aktualizacja 

Dentyści nie mogli uwierzyć własnym oczom. Miał prawie 4 centymetry

31

Niezwykłego odkrycia dokonali dentyści, do których zgłosił się 60-latek z bolącym zębem. Po zabiegu okazało się, że kieł mężczyzny z Indii mierzy prawie 4 centymetry. To największy na świecie ząb usunięty w klinice dentystycznej. Poprzedni rekord należał do pewnego Niemca, którego ząb mierzył o 0,3 milimetra mniej.

Dentyści nie mogli uwierzyć własnym oczom. Miał prawie 4 centymetry
Dentyści usunęli pacjentowi rekordowej długości ząb (Getty Images, Twitter, Rising Kashmir)

W mieście Beerwah w indyjskim dystrykcie Budgam dentyści wyrwali pacjentowi gigantyczny ząb. Usunięty kieł pobił rekord świata pod względem długości. Okazało się, że mierzy blisko 4 centymetry.

To najdłuższy ząb świata. Miał ponad 3,7 centymetra

60-letni Nazir Ahmad Gojri pojawił się w klinice z palącym problemem. Mężczyzna poskarżył się dentystom na bolący ząb. Sytuacja była na tyle poważna, że zdecydowano o wykonaniu prześwietlenia. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego specjaliści zawyrokowali o natychmiastowym usunięciu kła mężczyzny.

Chirurg stomatolog, który przeprowadzał zabieg, przekazał w rozmowie z dziennikiem "Rising Kashimr", że trwało to ok. półtorej godziny. Lekarze nie mogli się nadziwić zębowi usuniętemu z jamy ustnej 60-latka, więc postanowiono zmierzyć usunięty kieł. Okazało się, że ma dokładnie 37,5 mm długości.

Nie jest jasne, w jaki sposób u pacjenta wyrósł tak gigantyczny ząb. Zdaniem lekarzy, mógł on powodować poważne problemy w jamie ustnej. Dlatego też konieczne było jego usunięcie.

Lekarze złożyli wniosek o wpisanie zęba do księgi rekordów Guinessa

Wynik pomiaru wskazuje, że tym samym pobity został rekord z 2018 roku, ustanowiony przez pewnego Niemca. w niemieckim Offenbach usunięto pacjentowi kieł o długości 37,2 mm. Wydobyty teraz ząb okazał się dłuższy dokładnie o 0,3 milimetra.

Lekarze przekazali, że złożyli wniosek do kapituły zajmującej się rekordami Guinnessa, więc kieł zostanie wkrótce ogłoszony najdłuższym ludzkim zębem na świecie. Podczas składania wniosku online, załączono do niego wszystkie niezbędne dowody – czytamy w serwisie.

Obejrzyj także: Olbrzymi kamień w szczęce. Dentysta nie wierzył własnym oczom

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić