwa, chociaż chłodny wrzesień nie rozpieszcza, będąc prawdopodobną przyczyną nieurodzaju. Jednak po deszczach i niskich temperaturach spodziewamy się ocieplenia, co sprzyja pojawianiu się nowych nabytków w ściółce. Wtedy możemy liczyć się prawdziwy wysyp grzybów. Kiedy zaplanować grzybobranie? O czym warto pamiętać, wyruszając w las?

Czeka nas wysyp grzybów. Kiedy wybrać się do lasu?
Grzybiarze mogą liczyć na przełom i prawdziwy wysyp grzybów. (AKPA, Krzemiński Jordan)

Mamy koniec września, jednak tegoroczny okres, tradycyjnie obfitujący w grzyby, nie jest rekordowy dla grzybiarzy. Dotychczasowy nieurodzaj mógł być spowodowany suszą i dosyć chłodnym wrześniem. Liczba deszczowych dni również była mniejsza. Sezon może się jednak dopiero zacząć.

Nadzieję grzybiarzy rozbudziła wypowiedź Radosława Droździoła z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Jak powiedział: "Jest szansa na grzyby. Czekamy na niedzielę, poniedziałek i wtorek, kiedy temperatury podskoczą". Od niedzieli słupki rtęci w termometrach mogą wskazać nawet 20 st. C. Wyższe temperatury to dobry znak. Grzybobranie warto więc zaplanować na drugą połowę przyszłego tygodnia.

Z moich ostatnich obserwacji wynika, że najwięcej grzybów jest na południowym zachodzie, zachodzie i północy. Najmniej grzybów występuje na ścianie wschodniej. Teraz sytuacja może się zmienić – podkreśla Radosław Droździoł.

O czym warto pamiętać, udając się na grzyby?

Grzybobranie to świetna forma spędzania wolnego czasu, szczególnie gdy kończy się pełnym koszykiem dorodnych grzybów. Wychodząc w las, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze, w lesie łatwo stracić orientację w terenie. Będąc na grzybach, obserwuj otoczenie, skupiaj się na charakterystycznych elementach i punktach odniesienia, by nie zgubić się tak łatwo. Daj znać bliskim, gdzie idziesz i o której godzinie zamierzasz wrócić.

Jeśli nie znasz lasu zbyt dobrze, lepiej nie wybieraj się tam bez towarzystwa. Na grzyby zawsze zabieraj telefon komórkowy z naładowaną baterią, który w razie kryzysowej sytuacji pomoże ci wezwać pomoc.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić