Czwarta erupcja wulkanu w 6 dni. Niezwykłe nagrania z Włoch

84

Wulkan Etna wybuchł po raz czwarty od sześciu dni. Eksplozja spowodowała wstrząsy wulkaniczne, emisje popiołu i wypływy lawy. Nie ma informacji o poszkodowanych czy ewakuacji mieszkańców, ale władze zamknęły miejscowe lotnisko. To już 25. erupcja Etny od początku tego roku.

Czwarta erupcja wulkanu w 6 dni. Niezwykłe nagrania z Włoch
Etna, najwyższy wulkan w Europie, wybuchł cztery razy w ciągu sześciu dni (Getty Images)

Najwyższy aktywny wulkan w Europie, Etna, wybuchł po raz czwarty w ciągu sześciu dni. Do ostatniej erupcji doszło w poniedziałek i jest to już 25. taki przypadek od początku tego roku. Według portalu naukowego Earth Observatory NASA Etna charakteryzuje się tzw. napadami, czyli "krótkimi, gwałtownymi wybuchami aktywności".

25 erupcji w ciągu roku

Portal Earth Observatory jest głównym źródłem zdjęć satelitarnych i innych informacji naukowych dotyczących klimatu i środowiska, które NASA podaje do publicznej informacji. Jak podają obserwatorzy, każda z tegorocznych erupcji wiązała się ze wstrząsami wulkanicznymi, emisjami popiołu i wypływami lawy. Wybuchy były skupione wokół Nowego Krateru Południowo-Wschodniego, czyli tuż poniżej szczytu.

Erupcja wulkanu. Zamknięto miejscowe lotnisko

Ogromne pomarańczowe kule lawy wystrzeliły w powietrze, a jej strumienie spływały po zboczach wulkanu w nocy z poniedziałku na wtorek. Na razie nie ma żadnej informacji o poszkodowanych, ale erupcje zmusiły pobliskie miasto Katania do tymczasowego zamknięcia lotniska.

Etna jest najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym. Zajmuje powierzchnię co najmniej 1250 km². Wulkan zaczął powstawać ok. 500 tys. lat temu. Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z ok. 1500 roku p.n.e. Szacuje się, że od tamtego czasu doszło do ponad 200 wybuchów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić