Jan Manicki
Jan Manicki| 

Czy świat posłucha? Papież Franciszek apeluje

46

Wielki Post to dla katolików okres szczególny. Ojciec Święty wezwał wiernych do powstrzymywania się w tym czasie od "plotek i oszczerstw". Podczas litanii Anioł Pański papież Franciszek poprosił także o modlitwę za osoby cierpiące na rzadkie choroby, zwłaszcza za dzieci.

Czy świat posłucha? Papież Franciszek apeluje
(Getty Images)

Papież Franciszek zwrócił się w niedzielę do wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra w Rzymie. Życzył wszystkim dobrego przeżywania Wielkiego Postu. Zachęcił także, aby nie obmawiać innych osób.

Rekomenduję post, ale taki który nie przyniesie wam głodu; post od plotek i oszczerstw – powiedział Franciszek.

Papież wezwał do powstrzymywania się od plotek

Papież poradził, aby codziennie czytać fragment Ewangelii. Zdaniem Franciszka, dobrze stale jest mieć ją przy sobie. Częste zaglądanie do niej ma być dobrym sposobem przeżywania postu.

To możemy zrobić wszyscy. Taki post jest piękny – ocenił.

Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Franciszek prosi o modlitwę

Papież Franciszek nawiązał również do obchodzonego w niedzielę Światowego Dnia Chorób Rzadkich. Pozdrowił przedstawicieli stowarzyszeń zaangażowanych w walkę na tym polu. Podkreślił, że należy modlić się za chorych i okazywać im czułość, zwłaszcza kiedy rokowania są złe.

W przypadku chorób rzadkich bardziej niż kiedykolwiek ważna jest sieć solidarności między rodzinami, wspierana przez te stowarzyszenia. Pomaga ona w tym, by nie czuć się osamotnionymi, w wymianie doświadczeń i rad. Zachęcam do inicjatyw wspierających badania naukowe i leczenie, a także wyrażam moją bliskość z chorymi, z rodzinami, ale zwłaszcza z chorymi dziećmi, które cierpią – powiedział.

Papież wskazał także, że misją chrześcijan jest "rozpalanie małych światełek w sercach ludzi". Franciszek zauważył, że często zmagamy się z różnymi problemami. Niesienie miłości i nadziei ma pomagać je pokonywać.

Czujemy się wystraszeni wobec tak wielkich niewiadomych, jak choroba, ból czy tajemnica śmierci Czasem zdarza się, że przechodzimy przez mroczne momenty w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym i jest obawa, że nie ma z tego wyjścia. W takich chwilach potrzebne jest światło oświetlające tajemnicę życia – podkreślił Franciszek.

Obejrzyj także: Papież apeluje o zachowanie dystansu. Nie będzie już gromadził się z wiernymi

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić