Czy Rosjanie chcą powrotu ZSRR? Sprawdził opinie młodszych i starszych

Youtuber Wiaczesław Zarutskii od jakiegoś czasu relacjonuje na swoim kanale informacje na temat Rosji i Rosjan. W ostatnim nagraniu postanowił sprawdzić, czy jego rodacy - zarówno ci młodzi, jak i ci nieco starsi, chcieliby powrotu ZSRR.

Czy Rosjanie chcą powrotu ZSRR? Sprawdził opinie młodszych i starszych
Jak udowodnił youtuber, zdania młodszych i starszych pokoleń na temat ZSRR zdecydowanie się różnią. (YouTube)

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich został rozwiązany w 1991 roku. Mimo to dla wielu Rosjan wciąż kojarzy się on z okresem dobrobytu. Pochodzący z Rosji youtuber postanowił sprawdzić, czy młode pokolenie przesiąkło już narracją o wyidealizowanym ZSRR i zapragnęło żyć w takiej rzeczywistości.

Widać wyraźną tendencję

Na nagraniu zestawiono wypowiedzi młodych i starszych Rosjan. Młodzi ludzie byli przedstawiani w filmikach, a opinie starszych zaprezentowano w formie pisemnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 14.11

Jak łatwo można się domyślić, wielu starszych Rosjan życzyła sobie powrotu ZSRR.

Moją Ojczyzną jest Związek Radziecki! Jestem wolną osobą! Urodzić się i żyć w ZSRR to dar! - miał brzmieć komentarz Włada Wiatrowa.

W nieco innym kontekście wypowiedział się Siergiej Iwanow.

Dochodziło do niesamowitej liczby włamań, kieszonkowcy byli na każdym kroku, bez przerwy kradli pieniądze. Pamiętam to wszystko bardzo dobrze - napisał.
Zalety w ZSRR znacznie przeważały nad wadami - to już słowa Wiktora Galkina.
Gdzie teraz są zalety w Rosji? Medycyna upadła, brakuje żywności dobrej jakości, nauka nie jest na takim poziomie - wtórował mu Włodzimierz Kiselew.

Wygląda na to, że starsze pokolenia wciąż żyją utopią minionych lat.

Młodzi nie podchodzą do tematu bezkrytycznie

U młodych Rosjan sprawa wygląda już inaczej. Patrzą na ZSRR z perspektywy czasu i na tej podstawie wyrabiają sobie zdanie.

18-letnia studentka, Polina stwierdziła, że współczesny świat jest jej bliski, daje więcej warunków do rozwoju i większa swoboda.

Zobacz także: Rosyjska młodzież odpowiada, czy chce wrócić do ZSRR?

Co ciekawe, kolejny rozmówca już nie należał do najmłodszych. Sam przyznał, że żył w czasach ZSRR.

Nigdy! Widziałem te rozkazy i wszystko inne... - stwierdził mężczyzna.

18-letnia Sonia dodała, że w ZSRR ludzie nie wiedzieli o wielu złych rzeczach i dlatego teraz romantyzują ten okres.

Nie chciałbym powrotu ZSRR. Nie podoba mi się idea komunizmu, socjalizmu. Wolę gospodarkę rynkową - dodał 21-letni student Wład.

Powrotu ZSRR nie chciał też Konstantin pracujący w IT. Dodał, że wielu produktów nie było i trzeba było po nie jeździć na drugi koniec miasta. Skrytykował też socjalizm, uznając że człowiek na wszystko powinien zapracować sam.

Tęsknota za życzliwością

25-letnia piosenkarka Catherine przyznała, że ZSRR do współczesnej Rosji chętnie przywróciłaby... jedność i życzliwość ludzi.

Wydaje mi się, że obecnie brakuje tej dobroci i wspólnoty, jaka była charakterystyczna dla ZSRR - powiedziała.

Również 19-letni Kostia wspomniał o tej kwestii.

Chciałbym przywrócić dobrą społeczność ludzi, ich kulturę i etykietę a także normy moralne. Ale nie chcę przywrócić władzy, która wtedy istniała - stwierdził.
Chciałabym przywrócić wzajemną pomoc. Wcześniej wszyscy trzymali się razem. Kiedyś było łatwiej znaleźć wsparcie, wszyscy byli bardziej otwarci. Teraz każdy sam dla siebie - skrytykowała 19-letnia Alina.

21-letni Jan wychował się na antysowieckiej propagandzie, ale od rodziców usłyszał, że ZSRR było wspaniałym krajem, a wszyscy żyli stabilnie i byli spokojni o swoje jutro.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że życzliwość i otwartość to coś, nad czym społeczeństwo może pracować w każdej chwili, bez potrzeby konkretnego ustroju politycznego.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić