Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy obowiązuje?

18
Podziel się:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie wproawdzone w związku z epidemia koronawirusa i przysługujące rodzicom/opiekunom dzieci w wieku do 8 lat. Do kiedy będzie wypłącany dodatkowy zasiłek opiekuńczy? I komu teraz się należy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy obowiązuje?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy? (Pixabay)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony po raz kolejny. Do kiedy będzie wypłacany tym razem? Jak długo jeszcze będzie możliwość pobierania zasiłku opiekuńczego?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy?

ZUS podaje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 26 lipca 2020. "Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 25 maja 2020 r. do 26 lipca 2020 r." - czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy regulowane przez ustawę z 19 czerwca, weszły w życie 24 czerwca, ale mają moc obowiązującą juz od 25 maja.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy? komu przysługuje?

Jak informuje ZUS, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku do lat 8, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego. Mogą oni otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku:

  • zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania COVID-19, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem
  • braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego korzystają też rodzice dzieci niepełnosprawnych. Chodzi i dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Ann
2 lata temu
Czyli zasiłek był do wyborów. Po wyborach mają rodziców gdzieś. Nasze przedszkole jest zamknie te, inne nie przyjmują " nie swoich" dzieci, nie mam 8 tygodni wakacji jak nauczyciele. To że rodzice biorą urlopy powinno być na plus dla rządu i świadczyć o ich uczciwości, A nie powodem do zniesienia pomocy. To przykre, że pomoc jest tylko przed wyborami,dla tych którzy głośno się drą i umieją kombinować. Zamiast wywlekać kolejne spory ideologiczne, może by ktoś faktycznie zajął się rodzinami.
Martmarta
2 lata temu
Typowy clickbait-owy tytuł, a w artykule nic nowego. Wszystkim chodzi o to żeby przeczytać co będzie po 26 lipca!
Lena
2 lata temu
Po wyborach nikogo nie interesuje, że brak przedszkoli zastępczych. Mówimy o drugiej fali, a jeszcze pierwsza się nie skończyła. Pani prezes ZUS uważa, że jeśli część rodziców jest na urlopach to będą na nich kolejne 5 tygodni wakacji. Oczywiście, że korzystamy z urlopów niestety całych wakacji nam nie zapełnią.
Olga
2 lata temu
Ta huśtawka czy przedłużą, kiedy podadzą informacje wykańcza nerwowo. Jak nie chcą przedłużyć, to niech zmuszą przedszkola żeby przyjęły dzieci na okres wakacji, a nie ciągle słyszę odmowę, że w wakacje nie ma rotacji między przedszkolami. W dodatku liczba zachorowań wciąż w górę. MASAKRA. Szkoły mają ruszyć we wrześniu, uczelnie w październiku, więc czemu w przedszkolach miało by być inaczej, też wracają dzieci normalnie od września.
tata
2 lata temu
Czyli był do wyborów???? Bo to że są urlopy to chyba na plus dla rządu ale nikt nie ma urlopu przez całe wakacje a statystyki epidemii rosną.
ewa812
2 lata temu
Proszę o decyzję Minister Maląg czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony po 26lipca?
jaaaaaaa
2 lata temu
Co z zasilkami po 26-lipca???? Podobno to juz koniec gdyz jest okres urlopowy tylko ja sie pytam kto ma 2 miesiace urlopu????
Oburzona
2 lata temu
Artykuł bez sensu. Od dwóch tyg wiadomo ,że przedłużony do 26.07. Rodzice i pracodawcy czekają na informacie co dalej żeby zaplanować prace i życie rodzinne. To niepoważne informować na ostatnią chwilę.Mówi się że szkoły przedszkola od września prawdopodobnie będą zamknięte, ale wakacje to co innego. W wakacje niech się zarażają.
WERA
2 lata temu
Też bym chciała wiedziec co dalej bo jako matka sama wychowujaca dziecko nie mam z nim co zrobic jak do pracy wróce.a człowiek chce miec czas by cos zorganizowac bo do pracy z nia nie pojde.
Luna
2 lata temu
Widzę ze niektorym żal tylki ściska ze w domu rodzice siedzą i kasę biorą... Zróbcie sobie dzieci tez będziecie mogli korzystać....
Mamaspzoo
2 lata temu
O super, dalej będę siedzieć w domu i nic nie robić, mimo że przedszkole otwarte a szkoła ma wakacje. Co roku tak proszę. Inni niech pracują ciężko, a ja se poleżakuje, dzieci trzeba było se zrobić.
J23
2 lata temu
A co to za dziecko które w wieku ośmiu lat chodzi do przedszkola zrozumiałbym gdyby zasiłek był dla dzieci do lat siedmiu
Lina
2 lata temu
Teraz przedszkole mojego dziecka od sierpnia się zamyka bo nauczyciele idą na urlop. I co mam robić. Nie mam urlopu
Emila
2 lata temu
Czas się wziąć do roboty. W wakacje zawsze szkoły i przedszkola jeden miesiąc było zamknięte i opiekę dla dziecka trzeba było sobie zorganizować. Czas to już zakończyć, jedni pracują a inni sobie w domu siedzą. Jak się nie ma co z dzieckiem zrobić , to proponuję się zwolnić i miejsca nie blokować tym co chcą uczciwie pracować.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić