Jan Manicki
Jan Manicki| 

Czesi chcą szczepić rosyjską szczepionką. Nie czekają na zgodę UE

75

Prezydent Czech Milosz Zeman poinformował, że wysłał list do Władimira Putina. Prosi w nim o dostarczenie rosyjskiej szczepionki na koronawirusa. Czechy chcą zacząć szczepić obywateli Sputnikiem V, nie czekając na zgodę Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Czesi chcą szczepić rosyjską szczepionką. Nie czekają na zgodę UE
Prezydent Czech Milosz Zeman skontaktował się w Władimirem Putinem w sprawie rosyjskiej szczepionki na koronawirusa (Getty Images)

Czeski prezydent Milosz Zeman przekazał, że jest w kontakcie z rosyjskimi władzami w sprawie dostaw szczepionki na COVID-19. List do Władimira Putina miał zostać napisany wspólnie z premierem Andrejem Babiszem. Zeman spodziewa się, że rosyjski przywódca przychyli się do jego prośby i dostarczy Czechom szczepionkę na koronawirusa.

Jeśli jestem dobrze poinformowany, to prośba zostanie spełniona – przekazał czeski prezydent.

Szczepionka Sputnik V. Czechy chcą szczepić obywateli, nie czekając na zgodę EMA

W niedzielę premier Czech Andrej Babisz stwierdził, że nie ma potrzeby czekać na zgodę unijnej Europejskiej Agencji Leków (EMA). Zdaniem szefa rządu do szczepienia obywateli Sputnikiem V wystarczy zgoda czeskiego państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL). Stoi to w sprzeczności ze wcześniejszymi zapowiedziami czeskiego premiera, który jeszcze trzy tygodnie mówił, że Czechy nie planują stosowania rosyjskiego preparatu bez zatwierdzenia przez instytucję europejską.

Koronawirus w Czechach. Najwyższy współczynnik infekcji na świecie. "Będziemy mieli drugie Bergamo"

W ostatnim czasie w Czechach doszło do znacznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Powodem ma być pojawienie się w kraju brytyjskiej mutacji COVID-19. W kraju przedłużony został niedawno lockdown, który obowiązuje w zasadzie nieprzerwanie od października.

Nowe restrykcje w Czechach mają potrwać co najmniej do 28 marca. Ograniczona zostanie swoboda przemieszczania się, zabronione mają być także podróże do innych krajów. Czeski minister spraw wewnętrznych Jan Hamacek poinformował, że zakaz będzie egzekwowany przez wojsko oraz policję.

Musimy to zrobić, aby zapobiec całkowitemu upadkowi naszego systemu ochrony zdrowia. (…). Jeżeli nie obywatele nie będą przestrzegać restrykcji, będziemy mieli tutaj w Czechach drugie Bergamo – ocenił minister.

Najgorsza sytuacja w Czechach jest w powiatach Stribro, Horazdovice i Tachov. Odnotowano tam odpowiednio 1931, 1803 i 1801 infekcji na 100 tys. mieszkańców. Dla porównania, najgorsza sytuacja w Polsce jest w powiecie nidzickim, gdzie współczynnik zakażeń wynosi 775,6.

W liczących 10,7 mln obywateli Czechach potwierdzono jak dotąd blisko 1,2 mln przypadków koronawirusa. Na COVID-19 zmarło w kraju jak dotąd 20 339 osób. Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa współczynnik zgonów na koronawirusa w Czechach jest aktualnie najwyższy na świecie.

Obejrzyj także: Dramatyczny przyrost zakażeń w Czechach. "Chorych będzie więcej"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić