Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Atak kleszczy w Polsce. Naukowcy informują, czego nie zabierać do lasu

25

Najnowsze ustalenia polsko-słowackich naukowców mogą zaskoczyć. Okazuje się, że gdy wybieramy się do lasu czy parku, to nie powinniśmy zabierać ze sobą smartfonów. Badacze alarmują, że są one magnesem na kleszcze.

Smartfony to magnes na kleszcze
Smartfony to magnes na kleszcze (Getty Images, ullstein bild)

Warto wziąć pod uwagę te sugestie naukowców. Tym bardziej, że w tym roku odnotowujemy prawdziwy atak kleszczy na nasz kraj - to ze względu na brak zimy z prawdziwego zdarzenia. Idąc do lasu czy parku powinniśmy więc zrezygnować z zabierania telefonu, ale też pomyśleć o odpowiednim ubraniu. Tak, by maksymalnie zabezpieczyć się przed kleszczami.

Jak to możliwe, że smartfony przyciągają kleszcze? To wszystko zasługa promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz. Działa ono na kleszcze niczym magnes. Warto też odnotować, że zakażenie niebezpiecznymi bakteriami doprowadza do tego, że EMF jest dla kleszczy jeszcze bardziej atrakcyjne.

Zobacz także: Michał Dworczyk o odmrażaniu gospodarki. Padł termin zmian

Sprawę opisuje "Fakt", powołując się na wyniki badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie "Ticks and Tick-borne Diseases". Pierwszą autorką pracy jest Martyna Frątczak, która studiuje weterynarię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Smartfony przyciągają kleszcze. Jak przebiegały badania?

Naukowcy zweryfikowali, jak EMF wpływa na zachowanie kleszcza pospolitego Ixodes ricinus, który jest znany głównie z przenoszenia boreliozy, a także riketsjozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Badania pokazały, że promieniowanie o częstotliwości 900 MHz (spotykane w większości urządzeń mobilnych) przyciąga kleszcze.

Co szczególnie niepokojące, smartfony najmocniej przyciągają kleszcze zainfekowane bakteriami z rodzajów Borrelia oraz Rickettsia. Dlaczego tak jest? Najprawdopodobniej dlatego, że kleszcze posiadają zmysł magnetyczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić